REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nočna mora Nata: prvo vesoljsko orožje, ki je stroga ruska skrivnost, lahko uniči tarče na višini 100 kilometrov

Nočna mora Nata: prvo vesoljsko orožje, ki je stroga ruska skrivnost, lahko uniči tarče na višini 100 kilometrovNovi ruski adut S-500 Prometej, vir: Wikipedia

Delo na novem ruskem sistemu protizračne obrambe S-500 je ovito v tančico skrivnosti, vendar iz ruske vojske napovedujejo, da bo to prvo orožje za delovanje do vesolja in da bo zmožno sestreljevati rakete v Zemljini orbiti na višini 100 kilometrov.

S-500 bo lahko sestreljeval nasprotnikove rakete in letala v bližnjem vesolju.

Ruski viri poudarjajo, da noben obstoječi sistem protizračne obrambe ni zmožen zadeti tarče na takšnih višinah, toda S-500 bo prvi na svetu sposoben braniti državo na novih višinah, pred grožnjami iz vesolja.

»S-500 Prometej« bo opremljen s hipersoničnimi raketami, ki se nahajajo v lansirnih napravah, ki jih proizvaja koncern Almaz Antej, hitrost vodenih izstrelkov zelo dolgega dometa 40N6, ki je del tega sistema, pa bo znašala devet Machov (približno 10.800 kilometrov na uro).

Glavna značilnost te rakete je sposobnost samostojnega odkrivanja ciljev v vesolju in njihovega uničenja.

To bo omogočila nova konica za avtomatsko vodenje, s katero bo lahko raketa sama določila cilje v vesolju, jih »fiksirala« in - uničila.

Pred tem so vse to opravljali povezani radarji, zdaj pa bodo del njihovih opravil, v primeru izgube komunikacije z Zemljo, poskrbele same rakete. Pri tem se bodo radarski sistemi še naprej dostavljali za S-500, vendar bo vsak od njih posebej prilagojen točno določenim novim nalogam.

Posamezni radarji bodo imeli nalogo, da iščejo letala in helikopterje, drugi bodo iskali manevrirne rakete, ki že letijo proti tarči in se med letenjem proti cilju prilagajajo reliefu terena, tretji pa bodo locirali balistične rakete, ki padajo navzdol z velikih višin, četrti pa bodo specializirani za iskanje sovražnih tarč v bližnjem vesolju.

Po ruskih virih, ki jih navaja »Ruska beseda«, konstruktorji eksperimentirajo z različnimi bojnimi elementi in konicam za 40N6, vendar rezultati še niso bili objavljeni.

Po podatkih iz javno dostopnih virov, je »S-500 Prometej« že zdaj sposoben uničiti leteče objekte na razdalji do 500 kilometrov, vendar je podatek, kolikšen bo končni domet radarske komponente tega sistema, kot tudi izstrelkov, ki se bodo proizvajali v sklopu celotnega kompleksa, še vedno - stroga vojaška tajnost.

Za primerjavo, »prednik« nove pridobitve ruske vojske, sistem S-400 Triumf, doseže 600 kilometrov ...

Glavna razlika med »S-500« in vsemi drugimi podobnimi sistemi protizračne obrambe je sposobnost tega sistema, da vidi in sestreli tarče v premeru okoli sebe. Tekmec »S-500«, ki ga pooseblja v ameriškem sistemu MIM-104 Patriot, pa deluje le v »vnaprej določeni smeri« in to pod koti do 180 stopinj.

Ameriški sistem deluje v dometu do 200 kilometrov, S-500 pa že v sedanji fazi doseže 500 kilometrov.

Poleg tega je potrebno približno pol ure za namestitev lansirne naprave »Patriot« in prestavitev raketnega kompleksa v bojni položaj.

Ameriški sistem deluje v dometu do 200 kilometrov, S-500 pa že v sedanji fazi doseže 500 kilometrov.

Vendar pa je preprosto nemogoče računati na toliko časa, ko so sovražne rakete že na poti in to s hitrostjo, ki presega več tisoč kilometrov na uro.

Za načrtovalce vojaških opercij ni zanemarljiv niti podatek, da je največji domet ameriškega sistema 200 kilometrov, medtem ko največji doseg »S-400« presega to razdaljo, »S-500« pa bo to omejitev oziroma mejo premaknil še veliko dlje.

Tudi to je razlog, da so se Indija, Kitajska, najverjetneje tudi Katar in celo ameriška zaveznica Turčija že odločile tudi za podobne sisteme S-400, ki jih Rusija proizvaja tudi za izvoz.

Rusija je dodatne sisteme S-400 ob tem pravkar poslala še bližje mejam članic zveze Nato - v enklavo Kaliningrad.

Kot opozarja National Interest bi namreč lahko te rakete poskusili zavezniki v Natu nevtralizirati z »rojem izstrelkov«, ki bi porabili rakete na izstrelitvenih rampah, nato pa bi bilo potrebno polnjenje, kar bi odprlo »okno priložnosti« za še bolj učinkovit napad na te sisteme.

Z več instaliranimi podobnimi sistemi pa je to »okno« manjše, zato Rusija sedaj namešča še več teh raket v bližini Poljske in baltskih držav.

Sistemi S-500 pa - vsaj na začetku - še ne bodo namenjeni tujim kupcem, pač pa jih bo imela zgolj ruska vojska.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek