REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Je kitajski lovec na vohune prebegnil v ZDA in razkril »pravo zgodbo« iz Wuhana, ki lahko »zruši komunistično partijo«?

Je kitajski lovec na vohune prebegnil v ZDA in razkril »pravo zgodbo« iz Wuhana, ki lahko »zruši komunistično partijo«?»To je tako eksplozivno, da bi lahko privedlo do verige dogodkov, ki bi lahko zelo zaostrili odnose med Kitajsko in ZDA,« opozarja Chand. Vir: Twitter

Zaradi ponovne zahteve ameriškega predsednika Joeja Bidna, da naj ameriške obveščevalne agencije preverijo različne teorije o izvoru koronavirusa SARS-CoV-2, vključno s tisto, da je virus tako ali drugače »ušel« iz kitajskega laboratorija, so različna ugibanja o »kitajskem virusu« že dalj časa v središču pozornosti.

Toda sedaj je ameriške medije preplavila nova zgodba o tem, da je v ZDA prebegnil vodilni kitajski »lovec na vohune«, ki naj bi medtem Bidnovi administraciji že razkrival informacije o tem, kaj se je dogajalo v Inštitutu za virologijo v Wuhanu, kar bi lahko menda celo »zrušilo kitajsko komunistično partijo.«

Celo Xi Jinping bi lahko bil obtožen, da je bil odgovoren za prebeg, tako da bi Kitajska lahko dobila celo »novega voditelja preko noči.«

O tem so najprej poročali mediji v kitajskem jeziku, ki niso naklonjeni Pekingu in so objavili zgodbo o prebegu kitajskega namestnika ministra državne varnosti v Združene države Amerike.

Vodilni kitajski »lovec na vohune« je Dong Jingwei, ki se je menda februarja skupaj s svojo hčerko Dong Yang podal na pot prek Tihega oceana iz Hongkonga in v Washingtonu zaprosil za azil.

Po navedbah kitajskih virov, predvsem južnoazijske agencije ANI in spletne strani SpyTalk, ki poroča o dogajanju na področju obveščevalne dejavnosti, obrambe in zunanje politike, se je Dong Jingwei obrnil na protiobveščevalno službo Pentagona in prav informacije, ki jih je ponudil o wuhanskem inštitutu za virologijo, naj bi administracijo predsednika Joeja Bidna menda spodbudile k temu, da je zahtevala podrobno preiskavo izvora koronavirusa in pandemije covida-19.

»To je tako eksplozivno, da bi lahko privedlo do verige dogodkov, ki bi lahko zelo zaostrili odnose med Kitajsko in ZDA,« je za ameriški Newsmax ocenil Gordon Chang, avtor knjige »Prihajajoči kolaps Kitajske«.

Če bo ta vest potrjena, bo Dong Jingwei edini kitajski funkcionar na tako visoki ravni, ki je pobegnil prek meje.

»To je tako eksplozivno, da bi lahko privedlo do verige dogodkov, ki bi lahko zelo zaostrili odnose med Kitajsko in ZDA,« je za ameriški Newsmax ocenil Gordon Chang, avtor knjig »Prihajajoči kolaps Kitajske« in »Odštevanje«, ki ocenjuje, da so na Kitajskem zaradi tega poročila »v paniki.«

S Kitajske na vse to (še) ni bilo uradnih odzivov.

Kitajski predsednik Xi Jinping
Ali kitajski predsednik Xi Jinping prikriva grozljivo skrivnost, ali pa je žrtev še ene dobro odigrane ameriške obveščevalne spletke? Vir: Twitter
Če bo ta vest potrjena, bo Dong Jingwei edini kitajski funkcionar na tako visoki ravni, ki je pobegnil prek meje.

Toda SpyTalk je poročal, da naj bi Dong Jingwei že dal takšne informacije o laboratoriju v Wuhanu Bidnovi vladi, da se je ameriški predsednik odločil za ponovno preverjanje vseh informacij o izvoru koronavirusa, vključno z možnostjo, da ni prišel iz narave, pač pa iz kitajskega laboratorija.

Han Lianchao, nekdanji visoki kitajski funkcionar, ki je prebegnil po masakru na Tienanmenu leta 1989 istočasno trdi, da je bil prebeg Donga tudi ena od točk pogovorov med Kitajsko in ZDA na prvem srečanju njihovih diplomatov v Anchorageu na Aljaski zgodaj letos.

Han trdi, da sta kitajski zunanji minister Wang Yi in Yang Jiechi, ki je zadolžen za mednarodne odnose kitajske komunistične stranke, zahtevala od zunanjega ministra ZDA Antonyja Blinkna, da Donga vrnejo Kitajski, kar pa naj bi ameriški zunanji minister zavrnil.

Vendar so nekateri strokovnjaki že zavrnili ta poročila in se pri tem sklicevali na dejstvo, da je kitajski časnik South China Morning Post poročal, da je Dong na Kitajskem, kjer je v petek spregovoril o pomenu lova na tuje vohune.

Nobelovec Luc Montaigner
Da je koronavirus nastal v laboratoriju je prepričan tudi prejemnik Nobelove nagrade za odkritje AIDS-a Luc Montaigner. Vir: Twitter

»Vendar ta poročila iz Kitajske niso kredibilna. Informacija SpyTalka in drugih virov je specifična. Ne sklada se z drugimi dejstvi, ki jih že vemo, zato ocenjujem, da je poročilo o prebegu resnično,« opozarja Gordon Chang.

Če bi bilo to res in ne bi šlo za novo propagandno potezo ameriške vlade, potem bi morda lahko res šlo tudi za »curljanje« virusa, ki je bil del vojaških raziskav biološkega orožja, kar bi lahko predstavljalo »kršitev obveznosti Kitajske v skladu s konvencijo o biološkem orožju,« poudarja Gordon Chang.

Gordon Chang je opozoril tudi na informacijo, da naj bi se Dong pogovarjal le z ameriško obrambno obveščevalno agencijo DIA ne pa z ostalimi agencijami, saj menda ve, da so ostale ameriške agencije že doživele »vdor s strani kitajskega državnega ministrstva« in kitajskih tajnih agentov.

Po eni strani so se dosedanja poročila o curljanju virusa in laboratorija v Wuhanu izkazala kot neverodostojna, po drugi strani pa so v to, da ne gre za povsem naraven pojav prepričani tudi nekateri vidni strokovnjaki, tudi prejemnik Nobelove nagrade za odkritje AIDS-a Luc Montaigner, o čemer smo poročali že lani.

»Kitajska nas je preplavila s svojimi vohuni, agenti in drugimi obveščevalci, zato ocenjujem, da so resnična poročila, da je Kitajska uspela vdreti v večino delov ameriške vlade, zvezne vlade in tudi v vodstva posameznih držav,« meni Gordon Chang.

Po njegovi oceni je ne glede nato, kako se je pandemija začela, uradni Peking tudi storil korake, s katerimi je »namerno« in z zavajanjem javnosti omogočil širjenje koronavirusa izven kitajskih meja.

Ob tem pa naj bi bil Dong vrhunski lovec na vohune na Kitajskem, ki je kot takšen imel dostop tudi do kitajskega voditelja Xi Jinpinga in do »pomembnih informacij.«

Obenem bi lahko bil zato celo Xi Jinping obtožen, da je odgovoren za prebeg, tako da bi Kitajska lahko dobila celo »novega voditelja preko noči.«

Kitajska komunistična stranka pa bi zaradi tega lahko izgubila stabilnost, ocenjuje komentator.

Kaj je res, bomo morda izvedeli v naslednjih dneh - ali pa ne.

Po eni strani so se dosedanja poročila o curljanju virusa in laboratorija v Wuhanu izkazala kot neverodostojna.

Po drugi strani pa so v to, da ne gre za povsem naraven pojav prepričani tudi nekateri vidni strokovnjaki, na primer tudi prejemnik Nobelove nagrade za odkritje AIDS-a Luc Montaigner, o čemer smo poročali že lani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek