sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Sestanek o vojaški invaziji na Venezuelo je tako skrivnosten, da je nastala panika, ko se je zanj izvedelo …
Ameriški think tank je organiziral tajno srečanje o Venezueli, na katerem so južnoameriški in najvišji uradniki ZDA razpravljali o uporabi vojaške sile v tej državi, je za televizijo RT dejal raziskovalni novinar Max Blumenthal.
Blumenthalu je uspelo dobiti tudi seznam uradnikov, udeležencev tajne okrogle mize, ki je potekala za zaprtimi vrati 10. aprila.
Exclusive: DC's @CSIS hosted a who's who of Trump Latin America advisors for a private roundtable to discuss waging a US military assault on Venezuela. The meeting included the former head of SOUTHCOM, a Colombian general and USAID & NIC officials. https://t.co/qVlDZ2WdoT pic.twitter.com/fateSAwR0w
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) 14 April 2019
Sestanek, ki so mu nadeli naslov »Ocenjevanje uporabe vojaških sil v Venezueli«, je organiziral Center za strateške in mednarodne študije (CSIS), »think tank« s sedežem v Washingtonu.
Udeleženci so Blumenthalu potrdili, da je srečanje, ovito v tančico skrivnosti, že končano, čeprav je kot datum okrogle mize naveden šele 20. april. To zato, da bi se »zabrisali sledovi« in sestanek prikril pred očmi javnosti, kar organizatorjem naposled vendarle ni uspelo …
Kljub dejstvu, da je njihovo početje razkrito, udeleženci skrivnostnega sestanka niso želeli razkriti veliko podrobnosti ne o sami razpravi in ne o sprejetih odločitvah.
In - kdo so snovalci napada na Venezuelo?
»Govorili smo o vojaških možnostih v Venezueli,« je na kratko povedala Sarah Baumunk, raziskovalka Ameriškega programa CSIS, in dodala, da ji nikakor »ni prijetno odgovarjati na takšna vprašanja«, na kar je vztrajnega Blumenthala odslovila tako, da je jezno treščila telefonsko slušalko.
Drugi udeleženec, Santiago Herdoiza, raziskovalec zaposlen pri mednarodni strateški družbi Hills & Company, je dejal le, da je šlo za »sestanek zaprtega tipa«.
»Udeleženci so postali zelo živčni, ker je nekdo iz medijev izvedel za obstoj tega srečanja. To je bil sestanek na visoki ravni z najpomembnejšimi odločevalci v Washingtonu, ki so bili dejavni tudi pri oblikovanju politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Venezueli in so prav gotovo želeli, da bi tako sam sestanek kot njegovo vsebino ohranili čim bolj za zaprtimi vrati,« poudarja ameriški raziskovalni novinar.
Craig Faller, commander of the US Southern Command: “This message is for the Venezuelan military, you will ultimately be responsible for your actions, do the right thing," #Venezuela #20F pic.twitter.com/PA6KNk63Eo
— CNW (@ConflictsW) 20 February 2019
Blumenthalovo razkritje pa je pristen dokaz, da administracija aktualnega ameriškega predsednika ta trenutek resno preučuje možnosti za vojaški poseg oziroma intervencijo v Venezueli, potem ko so vsi drugi mehanizmi (med ostalim poziv poveljnikom venezuelske vojske, da naj zamenjajo stran), ki jih je želel izrabiti Trump - neslavno propadli.
Revealing comments from @fscutz, one of the key architects of the US coup in Venezuela, declaring that the goal of intervention is to “restore Venezuela’s place as an upper middle class country” https://t.co/jZsNLu5rWB pic.twitter.com/2IX8d1n41P
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) 15 February 2019
Tudi seznam udeležencev tokratnega »tajnega snidenja« je resnično impresiven, ker je t. i. okrogla miza, ki je tehtala, kako izvesti državni udar v Caracasu in zrušiti izvoljenega predsednika Nicolasa Madura na enem mestu zbrala nekdanje in sedanje vojaške in civilne uradnike iz ZDA in Južne Amerike, predstavnike USAID in Organizacije ameriških držav (OAS) ter analitike iz različnih »možganskih trustov«.
Bilo je navzočih tudi več oseb, ki jih je na sestanek napotil samooklicani začasni predsednik Venezuele Juan Guaido.
Verjetno je bil najpomembnejši udeleženec sestanka admiral Kurt Tidd, ki je do nedavnega vodil južno poveljstvo mornariških sil ZDA.
Ob njem je bil tudi diplomat Roger Noriega iz American Enterprise Institute, čigar dejavnosti segajo daleč nazaj, vse do afere Iran-Contra, političnega škandala, ki se je zgodil med drugim mandatom 40. ameriškega predsednika Ronalda Reagana.
Noriega sicer dela za ameriško administracijo že več let, pri čemer se je osredotočil na Venezuelo in usklajevanje dela OAS. Lani oktobra je zahteval od Trumpa, da naj imenuje nekdanjega ameriškega veleposlanika v Venezueli Williama Brownfielda za vodjo načrtovanja vojaške invazije v tem delu sveta.
.@NicolasMaduro, jamas me has hecho caso. Me has fustigado/perseguido como @chavezcandanga jamás osó. Óyeme, tienes sólo dos opciones en las próximas 24 horas:
— Pedro Mario Burelli (@pburelli) 17 January 2019
1. Como Noriega: pagar pena por narcotráfico y luego a @IntlCrimCourt La Haya por DDHH.
2. O a la Gaddafi.
Escoge ya! pic.twitter.com/pMksCEXEmY
Seveda je bil govorec na t. i. okrogli mizi, ki je tehtala načrte za izvedbo vojaškega udara v Venezueli tudi Brownfield osebno.
Med okoli 40 udeležencev dogodka, ki se uradno »ni zgodil« so bili tudi predstavniki kolumbijskih in brazilskih oblasti ob izbrancih iz Guaidove »vlade« - svetovalec Daniel Sierra in »ambasador« v Washingtonu, Carlos Vecchio.
VZ coup governement official @Fmarquez77 squirms & blows up as soon as @MaxBlumenthal says he's in DC to represent the empire recolonizing Latin America, not the VZ people. Marquez's lack of self control & refusal to let his opponent talk is revealing. https://t.co/EMsJTkHbMr pic.twitter.com/Pk6nm2VfR4
— Anya Parampil (@anyaparampil) 6 February 2019
Čeprav se zdi, da Guaidovi uradniki hrepenijo po tuji intervenciji v svoji domovini, Blumenthal poudarja, da regionalni partnerji ZDA oklevajo z odločitvijo o (so)udeležbi v napadu na drugo, suvereno in neodvisno sosedsko državo.
While Guaido tries to seize power in Venezuela, the co-founder of Guaido's Popular Will party David Smolansky has been in the US scheming with Trump's #Venezuela czar Elliott Abrams: Iran-Contra war criminal who armed right-wing death squads in Nicaragua, El Salvador & Guatemala. pic.twitter.com/xI4unKLMp0
— Dr. Jill Stein (@DrJillStein) 13 February 2019
»Kakršnakoli ameriška invazija na Venezuelo je odvisna od soglasja vlad Kolumbije in Brazilije, zaenkrat pa je nejasno, ali bodo dale svoj pristanek. Obe vladi sta namreč zelo zaskrbljeni zaradi naraščanja migracijske krize in destabilizacije celotne regije, kar bi se zagotovo zgodilo v primeru vojaškega udara. Ob tem jih predvsem skrbi tudi protinapad venezuelske vojske«, opozarja Blumenthal.
I ask @jaarreaza if he noticed a change in his two meetings w Trump Venezuela envoy Elliot Abrams. He told me since the coup has failed, DC think tanks must be working overtime to figure out why they don’t understand the VZ people as well as their own gov.pic.twitter.com/ublzhy4toA
— Anya Parampil (@anyaparampil) 16 February 2019
Uradni Washington prav tako nikakor ne razume in ne more pogruntati, zakaj je ljudstvo Venezuele skupaj z domačo vojsko bolj privrženo predsedniku Maduru, kot predstavniku opozicije Guaidoju, ki ga protežirajo ZDA. Ta okoliščina je namreč zelo moteča pri načrtovanju učinkovitega državnega udara v Venezueli ...
Po podatkih iz leta 2018, venezuelska vojska šteje 71.000 pripadnikov.
Deep gratitude to all who fearlessly speak truth to power in these times of widespread deceit. If war can be started by lies, maybe peace can be started by truth. Keep using your voice to make sure the truth gets out.pic.twitter.com/gfiF91EqhC
— Dr. Jill Stein (@DrJillStein) 23 December 2018
Dr. Jill Stein pa glede eskalacije krize v Venezueli opominja na besede daljnovidnega Georga Orwella, da je v času univerzalnih prevar, govoriti resnico - revolucionarno dejanje.
Toda za Maxa Blumenthala in njegove somišljenike se ameriški načrti zdijo podobni dejanju Andersa Breivika, ki je 22. julija 2011 izvedel napade na Norveškem, v katerih je ubil 77 ljudi, pretežno mladih levičarjev, članov Lige delavske mladine (AUF), ki so bili na poletnem taboru na otoku Utøya.
The psychopathic oil steal #NATO Terror War Junta behaves like #Breivik with its mass murder sanctions pumpgun against #Venezuela, time to block their financial accounts @bild @tagesschau #kenfm @dielinke #grüne #spd @phoenix_de @dpa @teamkenfm @SWagenknecht @Augstein #AFD pic.twitter.com/w3ZSzs2OPU
— Justus Erb (@JustusErb3) 14 April 2019
Pri tem pa je seveda najbolj šokantno spoznanje, da ZDA očitno kljub tragediji, ki so jo povzročile v Iraku, Siriji in Libiji načrtujejo prepovedano in protipravno agresijo na še eno državo.
Rusija ocenjuje, da možnost napada na Venezuelo ni samo abstraktna, pač pa realna.
»Grob, agresiven ton predstavnika oboroženih sil (poveljnika ameriškega južnega poveljstva) krepi naše strahove: ameriška akcija v Venezueli ni samo abstrakcija, pač pa je realnost, ki jo Washington priznava,« je dejala tiskovna predstavnica ruskega ministrstva za zunanje zadeve Marija Zaharova.
»Visoki predstavniki administracije predsednika Trumpa več ne zahtevajo samo preprosto tega, da naj predsednik Maduro zapusti svoj zakoniti položaj, sedaj že sporočajo, da mora oditi do konca leta in da, - če ta ultimat ne bo izpolnjen -, bi lahko bila uporabljena sila,« je opozorila.
Pri tem pa je bilo »prepoznanje Guaida«, opozicijskega politika, ki ga je za predsednika države priznala tudi Slovenija, očitno samo uvod v ta, drugi del načrta.
Toda ker kljub temu ni bilo prevrata v Venezueli, nato pa so v državo prišli še ruski in kitajski vojaki, se je ameriški načrt hitre »spremembe Madurovega režima« očitno sfižil.
V oddaji spodaj pa si lahko ogledate, kako ameriški podpredsednik Mike Pence, ki je predsednika Venezuele Nicolasa Madura imenoval »uzurpator« sedaj že govori, da ni več časovnega okvirja, v katerem bi morale biti v Venezueli izvršene spremembe.
»Le kaj se je zgodilo? Pa še nedolgo tega se je vse zdelo tako enostavno preprosto?« se je posmehnil voditelj televizije Russia Today.