petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Trumpov tvit kompromitiral ameriški vohunski satelit
Ameriški predsednik Donald Trump je na spletnem družbenem omrežju Twitter objavil sliko posledic eksplozije iranske rakete, ki naj bi v vesolje ponesla telekomunikacijski satelit Nahid 1.
Ob tem je zapisal, da ZDA z zadevo niso imele nič.
Toda s tem je nasprotnikom ZDA izdal precej zelo pomembnih podatkov.
Trump je novinarjem zatrdil, da ima dovoljenje za objavo fotografije. Natančnejša analiza slike in »odbleska« na njej pa je pokazala, da gre najverjetneje za posnetek, narejen s telefonom pred tem natisnjene fotografije.
Fotografije, ki so jo obveščevalci najverjetneje pripravili za Trumpa.
Strokovnjaki so takoj opozorili na majhen, počrnjen del Trumpove fotografije v kotu levo zgoraj – kar kaže, da so predsednik ali pa njegovi možje počrnili del, na katerem je običajno označena stopnja zaupnosti informacije.
Kljub temu, da je Trump s fotografije najverjetneje sam snel oznako zaupnosti, pa strokovnjaki v tem vidijo problem.
Fotografija namreč jasno kaže, kaj lahko Američani vidijo znotraj Irana in s tem verjetno razkrivajo tudi sredstvo, s katerega je bilo posneto.
Analitiki so najprej menili, da je posnetek narejen z dronom, tako natančen je bil.
A selfie of an Iranian minister beside a satellite poked fun at Trump’s commentary on the rocket explosion at an Iranian space center.
— New York Daily News (@NYDailyNews) August 31, 2019
“Me & Nahid 1 right now, Good Morning Donald Trump!” read the pointed message from the Iranian technology minister.https://t.co/G0akM7LgB8
V Evropi so menda pri Airbusu delali poskuse z letalniki, ki letijo na samem robu vesolja in so tako praktično izven zračnega prostora držav, toda doslej ni bilo znano, da bi to tehnologijo uporabljali v ZDA.
Toda sedaj se je pokazalo, da posnetek izvira od drugod.
Astronom Marco Langbroek je na osnovi kota, pod katerim je bila fotografija posneta in časa posnetka (9.44 A.M. UTC) hitro ugotovil, kdo bi lahko naredil takšen posnetek.
Izračuni so pokazali, da je najverjetnejši osumljenec satelit USA 244, ki služi za »optično izvidništvo.«
Marco simulates the Safir launch pad image: infers it was taken by USA 244 at a slant range of 400 km. Looks to me like smallest round details are about 10 cm or so implying a resolution of 50 milliarcseconds. https://t.co/Bk5IJV127i
— Jonathan McDowell (@planet4589) August 31, 2019
Astronom Cees Bassa je medtem ugotovil, da je bil ameriški satelit kar 382 kilometrov nad Zemljo, ko je posnel fotografijo.
Satelit je sicer opremljen z 2,4 metra širokim ogledalom, ki je podobno Hubblovemu teleskopu in je sposobno proizvesti »najbolj ostre posnetke površine Zemlje.«
Pri tem v ZDA kometrcialnim satelitom ni dovoljeno slikati z več kot 25-centimetersko resolucijo. Slika, ki jo je tvitnil Trump pa je bila slikana v 10-centimetrski resoluciji ali še nižji, kot je opozoril Brian Weeden iz organizacije Secure World Foundation.
»To bo imelo globalne posledice. To kaže na popolno neprevidnost glede vsega tega. Tako nepremišljeno," je ocenil Joshua Pollack za Forbes.
Vendar Donald Trump, kot je videti, ne razume povsem dobro, kaj je storil z objavo tega posnetka.
In trmasto vztraja, da je »imel pravico« to narediti.
The photos show black smoke and part of a painted launch pad apparently scorched away. Iran was to launch the Nahid-1 satellite in the coming days. There had been activity at the space center in recent days.https://t.co/8GizlKSrD7
— CBS4Local (@CBS4Local) August 29, 2019
Medtem so se oglasili tudi člani zveze nekdanjih ameriških obveščevalcev in obsodili Trumpovo ravnanje, poroča Business Insider.
Robert Deitz, nekdanji visok pravnik v ameriški obveščevalni agenciji CIA in NSA je dejal, da je Trump naredil »resno napako.«
Analysys: Nahid-1/Safir launch failure of August 29, 2019¶ https://t.co/Eo05Py3T1K pic.twitter.com/dCVTaO5pGe
— Rich Tehrani (@rtehrani) August 31, 2019
»S tem je razkril svetu, ne samo Iranu, kakšne metode imamo. Takšne slike se ne uporabljajo za hvalisanje. Rusi in Kitajci bodo zelo veseli, da bodo lahko to preučili,« je dejal.
»Letno porabimo 70 milijard dolarjev za krepitev naših obveščevalnih sposobnosti, medtem ko številni profesionalci tvegajo svoja življenja. In kljub temu vidimo, da je Trump pripravljen žrtvovati naše ključne pridobitve in to za prazen nič«, ocenjuje Edward Price, nekdanji višji direktor ameriške obveščevalne agencije NSA.
Isti satelit leti tudi nad Slovenijo, kje se nahaja ta trenutek, pa si lahko ogledate tukaj.