sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Zakaj tudi komik Zelenski ne bo nasmejal odnosov Ukrajine z Rusijo
V Ukrajini se prebija v ospredje še en nov politik, najverjetnejši novi predsednik države, ki prihaja iz vrst – komikov.
Enainštiridesetletni Volodimir Zelenski vodi po prvem krogu predsedniških volitev pred sedanjim predsednikom Petrom Porošenkom. Za seboj je pustil tudi nekdanjo predsednico vlade Julijo Timošenko, ki je nekaj časa veljala celo za favoritinjo.
Zelenski je v prvem krogu volitev namreč zbral 30-odstotno podporo, Porošenko pa je dobil le 16-odstotno, kljub temu, da so ga tudi kot »zaveznika ZDA in EU« podpirali številni mediji v državi. Vendar pa le devet odstotkov volivcev podira sedanjo vlado, kar je svetovni negativni rekord.
Ob tem so ukrajinski volivci, naveličani korupcije, zakoreninjene v državi, ki se nahaja v središču geopolitičnega spora med Rusijo in Zahodom, po protestih leta 2014, ko so ob pomoči ameriške administracije izvedli prevrat v državi in še med mandatom z oblasti pregnali tedanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča, ki se je zatekel v Rusijo.
Opozicija ga je z oblasti pregnala kljub dogovoru z EU, da bodo najprej izvedene volitve.
Nato je prišlo do nemirov v vzhodnem delu države, de facto odcepitve delov Donetske in Luganske regije in prave vojne, še prej pa se je večinoma z Rusi poseljen Krim na podlagi referenduma odločil pripojiti Rusiji.
Zelenskega podpirajo volivci, ki so nezadovoljni s Porošenkom, tisti, ki so izgubili zaupanje v dosedanje politične voditelje in si želijo ključnih sprememb v ukrajinskem sistemu upravljanja, ocenjujejo komentatorji v državi.
V zadnjih dveh desetletjih so v Ukrajini izvedli dve prozahodni revoluciji, ki sta leta 2005 na oblast pripeljali Timošenkovo, leta 2014 pa Porošenka, država pa je sedaj ozemeljsko nekoliko manjša.
Zelenski je v Ukrajini znan po številnih humorističnih nanizankah in skečih. V popularni nanizanki “Sluga ljudstva” je na primer igral učitelja zgodovine, ki postane slaven, ko se po internetu razširi video posnetek, v katerem žali državno vodstvo. Potem se odloči kandidirati za predsednika in presenetljivo zmaga.
Prav ta »scenarij« pa se mu sedaj – uresničuje.
Vendar pa niti izvolitev Zelenskega ne bo popravila odnosov med Ukrajino in Rusijo, ocenjuje Bryan MacDonald za portal RT.
Zelenski namreč za seboj nima stranke, to pa pomeni, da ne more računati na podporo Rade, ukrajinskega parlamenta. Vsak njegov dogovor pa bo potreboval podporo parlamenta. Zelo verjetno je, da bi vlado lahko prevzel celo proti Rusiji zelo nastrojen notranji minister Arsen Avakov.
Ob tem pa tudi Porošenko Zelenskega že obtožuje, da je »lutka Kolomoiskega«, drugega ukrajinskega oligarha, ki prav tako ni navdušen nad Rusijo.
Zelenski sicer ima nekaj podlage za izboljšanje odnosov z Rusijo in Rusi. Prihaja iz mesta Krivoj Rog, ki je večinsko rusko govoreče, zato je težko verjeti, da ne bi imel prijateljev tudi med Rusi in da jih ne bi dobro poznal.
V svojih govorih tudi ni neposredno napadal nobene manjšine, ne vernike, prav tako pa se je izogibal patriotski retoriki, za razliko od sedanjega predsednika Porošenka.
Hkrati pa ni tipičen levičarski politik, ni obljubljal zvišanja socialnih prispevkov najbolj ogroženim ali dviga davkov za bogataše.
Pri tam naj bi, kot ocenjuje RT, v drugem krogu volitev Porošenko »vrgel kuhinjsko korito na Zelenskega«, okoli 80 odstotkov volivcev v Ukrajini pa je ob tem tudi prepričanih, da bodo volitve itak »ukradene«.