sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Sebičnost: Trump od nemškega podjetja poskusil za milijardo dolarjev kupiti zdravilo proti koronavirusu »samo za ZDA«
Ameriški predsednik Donald Trump je sicer znan po svoji grabežljivosti in pomanjkanju socialnega čuta, toda po poročanju nemškega časnika Welt am Sontag je sedaj očitno znova presegel samega sebe.
V trenutku, ko se ves svet prizadeva iznajti zdravilo proti novemu koronavirosu, naj bi namreč poskusil odkupiti zdravilo, ki se šele razvija, »ekskluzivno za ZDA.«
Trump naj bi poskušal pridobiti ekskluzivne pravice do cepiva proti novemu koronavirusu, ki ga razvija nemško podjetje CureVac iz Tübingena, poroča Guardian.
Under Trump the USA is not a friend of Europe https://t.co/8MUUgmgjqe
— Martin Davies - Rejoin the EU (@martindvz) March 16, 2020
V ta namen naj bi Trump vodilnim v podjetju ponujal celo milijardo dolarjev. Zgodbo o tem je prvi objavil Welt am Sonntag, v članku »Trump vs. Berlin«.
Trump naj bi si prizadeval za nakup zdravila »samo za ZDA.«
Politiki v Berlinu so se že odzvali z ostrimi kritikami.
V podjetju so za medije pojasnili, da pogodba, ki bi cepivo ekskluzivno zagotavljala ZDA, za njih ne pride v poštev.
German Health Ministry tries to stop US luring firm (CureVac GmbH of Tübingen) who will have vaccine ready in summer 2020 per @WELTAMSONNTAG.
— Ms. M (@CalliopeCo) March 15, 2020
Trump wants “exclusive rights for US”. He tries to solve everything with a deal! #coronavirus https://t.co/XUV35wjmgG
»Želimo razviti cepivo za vse in ne le za posamične države,« je dejal Christofa Hettich, poslovodja in soustanovitelj holdinga Hopp BioTech, pod okriljem katerega deluje tudi CureVac.
Hettich je potrdil, da v podjetju že od januarja razvijajo cepivo proti novemu koronavirusu.
Solastnik Dietmar Hopp pa je zatrdil, da zavračajo vse poskuse vpliva na politiko podjetja in da sedež in znanje ostajata v Tübingenu.
To zahtevajo tudi nemški politiki, ki jasno sporočajo, da razvoj v tem podjetju s sredstvi podpira tudi nemška država in da pri razvoju cepiva sodelujejo tudi nekateri nemški inštituti.
Nemčija pa izdatno podpira tudi združenje Cepi, partnerstvo Evropske unije, Svetovne zdravstvene organizacije, posameznih držav, vlagateljev in podjetij, ki skrbi in podpira tudi razvoj novih cepiv.
»Cepi je naročil razvoj v CureVacu,« pravi tiskovni predstavnik nemške vlade.
German biopharmaceutical firm CureVac is at the center of an international dispute between Germany and the U.S., amid reports that Washington was trying to lure it to move its #coronavirus vaccine research to the U.S. to gain access to a potential vaccine https://t.co/OvFv4Y6EKy pic.twitter.com/rqeplZDg6L
— Reuters (@Reuters) March 16, 2020
Gospodarski minister Peter Altmaier iz vrst krščanskih demokratov (CDU) je ob tem poudaril interes Nemčije, da doma in v Evropi proizvaja učinkovine in cepivo.
»Nemčija ni na prodaj«, je zatrdil minister.
Opozoril je, da ima ministrstvo pravico, da si natančno ogleda morebiten prevzem nemških podjetij iz tujine in to po potrebi prepreči. »Še posebej, kadar gre za interese nemške ali evropske varnosti,« dodaja.
BREAKING: Trump is trying to gain EXCLUSIVE rights to a potential vaccine being developed by a German firm, CureVac. This was confirmed by a German government source, who said that Trump is trying to secure the vaccine, “but only for the United States.”https://t.co/fTpOrZz3rh
— Brian Tyler Cohen (@briantylercohen) March 15, 2020
Kritični so tudi v nemški socialdemokratski stranki SPD, kjer poudarjajo, da je treba poskuse ZDA, da si zagotovi ekskluzivo nad cepivom, preprečiti.
»Kapitalizem ima meje. Če obstaja cepivo, mora biti dostopno vsem. Vse ostalo je škandal. Pri pandemiji gre za vse ljudi in ne za politiko America first,« pravi vodja poslanske skupine SPD v nemškem Bundestagu Bärbel Bas.
Besni naj bi bili tudi v drugih vladnih službah v Berlinu.
»Mednarodno sodelovanje je sedaj tisto, kar je pomembno, ne pa nacionalna sebičnost«, je dejal konservativni poslanec Erwin Rueddel, član parlamentarnega odbora za zdravstvo.
Christian Lindner, voditelj stranke FDP pa je Trumpa obtožil vplivanja na volitve in dejal: »Očitno bo Trump uporabil katere koli ukrepe v svoji kampanji, da bi dosegel ponovno izvolitev.«
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je prav tako ocenil, da ameriški prevzem CureVac-a »ne pride v poštev« in da podjetje razvija cepivo »za ves svet, ne pa za posamične države.«
Notranji minister Horst Seehofer pa je potrdil, da je od različnih uradnikov v vladi »večkrat« slišal, da so omenjali primer poskusa nakupa podjetja CureVac, o čemer bodo razpravljali v kriznem odboru.
Ameriški viri so za AFP dejali, da je bilo poročilo nemškega časnika o tem primeru »pretirano«, ker naj bi se ZDA zanimale in govorile »z več kot 25 podjetji, ki bi lahko razvila cepivo.«
German officials alarmed over what they see as Trump's aggressive 1bn US$ bid to take over Tübingen-based biopharmaceutical company Curevac to secure possible COVID19 vaccine "just for US". Officials to offer incentives to Curevac & consider blocking sale.https://t.co/SByVxMzs72 pic.twitter.com/E7YEtzSDRE
— Thorsten Benner (@thorstenbenner) March 15, 2020
In večina teh podjetij naj bi že dobivala finančne prispevke ameriških investitorjev.
Zanikali so tudi, da so si ZDA prizadevale pridobiti cepivo zgolj zase.
»Če bomo našli kakršno koli rešitev, si jo bomo delili s svetom,« je dejal ta neimenovani vir iz Washingtona.
Podjetje CureVac je bilo sicer ustanovljeno leta 2000 in ima sedež v pokrajini Baden-Württemberg, deluje pa tudi v Frankfurtu in Bostonu.
Izdeluje zdravila proti raku, za terapije protiteles, zdravila za redke bolezni in profilaktična cepiva.
Sodeluje tudi z inštitutom Paul-Ehrlich, ki je povezan z nemškim ministrstvom za zdravje.
GE health minister @jensspahn confirms takeover of GE vaccine lab CureVac by US stopped. Adds, firm working on #Coronavirus vaccine will do so “for entire world,” “not for individual countries” https://t.co/neR5Ao2GTn
— C. Stelzenmüller (@ConStelz) March 15, 2020
Je pa prejšnji teden podjetje »skrivnostno« napovedalo, da je bi predsednik upravnega odbora Daniel Menichella zamenjan z Ingmarjem Hoerrjem, to pa samo nekaj tednov zatem, ko se je Menichella srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, podpredsednikom ZDA Mikom Penceom in predstavniki farmacevtskih podjetij v Washington.
CureVac je ob tem na svoji spletni strani navedel izjavo Menichelle, ki je po sestanku dejal, da so v podjetju »zelo prepričani, da bomo uspeli izdelati močnega kandidata za cepivo že v nekaj mesecih.«
V ponedeljek pa so potrdili, da bodo v primeru, da razvijejo cepivo, to cepivo »dali v uporabo celemu svetu«, kar je nemški gospodarski minister označil kot »fantastično odločitev.«
Da je poročilo časnika Die Welt točno, pa je medtem potrdilo tudi nemško zdravsteno ministrstvo, navaja Politico.
Tiskovni predstavnik je pojasnil, da so v časniku pravilno citirali njihovega tiskovnega predstavnika in da si je vlada ZDA prizadevala, da bi prevzela biofarmacevtsko podjetje tako, da bi raziskave prenesli v svoje podjetje v ZDA in naredili zdravilo »samo za ZDA«, medtem ko so si v Berlinu želeli, da bi bilo cepivo in aktivne substance proti novemu koronavirosu razvite tudi v Nemčiji in Evropi.«
Zato sedaj nemška vlada podjetju CureVac ponuja tudi finančne vzpodbude, da ostanejo in delajo v Nemčiji.