REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji vodja Trumpove kampanje obtožen zaradi lastne »računalniške nepismenosti«

Nekdanji vodja Trumpove kampanje obtožen zaradi lastne »računalniške nepismenosti«Robert Mueller in Paul Manafort | VIR: Pixsell

Ker ni znal sam spremeniti dokumenta iz oblike »PDF« v »Word« in nazaj je Paul Manafort pri svojem ponarejanju bilance podjetja preiskovalcem pustil očitno »papirnato sled«,.

Posebni preiskovalec Robert Mueller je zoper nekdanjega vodjo kampanje Donalda Trumpa razširil obtožnico. Paul Manafort naj bi namreč prikrito plačal dva milijona evrov »habsburški« skupini višjih evropskih politikov, da bi lobirali za nekdanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča, ob tem pa je tudi pral denar, utajil davke, prikril ameriškim državnim organom prave namene svojih dejanj, deloval za koristi tuje države in podobno.

Istočasno je Robert Mueller vložil obtožnico tudi proti Manafortovemu pomočniku Ricku Gatesu, ki se je odločil priznati krivdo za različne finančne poneverbe in ob tem v zameno za nižjo kazen privolil v sodelovanje z Muellerjem. Zelo verjetno je, da bo Mueler to priznanje zelo dobro izkoristil za pregon Manaforta. V tem primeru pa je povsem mogoče, da bo tudi Manafort priznal krivdo in privolil v sodelovanje.

Še bolj zanimivo pa je, kako je Robert Mueller v enem od primerov »ujel« oba obtožena - Manaforta in Gatesa. To naj bi se med drugim zgodilo tudi zaradi »računalniške nepismenosti« Paula Manaforta. Manafort namreč ni znal izvesti preproste operacije – pretvorbe dokumenta, shranjenega v obliki »PDF« v obliko Microsoftovega »Worda«. Zato je ob ponarejanju bilance za seboj »pustil papirnato sled«, ki preiskovalcem sedaj služi kot dokaz kaznivega dejanja.

Zato, da bi ponaredil dokument z zaključnim poročilom njegovega podjetja je Manafort, ker tega ni znal narediti sam, pravi dokument najprej poslal Ricku Gatesu, ta pa ga je spremenil v »wordov« dokument, da ga je Manafort lahko »popravil« (ponaredil), nakar ga je znova poslal nazaj Gatesu, da ga le-ta znova spremeni v »zaklenjeni« PDF, ki se ga načeloma (razen ko je odklenjen) v tem programu ne da spreminjati.

Paul Manafort
Paul Manafort | VIR: Pixsell

Ali, kot piše v obtožnici: »Da bi naredil lažno zaključno poročilo za leto 2016 je 21. oktobra 2016 Manafort Gatesu poslal pdf-različico resničnega poročila, ki je kazalo izgubo več kot 600 000 dolarjev. Gates je nato konvertiral ta dokument v »wordov« dokument , ki ga je bilo mogoče spreminjati, nato pa ga je Gates poslal nazaj Manafortu. Manafort pa je na to »Wordow« dokument spremenil tako, da je prikazoval več kot 3,5  milijonov dolarjev dobička. Nato je ta ponarejeni dokument poslal nazaj Gatesu in ga prosil, da naj dokument iz »Worda« spremeni nazaj v »pdf«, kar je Gates tudi naredil in poslal ponarejen dokument Manafortu.« Ta pa je nato s ponarejenim dokumentom prosil za posojilo od posojilodajalca »D.«

Če bi porabil samo pet minut in »guglal« ter na spletu našel preprosta navodila, ali pa celo kakšen program (ali celo spletno stran), s pomočjo katerih lahko zastonj narediš takšno konverzijo, potem te »papirnate sledi« oba nespretneža verjetno ne bi pustila za seboj. Tako pa so jo preiskovalci, ki so dobili pravico do vpogleda dokumente in pošto obeh obtoženih, seveda zelo hitro našli obremenilne dokumente.

S takšno izmenjavo pisem sta Manafort in Gates za seboj pustila obremenilne dokaze (saj so preiskovalci v roke dobili pravo in ponarejeno bilanco), čeprav jima to ne bi bilo potrebno storiti – če bi bil Paul Manafort nekoliko bolj »računalniško pismen« in bi bilanco lepo ponarediti sam, na svojem računalniku. Kar je očitno velik problem za bogataša, ki o teh zadevah očitno ne samo da nič ne ve, ampak niti ne ve, kje bi to, kar potrebuje - lahko izvedel.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek