REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Masaker v Sudži! Ukrajinci v protinapad, a Rusi se pritihotapili skozi plinovod: »Uničujemo jih, izgube so ogromne«

Masaker v Sudži! Ukrajinci v protinapad, a Rusi se pritihotapili skozi plinovod: »Uničujemo jih, izgube so ogromne«Ukrajinski vojak pod droni Vir: Grok AI

Poteka hud boj za Kursk.

Potem ko so ruske specialne enote vdrle skozi plinovod v Sudži, da bi presenetile ukrajinske sile v okviru velike ofenzive za izgon sil Kijeva iz zahodne ruske regije, v katero so te sprva vdrle avgusta 2024, so Ukrajinci sprožili napade na tem območju.

Ukrajinske zračno-desantne sile so se poskusile upreti ruskim jurišnim skupinam, ki so se prek zapuščenega plinovoda prikradle na obrobje Sudže v regiji Kursk v Rusiji, je sporočil ukrajinski generalštab.

Po odkritju prisotnosti ruskih vojakov na območju so ukrajinski padalci izvedli raketne in topniške napade ter uporabili brezpilotne sisteme različnih vrst, poroča Ukrinform.net.

Ukrajinski generalštab je na Telegramu objavil video iz Sudže.

Po poročilih se je v soboto zjutraj okoli 800 ruskih vojakov približalo ukrajinskim položajem v Sudži, upravnem središču Kurske oblasti, potem ko so se prebili na območje prek zapuščenega plinovoda.

Jurij Podoljak, v Ukrajini rojeni proruski vojaški bloger, je povedal, da so ruske posebne enote prehodile približno 15 km vzdolž glavnega cevovoda in da so nekateri preživeli več dni v ceveh, preden so presenetili ukrajinske sile s hrbta v predmestju Sudže.

Ukrajina je avgusta 2024 sprožila presenetljivo ofenzivo na rusko regijo Kursk in sprva zavzela približno 1300 kvadratnih kilometrov ozemlja. Od takrat si je Rusija povrnila približno 64 odstotkov ozemlja.

Novembra lani je vrhovni poveljnik ukrajinskih sil Aleksander Sirski dejal, da je njihov vdor onemogočil ruski načrt za napad na Sumi in ustvarjanje tamponskega območja v regiji.

Ruska vojaška skupina Sever je medtem prevzela nadzor nad naseljem Lebedevka v ruski regiji Kursk in naseljem Novenkoje v ukrajinski regiji Sumi, trdi rusko obrambno ministrstvo.

»Med ofenzivnimi operacijami so enote vojaške skupine Sever zavzele naselje Lebedevka v Kurski regiji in naselje Novenkoje v Sumski regiji,« piše v sporočilu.

Ministrstvo je dodalo, da so ukrajinske oborožene sile v preteklem dnevu izgubile več kot 350 vojakov v regiji Kursk.

Poleg tega je ukrajinska stran izgubila tank, dve bojni vozili pehote, pet oklepnih transporterjev, 19 bojnih oklepnih vozil, 29 motornih vozil, šest topov, minomet, postajo za elektronsko bojevanje, izraelsko čistilno postajo in radarski motor.

V samo enem dnevu je Ukrajina izgubila več kot 120 kvadratnih kilometrov ozemlja v Kursku, torej tretjino, ki jo je še nadzorovala.

»Uničenih je bilo 11 komandnih mest za brezpilotna letala in skladišče streliva,« je navedeno v sporočilu ruskega obrambnega ministrstva.

Dodajajo, da se je veliko ukrajinskih vojakov predalo.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek