REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Z jedrsko raketo nad Iran? V ZDA uvedli nove, »uporabnejše« jedrske naboje z zmanjšano močjo

Z jedrsko raketo nad Iran? V ZDA uvedli nove, »uporabnejše« jedrske naboje z zmanjšano močjoTaktični, majhni jedrski naboji

V ZDA so končno naredili korak, ki je številne po svetu zelo strah – v uporabo so poslali nove jedrske naboje z zelo majhno močjo.

Analitiki ocenjujejo, da bi lahko bila prva tarča dejansko – Iran.

Čeprav so na prvi pogled manj nevarni so prav zato, po oceni strokovnjakov – ti zmanjšani jedrski naboji bolj nevarni.

Zmanjšujejo namreč »vstopni prag« za uporabo jedrskega orožja v oboroženem spopadu.

Uvedba jedrskih nabojev W76-2 naj bi bila rezultat načrtovanja scenarijev 'prvega udarca' zoper nasprotnike ZDA v Pentagonu, še posebej zoper Iran.

Uporaba nabojev z majhno močjo je za armade bolj sprejemljiva, bi se pa na ta način lahko pričela odvijati spirala jedrskih napadov in protinapadov, ki bi se lahko končala v pravi jedrski vojni.

V ZDA so medtem na prve podmornice že namestili rakete z zelo majhnimi jedrskimi glavami.

Kot poroča zveza ameriških znanstvenikov, so nove jedrske naboje z oznako W76-2 namestili na balistične rakete podmornic razreda Ohio, najprej na podmornico USS Tennessee, ki se je podala v Atlantski ocean prejšnji mesec iz oporišča Kings Bay (Georgia).

Omenjene »majhne« jedrske glave naj bi se nahajale najmanj na eni ali dveh od 20 balističnih raketah Trident, ki jih ima sicer ta vrsta podmornic.

Jedrska podmornica razreda Ohio

Poročilo o tem so napisali vojaški analitik William M. Arkin ter direktor projekta jedrskih informacij v zvezi ameriških znanstvenikov Hans M. Kristensen.

Arkin je v začetku meseca za Newsweek napisal tudi članek, v katerem je opisal, da je uvedba jedrskih nabojev W76-2 »rezultat načrtovanja scenarijev 'prvega udarca' zoper nasprotnike ZDA v Pentagonu, še posebej zoper Iran.«

Znano je, da ima Iran naprave za bogatenje urana v Fordowu, globoko v osrčju planinskega masiva. Tu naj bi bile varne tudi pred največjimi konvencionalnimi bombami in raketami.

Očitno je, da ZDA zato razmišljajo tudi o jedrskem napadu, čeprav bi to pomenilo, da so jedrsko orožje prve uporabile proti državi, ki jedrskega orožja še nima.

Za to taktiko se je v članku z naslovom »Če hočete ustaviti iransko bombo, bombardirajte Iran« že pred leti zavzemal tedanji ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Bolton. 

Taktčni jedrski izstrelek

Ameriški geopolitik John Mearsheimer pa je prav zato Iranu celo priporočil, da naj – čimprej razvije jedrsko orožje.

Iran sicer trdi, da jedrskega orožje ne bo razvijal.

Jedrski naboj W76-2 naj bi imel moč okoli pet do šest kiloton klasičnega eksploziva.

Druge rakete Trident so opremljene z jedrskimi bojnimi glavami W76-1, ki imajo moč 90 kiloton, ali pa celo z W88, ki sprožijo naboj z 455 kilotonami.

Pri tem pa je tudi šest kilotonska bojna glava še vedno 500-krat močnejša od najbolj močne konvencionalne ameriške bombe, na primer od »matere vseh bomb« (GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast – MOAB), ki je močna le 0,1 kilotone.

Šest kilotonska bojna glava je še vedno 500 krat močnejša od najbolj močne konvencionalne ameriške bombe, na primer od 'matere vseh bomb' - MOAB.

Prvič so jo uporabili proti talibanom v Afganistanu marca leta 2017.

Tudi »majhna« jedrska bomba pa lahko še vedno ubije na desetine tisočev ljudi.

Kot kaže »Nuke Map«, spletna stran, kjer si je mogoče ogledati posledice različne uporabe jedrskega orožja, bi naboj W76-2, ki bi zadel redakcijo Newsweeka na Manhattanu, ubil 80.000 ljudi, jih ranil preko 170.000 in z radioaktivnimi odpadki onesnažil večji del mesta.

Jedrska bojna glava W-76-2

Naboje W76-2 je sicer v proizvodnjo poslala prav Trumpova administracija.

Še posebej pa bi bila – moralno in mednarodnopravno – sporna uporaba takšnega orožja zoper državo, kot je Iran, ki jedrskega orožja zagotovo še nima.

Deloma tudi zato, da bi Rusiji in drugim jedrskim državam onemogočila, da konvencionalno vojno zaključijo z majhno taktično bombo, v prepričanju, da nasprotna stran ne bo želela odgovoriti z veliko večjim nabojem.

ZDA naj bi imele sedaj že najmanj 50 takšnih izstrelkov, ki jih lahko uporabijo na raketah ali s pomočjo letal.

Vendar vsaka uporaba jedrskega orožja omogoča, da se spirala eskalacije odvrti proti vse večjim jedrskim nabojem in na koncu v vsesplošno jedrsko vojno.

Še posebej pa bi bila – moralno in mednarodnopravno – sporna uporaba takšnega orožja zoper državo, kot je Iran, ki jedrskega orožja zagotovo še nima.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek