REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mayeva ponuja svoj odstop v zameno za podporo sporazumu, predsednik parlamenta pa sestrelil njene upe

Mayeva ponuja svoj odstop v zameno za podporo sporazumu, predsednik parlamenta pa sestrelil njene upeTheresa May Vir:Pixell

Britanska premierka Theresa May je poslancem svoje konservativne stranke povedala, da bo zapustila položaj pred »naslednjo fazo pogajanji o brexitu« - pod pogojem da poslanci najprej sprejmejo njen sporazum, ki pa so ga že dvakrat zavrnili.

Točnega datuma ni povedala, a je po navedbah britanskega BBC volitve za novega vodjo konservativne stranke pričakovati maja. Sicer pa je prav tako res, da so se »pogajanja« že davno končala in da je zgodba o pogajanjih dejansko končana – izstop brez dogovora, potrditev sporazuma ali enostranska razveljavitev odstopa – to so tri možnosti, med katerimi bo Velika Britanija preprosto morala izbrati, ali pa bo iztek časa sam opravil neprijetno izbiro.

Peticijo na strani parlamenta, ki poslance poziva k enostranski odpovedi brexita, je podpisalo že preko šest milijonov ljudi.

S to napovedjo nekateri njeni maloštevilni še preostali ministri (ki odstopajo kot po tekočem traku) še upajo, da bi lahko premierka zagotovila podporo izstopnemu sporazumu v britanskem parlamentu, saj naj bi bil to pogoj nekaterih zagovornikov brexita, ki so sporazumu doslej nasprotovali.

"Kmalu bomo začeli novo poglavje in graditi svetlejšo prihodnost. Vendar moramo pred tem končati trenutno delo," je povedala Mayeva. "Jasno sem slišala razpoloženje stranke. Vem, da obstaja želja po novem pristopu in novem vodstvu v drugi fazi pogajanj o brexitu. Temu ne bom stala na poti."

Brexit - lutka, Theresa May, za in proti brexitu

Točnega datuma ni povedala, BBC pa ocenjuje, da bi volitve za novega vodjo konservativne stranke pričakovati maja. Novica je prišla v trenutku, ko je parlament prevzel nadzor nad izstopom in poskuša z vrsto glasovanj ugotoviti, ali sploh obstaja večina za kakršnokoli odločitev, ki bi vključevala izstop brez dogovora, z možnostjo carinske unije, preložite brexita za daljše obdobje, ponoven referendum o rezultatih pogajanj z EU in podobno.

Poslanci so glasovali o osmih različnih možnostih, vendar nobeden ni dobil večine. Z najmanjšo razliko glasov je bil "pražen" le predlog, da celotno Združeno kraljetvopo odhodu iz EU ostane del iste carinske unije z EU.

Predsednik parlamenta John Bercow je za glasovanje izbral osem od 16 možnosti, ki so jih vložili poslanci.

Prva možnost je predvidevala, da Velika Britanija 12. aprila zapusti EU brez dogovora, naslednja, imenovana enotni trg 2.0, je predvidela obstanek v evropskem enotnem trgu s pridružitvijo Ekonomskemu gospodarskemu prostoru prek Evropskega združenja za prosto trgovino (Efta).

Poslanci so glasovali in zavrnili tudi možnost o preklicu izstopa, če parlament do dne brexita ne bi podprl ne izstopnega sporazuma in ne izstopa brez dogovora, ter o izvedbi referenduma o izstopnem sporazumu in politični deklaraciji o prihodnjih odnosih.

Poslanci so glasovali tudi o možnosti, ki predvideva pridružitev Evropskemu združenju za prosto trgovino, Velika Britanija pa bi upoštevala pravila Evropskega gospodarskega prostora.

Bercow je za glasovanje izbral tudi možnost, ki predvideva carinsko unijo z EU, ter načrt laburistične stranke za brexit, ki predvideva stalno carinsko unijo in tudi tesno povezanost z evropskim enotnim trgom.

Zadnja možnost je bila, da bi Združeno kraljestvo moralo v proračun EU prispeval do konca leta 2020, z unijo pa bi se dogovorili za dveletno obdobje, v katerem bi imele dobrine iz Velike Britanije popoln dostop do EU.

Nobeden od predlogov pa ni dobil večine. Še največ podpore sta dobila predloga o drugem referendumu o brexitu ter o carinski uniji. Za prvega je glasovalo 268 poslancev, proti jih je bilo 295, za drugega pa 264 poslancev, 272 pa jih je bilo proti.

Premierka Theresa May sicer še vedno upa, da bo parlament še ta teden le podprl ločitveni sporazum, ki ga je izpogajala z EU in ki ga je doslej že dvakrat zavrnil. Če bi se to zgodilo, bi Velika Britanija EU zapustila 22. maja, sicer pa je nov datum brexita 12. april. Po prvotnem načrtu bi se moral brexit zgoditi že ta petek.

Da sporazuma z EU ne bodo podprli, so zatrdili tudi v severnoirski unionistični stranki DUP in s tem morda zapečatili usodo tega sporazuma.

Ob tem je peticijo na strani parlamenta, ki poslance poziva k enostranski odpovedi brexita podpisalo že preko šest milijonov ljudi. Toda torijska skrajno konservativna poslanka Anne Marie Morris, članica skrajne skupine Evropska raziskovalna skupina je že dejala, da Mayeva obljuba zanjo ni dovolj, da bi spremenila svoje mnenje o njenem sporazumu in ga podprla.

Da ga ne bodo podprli, so zatrdili tudi v severnoirski unionistični stranki DUP in s tem morda zapečatili usodo tega sporazuma. Poslanke in poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta sicer pravkar razpravljajo in glasujejo o različnih možnostih izstopa Velike Britanije iz Evropske unije.

Glasovanje o možnih alternativah ločitvenemu sporazumu, ki ga je z EU-jem sklenila Mayeva, poslanci pa so ga že dvakrat zavrnili, omogoča amandma, ki ga je parlament izglasoval v ponedeljek in s tem prevzel večjo vlogo pri brexitu.

Možnosti, o katerih bodo poslanci glasovali, bo med predlogi izbral predsednik poslanske zbornice John Bercow, ki pa je prav tako znova izrazil prepričanje, da poslanci še tretjič ne morejo glasovati o predlogu istega sporazuma z EU, ki so ga dvakrat že zavrnili. V vladi naj bi bili nad takšnim njegovim stališčem »presenečeni« in jezni, čeprav je Bercow to doslej povedal že večkrat.

»Kot razumem vlada morda razmišlja, da bi tukaj v zbornici poskusila še s tretjim vsebinskim glasovanjem jutri ali v petek, če bo odločila, da pride v parlament. Rad pa bi jasno povedal, da pričakujem od vlade, da izpolni test spremembe. Ne smejo poskusiti zaobiti moje odločitve.«

Ne smejo poskusiti zaobiti moje odločitve
Po oceni Independenta je šlo za 'jasen opozorilni strel proti Mayevi', ki si ga je potrebno zapomniti.

Težko je namreč verjeti, da bo EU v samo nekaj dnevih pristala na spremembe že doseženega sporazuma z Združenim kraljestvom. Evropski svet je na prošnjo Mayeve prejšnji četrtek sicer odobril podaljšanje datuma odhoda do 22. maja, če bo spodnji dom britanskega parlamenta ta teden potrdil izstopni sporazum.

Če tega ne bo storil, bo Evropski svet odobril podaljšanje do 12. aprila 2019. Daljša preložitev bi medtem zahtevala sodelovanje na majskih evropskih volitvah, tega pa si tudi v ostalih 27 članicah EU ne želijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek