REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški jedrski napad na Severno Korejo je lahko enako hiter kakor predsednikov "tvit."

Ameriški jedrski napad na Severno Korejo je lahko enako hiter kakor predsednikov Jedrska raketa Trident II, izstreljena iz jedrske podmornice pod vodo

Vse več ovir pri sprejemanju odločitev, ki mu jih postavlja Kongres, ter nevarna preiskava glede Rusije sedanjemu predsedniku ZDA dajejo popolno oblast nad odločanjem nad manjšim številom področij, kot so bili doslej navajeni drugi predsedniki. Toda že tradicionalno imajo ameriški predsedniki največ pooblastil prav  na področju zunanje politike in obrambe. Prav to pa tudi predsednika ZDA sili v smer, v kateri bi lahko rešitev za svoje notranjepolitične težave lahko poiskal s pomočjo zelo tveganih zunanjepolitičnih potez. Od prevzema svoje funkcije je Donald Trump že napadel Sirijo, podprl blokado Katarja, uvedel nove sankcije in ukrepe zoper Iran in Kubo in zagrozil z uporabo sile Severni Koreji in Venezueli. Najbolj resna je seveda eskalacija napetosti s Severno Korejo.

Obvezen pogovor z dvema častnikoma

V Vox-u so zato preverili, kaj bi lahko Donalda Trumpa ustavilo, če bi se odločil napasti Severno Korejo. In ugotovili, da mu tega v resnici nihče ne more preprečiti.

Trump z jedrskim kovčkom
Predsednik ZDA s posebnim kovčkom s šiframi za upravljanje z jedrskim arzenalom ZDA, ki jih za njim nosi temnopolti častnik ameriške vojske.

Po jezni napovedi predsednika ZDA, da bo Severna Koreja doživela "ogenj in bes", ter da bo voditelju Severne Koreje "kmalu zelo žal", če ne spremeni svoje politike je Severna Koreja napovedala izstrelitev štirih raket v bližino Guama, kjer imajo ZDA svoje vojaške baze. Rakete bi zaradi svoje nenatančnosti morda zadele tudi otok ali pa teritorialne vode ZDA, kar bi vodilo k novi eskalaciji ali celo pravi vojni. Težko si je predstavljati, da bi ameriški predsednik Donald Trump lahko ukazal napad na Severno Korejo. Toda če bi to storil, bi imela vojska dolžnost, da ukaz izpelje. "Imamo jedrsko monarhijo. Ko predsednik izda ukaz, ga ni mogoče ustaviti," opozarja Joe Cirincione, predsednik Fonda Ploughshares, ki se zavzema za omejevanje širjenja jedrskega orožja.

"Imamo jedrsko monarhijo. Ko predsednik izda ukaz, ga ni mogoče ustaviti," opozarja Joe Cirincione.

Vendar je malo verjetno, da bi Donald Trump takšen ukaz lahko izdal brez predhodnega obvestila, da Severna Koreja pripravlja napad na ZDA. Če bi se to zgodilo bi vojaški pomočnik odprl poseben "jedrski kovček" s šifram za izstrelitev jedrskih izstrelkov. Ta kovček se zmeraj nahaja v bližini Donalda Trumpa ves in mu pravijo "žoga" ali "nogomet", prenaša pa ga posebej za to zadolžen častnik ameriške vojske. 

Predsednik ZDA se mora nato o napadu pogovoriti z dvema visokima častnikoma. Najprej se mora pogovoriti z direktorjem operacij v nacionalnem vojaškem poveljniškem centru iz katerega se vodijo vse operacije Pentagona. namestnik direktorja je trenutno generalpolkovnik John Dolan. nato ga čaka pogovor s poveljnikom ameriške strateškega poveljstva, trenutno je to general John Hyten. Pogovori se lahko vodijo osebno ali preko varovane telefonske linije. Predsednik lahko v pogovore po želji vključi še koga, danes bi bili to zagotovo zet Jared Kushner obrambni minister James Mattis in poveljnik generalštaba ameriške vojske.

Predsednikov "piškot" prikliče jedrski napad s pomočjo "nogometa"

Vendar sta pomembna zgolj prva dva od naštetih. Oba bi tudi lahko poskusila pregovoriti predsednika, da naj napada ne izvede.  Lahko bi tudi odstopila, vendar bi ju takoj nadomestili drugi, ki bi izpolnili povelje o jedrskem napadu. Oba častnika tudi ne moreta vplivati na predsednikovo odločitev. Ko nato predsednik izda ukaz o napadu, častniki najprej izgovorijo posebno geslo, na primer “Bravo Charlie,” ali kaj podobnega. Predsednik mora nato odgovoriti s pravim geslom, ki ga ima zapisanega na kartončku, ki se nahaja v aktovki.  To kodo imenujejo "piškot." Nato se povelje prenaša po poveljniški strukturi navzdol, vse do vojakov in mornarjev, ki upravljajo z ameriškimi jedrskimi strateškimi raketami in izstrelki na kopnem, letalih in na podmornicah. Znova sledijo preverjanja pravilnih gesel. Vojaško osebje je izvežbano zato, da "povelje izvrši in ne sprašuje,"pojasnjuje  Cirincione.

Sledi lansiranje izstrelkov z jedrskimi bojnimi glavami. Od trenutka, ko predsednik izda ukaz pa do izstrelitve raket ne sme preteči več kot pet minut, pri izstrelitvi raket s podmornic pa lahko preteče 15 minut. Celoten proces je zamišljen tako zato, ker bi v primeru, če bi bili sovražni jedrski izstrelki že na poti proti ZDA tudi ZDA lahko izstrelile svoje izstrelke, še preden bi nasprotniki zadeli svoje cilje v ZDA. Časa za to pa je zgolj okoli pol ure. "Predsednik torej lahko ukaže jedrski  napad približno v istem času, kot mu je potrebno, da napiše tvit," opozarja Joe Cirincione. Težava je seveda ena sama - da predsednik ZDA včasih zelo hitro in tudi brez pretiranega razmisleka piše in pošilja naokoli svoje "tvite." Zelo nerodno za ves svet bi bilo, če bi se enako hipoma odločil tudi za uporabo jedrskega orožja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek