REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zadnji pozdrav Trumpu, opozorilo Bidnu? Iran v bližino ameriške flote izstrelil protiladijske rakete dolgega dosega

Zadnji pozdrav Trumpu, opozorilo Bidnu? Iran v bližino ameriške flote izstrelil protiladijske rakete dolgega dosegaIranski general opozarja ZDA. Vir: Twitter
Zaradi uboja generala Sulejmanija v Iranu Trumpa smatrajo za zločinca in iščejo tudi prek rdeče tiralice Interpola.

Odnosi med ZDA in Iranom so bili v času mandata Donalda Trumpa ves čas napeti, vendar do vojaške konfrontacije - na srečo - ni prišlo.

In to celo v zadnjih mesecih, ko so ZDA s pošiljanjem svojih ladij v bližino Irana napetosti še povečevale.

Toda na koncu Trumpovega mandata je tudi Teheran poslal še zadnji »pozdrav« odhajajočemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki ga zaradi uboja generala Sulejmanija v Iranu smatrajo za zločinca in iščejo tudi prek rdeče tiralice Interpola.

Iranska revolucionarna garda je namreč izvedla vaje, v katerih je preizkušala protiladijske rakete srednjega in dolgega dometa.

Rakete so padle tudi okoli 35 kilometrov od komercialne ladje v bližini.

Izstrelila jih je proti tarči v Indijskem oceanu, nekatere od teh raket pa so padle v morje manj kot 180 kilometrov od ameriških vojaških ladij, predvsem letalonosilke Nimitz in spremljevalnih ladij.

To pa bi lahko bilo zelo nevarno, poroča ameriški Fox News.

Rakete so namreč padle tudi okoli 35 kilometrov od komercialne ladje v bližini.

Iranska televizija je ob tem pokazala, kako so rakete, lansirane iz oddaljenosti 1800 kilometrov na koncu zadele »hipotetično sovražne ladje.«

Rakete Irana  Vir:Twitter
Rakete Irana  Vir:Twitter
Odnosi med Teheranom in Washingtonom so slabi že od trenutka, ko je predsednik Donald Trump leta 2018 izstopil iz jedrskega sporazuma z Iranom, čeprav ga Teheran ni prekršil.

Pred tem pa so v petek prikazali napad z droni in raketami zemlja-zemlja na »hipotetična sovražna oporišča.«

Posnetki so pokazali štiri drone, kako v tesni formaciji napadajo tarče in eksplodirajo.

Vse to so bila očitno tudi sporočila Teherana Washingtonu in to prav ob spremembi oblasti, do katere naj bi prišlo 20. januarja.

Odnosi med Teheranom in Washingtonom so slabi že od trenutka, ko je predsednik Donald Trump leta 2018 izstopil iz jedrskega sporazuma z Iranom, čeprav ga Teheran ni prekršil.

Ta je v odgovor na ameriško kršitev nato pričel kršiti določene dele sporazuma in z zadnjimi odločitvami napovedal, da bo uran bogatil do 20 odstotkov ter izdelal tudi kovinsko obliko tega elementa, ki sicer nato lahko, še bolj obogatena, služi tudi kot eksploziv za termonuklearne bombe.

Teheran je istočasno zaplenil tudi južnokorejski tanker, ki naj bi kršil suverenost Irana, medtem ko so ZDA v bližino Irana napotile bombnike B-52 z jedrskim orožjem.

Odnosi z Iranom so zaradi potez Trumpove administracije do te mere zapleteni in slabi, da bo imel tudi novi predsednik Joe Biden precejšnje težave, da jih izboljša.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek