REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Umetna inteligenca presegla zdravnike; boljša pri analizi tumorjev in napovedovanju smrti

Umetna inteligenca presegla zdravnike; boljša pri analizi tumorjev in napovedovanju smrtiSmrt/Zdravnik

Sistem, ki deluje na podlagi umetne inteligence je z 2:0 premagal človeške zdravnike pri nevrološki analizi, po dveh krogih posebnega tekmovanja, v katerem so zdravniki in »računalniški zdravnik« vzporedno analizirali možganske tumorje in predvidevali razširitev hematomov.

Sistem, ki deluje na podlagi umetne inteligence in se sam »uči« analizirati in napovedovati točen razvoj dogodkov se imenuje BioMind AI sistem. Razvili so ga za obravnavo nevroloških bolezni s strani Centra za raziskave umetne inteligence v primeru nevroloških bolezni v pekinški bolnišnici Tiantan in s pomočjo raziskovalne ekipe univerze Capital.

Ta sistem je pravilno diagnosticiral 87 odstotkov od 225 primerov v okoli 15 minutah

Ta sistem je pravilno diagnosticiral 87 odstotkov od 225 primerov v okoli 15 minutah, medtem ko je ekipa 15 izkušenih zdravnikov dosegla zgolj 66 – odstotno točnost svojih diagnoz.

Umetna inteligenca je tudi točno napovedala 83 odstotkov primerov razširitev možganskih hematomov, medtem ko je bila točnost analiz največjih strokovnjakov z najboljših univerz v tem primeru zgolj 63-odstotna. Pri tem je bila izmerjena točnost diagnoz zdravnikov povsem v običajnih mejah in celo nekoliko boljša od povprečja v bolnišnicah, je dejal Gao Peiji, vodja oddelka radiologije v bolnišnici Tiantan, ki je vodilna institucija za nevrologijo in nevrokirurgijo.

Da bi umetno inteligenco »podučili« o pravilni analizi, so sistem najprej oskrbeli z več deset tisoč posnetki bolezenskih znakov in slikami tumorjev, ki so bili v zadnjih 10 letih narejeni v bolnišnici Tiantan. Prav to je sistemu omogočilo, da je splošne nevrološke bolezni, kot so na primer gliom, lahko napovedal celo z 90- odstotno točnostjo.

Umetna inteligenca v zadnjem času niza vse več uspehov. Google je tako na primer nedavno sporočil, da njegovi sistemi z umetno inteligenco lahko napovejo smrt pacientov z večjo verjetnostjo in bolj točno, kot zdravniki.

Algoritem lahko zelo hitro analizira rezultate analiz, poišče ključne podatke in napove verjetnost preživetja. Poročilo, ki je bilo objavljeno v Bloombergu, navaja primer ženske, bolnice zaradi raka, ki je prišla v bolnišnico s tekočino v pljučih. Zdravniki so ocenili, da ima 9,3 odstotkov možnosti, da umre. Umetna inteligenca je ocenila, da ima 19,9 odstotkov možnosti, da umre. Ženska je umrla nekaj dni zatem.

Sistem so najprej oskrbeli s podatki 216 221 odraslih pacientov iz dveh ameriških zdravstvenih centrov. To pomeni, da je sistem razpolagal z 46 milijardami podatkov.

Sistem je istočasno pokazal, da lahko z 95 odstotno verjetnostjo napove, ali bo pacient, ki so ga sprejeli v bolnišnico, preživel naslednjih 24 ur. Naredili so ga strokovnjaki z univerz Stanford, univerze Chicago in San Francisco.

Da bi deloval, so ga »nahranili« s podatki 216 221 odraslih pacientov iz dveh ameriških zdravstvenih centrov. To pomeni, da je sistem razpolagal z 46 milijardami podatkov.

Googlov sistem sicer ni popoln, toda analize so pokazale, da je »dvakrat tako natančen« kot zdravniki. Hkrati pa so bili zdravniki presenečeni zaradi sposobnosti umetne inteligence, da analizira in razvozla podatke, shranjene v formatu PDF ali celo napisane zgolj na listih papirjev.

Že samo s tem so zdravnikom prihranili veliko časa. Obenem ta sistem lahko bolje napove, kako dolgo bodo pacienti morali še ostati v bolnišnici in kdaj bodo okrevali, zato bolnišnica lažje načrtuje tudi prihodnjo uporabo svojih kapacitet. Morda ne bi bilo slabo, če bi se tudi slovenski zdravniki začeli zgledovati po uspešnih kolegih iz Kitajske.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek