REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Njet pomeni njet: Trump z novim prikimavanjem Macronu podaljšuje pot do konca vojne v Ukrajini

Njet pomeni njet: Trump z novim prikimavanjem Macronu podaljšuje pot do konca vojne v UkrajiniTo jih čaka: Že likvidirani francoski plačanci v Ukrajini...Vir:X

Francoski predsednik Macron je obiskal ameriškega predsednika Trumpa, ki ga je prejel brez običajnega državniškega pompa.

Toda Macron kljub temu iz ZDA ni odšel praznih rok.

Od Trumpa je dobil nekakšno zagotovilo, da naj bi ZDA podpirale napore, da evropske države v Ukrajino pošljejo svoje vojake.

Morda okoli 30.000 vojakov, verjeto v nekakšno »zaledje«, kdaj natančno in kako sploh, če bo Rusija temu nasprotovala pa je ostalo nekoliko »v zraku.«

Številni komentatorji ocenjujejo, da s takšnimi potezami Donald Trump to, kar gradi z rokami, podira z zadnjico.

Med njimi je tudi dober poznavalec Rusije in ZDA Gilbert Doctorow, ki je svoje pomisleke zapisal v komentarju z naslovom »Nenehno spreminjajoči se Trump: zadnje novo stališče o varnostnih jamstvih v Ukrajini lahko pripelje le do neuspeha njegove mirovne pobude.«

Doctorow opozarja, da pri oblikovanju politike Donalda Trumpa »ni točke mirovanja.«

Najnovejša neumnost, o kateri sta se dogovorila Trump in Macron, spodkopava celoten koncept trajnega in vzajemno spoštljivega miru v Ukrajini, ocenjuje Gilbert Doctorow.

Edina stalnica so »motnje in iskanje tistega nepričakovanega, kar bo spremenilo možnosti za preboj pri sklepanju dogovorov.«

V zadnjem eseju je poskušal razvozlati logiko njegovega vztrajanja, da bi ZDA prevzele nadzor nad ukrajinskimi redkimi zemeljskimi minerali in drugimi naravnimi viri ter tako zagotovile poplačilo 350 milijard dolarjev, ki so bili po njegovih besedah doslej porabljeni za obrambo Ukrajine.

To bi lahko razumeli v pozitivni luči kot izhodno rampo ZDA iz ukrajinskega fiaska z očitno zmanjšanimi izgubami.

Opozoril je tudi, da je ruska elita v zadnjih dneh v pogovornih oddajah na vodilnih državnih televizijah pozdravila Trumpovo zavrnitev označitve njihove države kot agresorja v sporu, ki ga ZDA zdaj raje imenujejo »konflikt« in ne invazija ali vojna.

Z veseljem so slišali, da je Trump Zelenskega označil za diktatorja z le 4-odstotno stopnjo podpore.

Kljub temu pa so gledalci slišali opozorilo nestorja ruskih poročevalcev Vladimirja Solovjova, da je prezgodaj za evforijo, saj je »pred nami dolga pot do sklenitve miru in veliko možnih preobratov.«

»Sodeč po tem, kar sem slišal na današnji televizijski novinarski konferenci Emmanuela Macrona in Donalda Trumpa v Washingtonu, se je pot do miru pravkar precej podaljšala in postala bolj problematična, saj je Trump očitno sprejel najnovejše francoske predloge o evropskih mirovnih silah, ki naj bi bile nameščene v Ukrajini ob nedoločeni podpori Američanov.

Temeljne predpostavke, ki jih je jasno navedel Macron, so neizvedljive, ker jih ruska stran ne more in ne bo sprejela.

Moskva je obsodila prav formulo Minsk 3.0.

Macron odkrito trdi, da Rusija krši in bo kršila sporazume ter da je agresor, ki ga je mogoče zaustaviti le z evropskimi vojaki na tleh kot odvračalnim ukrepom.

Pri tem v celoti spregleda resničnost dogajanja med sklenitvijo sporazumov Minsk 2 v letih 2014-15 in rusko odločitvijo o začetku posebne vojaške operacije na današnji dan pred tremi leti.

S takšnimi potezami Donald Trump to, kar gradi z rokami, podira z zadnjico.

Rešitev, ki jo je predlagal Macron in, sodeč po današnji tiskovni konferenci, zdaj sprejema tudi Trump, ne upošteva, da so Ukrajinci preko glav opazovalcev OVSE na meji izstreljevali artilerijske izstrelke in rakete, da bi uničili bivališča in pobili civiliste v donbaskih regijah, ki so se uprle oblasti iz Kijeva.

Ne upošteva očitnega zavračanja Kijeva, da bi izvajal določbe Minska-2 o dodelitvi znatne avtonomije rusko govorečim vzhodnim pokrajinam.

V tem osemletnem obdobju je kijevski režim ubil 14 000 ali več rusko govorečih Ukrajincev v Donbasu. Poleg tega Macronov predlog ne upošteva načelnega nasprotovanja Rusije kakršnemu koli tujemu vojaškemu osebju in infrastrukturi v povojni Ukrajini…« piše Gilbert Doctorow.

Do zdaj ni bilo nobenega ruskega odziva na to, kar sta včeraj na tiskovni konferenci povedala Trump in Macron.

Dvajsetminutni intervju s Putinom, ki ga je opravil novinar Pavel Zarubin in ga je Kremelj objavil na youtubu, obravnava le vprašanja Trumpovega vztrajanja pri sklenitvi sporazuma o pravicah do mineralov in ameriškega pritiska na Zelenskega, naj zapusti položaj in odpre pot volitvam.

»Zagotovo bomo jutri videli odziv Kremlja na to najnovejšo neumnost, o kateri sta se dogovorila Trump in Macron in ki spodkopava celoten koncept trajnega in vzajemno spoštljivega miru,« ocenjuje komentator.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek