četrtek, 21. november 2024 leto 29 / št. 326
Iransko maščevanje za uboj generala: na desetine raket zadelo ameriški vojaški oporišči v Iraku
Po poročanju iz Iraka naj bi več deset raket zadelo letalsko oporišče Ain-al-Asad v Iraku.
Gre za oporišče, ki ga je predsednik ZDA Donald Trump obiskal za božič leta 2018, podpredsednik Mike Pence pa decembra leta 2019.
Iranski napad je odgovor na napad z dronom, v katerem je bil v Iraku ubit general Kasem Sulejmani, poroča USA Today.
Iran Struck Back at the United States.
— Saundra Ivery (@SIverySendBooks) January 8, 2020
Pentagon: Iran launched more than a dozen missiles at bases in Iraq housing U.S. troops.
-USA Today and Associated Press pic.twitter.com/aGExrb430S
Iranska državna televizija je poročala, da so enote Iranske revolucionarne garde »zadele oporišče Ain-al-Asad v Iraku z desetinami izstrelkov.«
V oporišču naj bi bilo 1500 ameriških vojakov.
Američani so potrdili napad in sporočili, da ocenjujejo škodo.
Iran says it has launched “tens” of surface-to-surface missiles at Iraq’s Ain Assad air base housing U.S. troops over America’s killing of a top Iranian general.https://t.co/Eg1iLQhJ9M
— FOX56 NEWS WOLF-TV (@FOX56WOLF) January 8, 2020
IRGC je istočasno opozorila ZDA in napovedala »uničujoče posledice« v primeru »nove agresije«.
IRGC bo istočasno ciljal tudi vse tiste države, ki se bodo spremenile v »platforme za napade« na Iran in ameriško agresijo, je napovedano na iranski javni televiziji.
Cena nafte je takoj poskočila za 4 odstotke.
BREAKING: Pentagon confirms that Iran has launched more than a dozen missiles at two bases in Iraq that host U.S. troops https://t.co/XEvJNozfyA
— CNBC Now (@CNBCnow) January 8, 2020
»Opozarjamo vse ameriške zaveznike, ki dajejo svoja oporišča njihovi teroristični armadi, da bo tarča napada vsako ozemlje, ki bo začetna točka za agresivna dejanja zoper Iran,« je zapisala Iranska revolucionarna garda.
V sporočilu so zagrozili tudi Izraelu.
Operacija Irana se imenuje »Mučenik Sulejmeni.«
Nekatera poročila omenjajo tudi napad na druga oporišča ZDA.
Po poročanju agencije AP so napadli tudi oporišče v Erbilu.
Pentagon: “Iran launched more than a dozen ballistic missiles against U.S. military and coalition forces in Iraq. It is clear that these missiles were launched from Iran and targeted at least two Iraqi military bases hosting U.S. military and coalition” https://t.co/Cjd1onhIUg
— Manu Raju (@mkraju) January 8, 2020
Gre za oporišče, v katerem so tudi slovenski vojaki v Iraku.
Kontingent @Slovenskavojska na misiji Neomajna odločenost v Iraku se je zaradi detonacije v bližini baze Stefan v Erbilu kmalu po polnoči umaknil v zaklonilnik in je dobro, glede na okoliščine. #ZaSlovenijo #safety #Defence pic.twitter.com/ZUGXhZzwAA
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) January 8, 2020
Slovenska vlada je že sprejela sklep o evakuaciji slovenskih vojakov iz Iraka.
O napadih je bil že obveščen ameriški predsednik Donald Trump.
US MILITARY BASES IN MIDDLE EAST - Why? #Oil #Irak #Iran #USA #USAVSIRAN #IranAttacks #IranvsUSA #Iraq #oilprice #IranWar pic.twitter.com/BrfVnVgQjN
— Frits Altenburg (@fritsaltenburg) January 8, 2020
Glede na velike transporte letal v južni Španiji, Avianu v Italiji in prihod strateških bombnikov B-52 na Guam mnogi ocenjujejo, da bodo sedaj Iranu odgovorile tudi ZDA.
Vendar to ni povsem gotovo.
Po ocenah nekaterih ameriških senatorjev dejstvo, da v napadu Irana ni bilo človeških žrtev daje predsedniku ZDA možnost, da ne ukaže povračilnih ukrepov.
Update: The Pentagon says Iran launched more than a dozen ballistic missiles from Iran toward at least two military bases housing US troops in Iraq. pic.twitter.com/qPHpclqYW1
— News_Executive (@News_Executive) January 8, 2020
Da je (verjetno) nastala samo materialna škoda, pa je najverjetneje razultat tega, da se je Iran odzval predvidljivo, napadel očitne cilje v trenutku, ko so bile ZDA v pripravljenosti, pri tem pa je uporabil balistične rakete, ki so bile zelo dobro vidne na radarjih.
Finska vojska je prav tako poročala, da so bili vnaprej obveščeni o napadih in so se njihovi vojaki lahko pravočasno skrili v bunkerje.
Ameriški mediji ocenjujejo, da je Iran želel zgolj prizadejati materialno škodo in se izogniti mčloveškim žrtvam.
Tudi ameriški vojaki so se lahko zato pravočasno skrili v bunkerje.
ZDA priznavajo, da je v napadu umrlo samo nekaj iraških vojakov in da je nastala materialna škoda, predvsem na helikopterjih.
Update v Footage shown on @AlHadath shows the moment Iranian forces fired multiple missiles on U.S military bases in Iraq. pic.twitter.com/fmclI4B8P9
— News_Executive (@News_Executive) January 8, 2020
Bi pa več zaskrbljenosti lahko prinesla informacija, da je Iran samo še dva meseca oddaljen od trenutka, ko bi bil lahko sposoben izdelati jedrsko bombo, njihove jedrske instalacije za bogatenje urana globoko v osrčju planin (Fordow) pa naj ne bi moglo uničiti nobeno orožje, razen, morda – taktične jedrske bombe …
Tako vsaj ocenjujejo ruski analitiki.
VIDEO: Footage allegedly shows the moment a missile fired from Iran strikes the Ayn al Asad base used by US forces in Iraq. pic.twitter.com/V0oxYJErPk
— Conflict News (@Conflicts) January 8, 2020
Ob 3.30 zjutraj po iranskem času, eno uro po prvem napadu, je sledil drugi val iranskih raketnih napadov na ameriške cilje v Iraku.
Senatorko Nancy Pelosi so o napadih obvestili, ko se je s kolegi pogovarjala o situaciji glede Irana.
Update: Iranian TV airs footage showing dozens of ballistic missiles heading towards U.S bases in western #Iraq. pic.twitter.com/eYsqBcTZVz
— News_Executive (@News_Executive) January 8, 2020
»Molite« je svetovala članom svojega odbora.
Iran je sicer tehtal 13 različnih scenarijev povračilnih napadov na 27 ciljev, ki so najbližje iranskim mejam.
Gre za ameriška oporišča.
IRAN: Hezbollah affiliated media release infographic of Qiam missile used in attack against base in Iraq tonight. pic.twitter.com/Sr11rf7L4D
— Conflict News (@Conflicts) January 8, 2020
Vsak od teh scenarijev naj bi bil prava »nočna mora« za ZDA.
Voditelji Irana so pred tem opozorili, da njihovi cilji niso navadni ameriški državljani in tudi ne novinarji, pač pa samo pripadniki oboroženih sil.
Po raketnih napadih je na Twitterju Saeed Jalili, svetovalec vrhovnega voditelja Irana, podobno, kot je to naredil Trump (ki je po atentatu na iranskega generala Sulejmanija objavil samo ameriško zastavo) objavil - sliko iranske zastave.
Iraška vojska je zjutraj sporočila, da je v iraški zračni prostor priletelo 22 iranskih balističnih raket.
17 jih je zadelo območje letališkega oporišča Ain-Al-Asad v zahodni pokrajini Anbar, 170 kilometrov zahodno od Bagdada.
“Canada, which leads the Nato training mission, said it was pulling out some of its 500 troops, and Germany said its presence in Iraq would be “temporarily thinned out”. #Irak https://t.co/nKUT9hOme1
— andrzej jozwik (@andrzej_jozwik) January 8, 2020
Pet raket je padlo pri letališču Erbil v Kurdistanu, ena raketa pa ni eksplodirala in je padla na tla pri mestu Hit v pokrajini Anbar.
Po poročanju ameriških medijev naj bi eno raketo prestregla ameriška protizračna obramba.
Tudi oblasti v iraškem Kurdistanu so sporočile, da žrtev ob raketnih eksplozijah v Erbilu ni bilo.
Odzval se je tudi ameriški predsednik.
»Vse je v redu! Rakete, izstreljene iz Irana na dve vojaški oporišči v Iraku. Ocenjevanje žrtev in škode poteka. Za zdaj je vse v redu. Imamo daleč najmočnejšo in najbolje opremljeno vojsko kjer koli na svetu! Jutri zjutraj bom dal izjavo,« je sredi noči tvitnil predsednik ZDA Donald Trump.
All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 8, 2020
No, we do not love him. He is a disgrace. pic.twitter.com/yHlqCeuaUY
— Joyce (@PoeticMess) January 8, 2020
Iranski zunanji minister Džavad Zarif se je tik pred Trumpovo objavo prav tako oglasil prek Twitterja.
»Iran je sprejel in izvedel ustrezne ukrepe v samoobrambi v skladu z 51. členom listine Združenih narodov in je meril na oporišča, iz katerih so strahopetno izvedli napad na naše državljane in višje državne uradnike. Ne iščemo stopnjevanja napetosti ali vojne, a se bomo branili proti vsaki agresiji,« je zapisal Zarif.
Please know that many of Americans including myself do not agree with the decision to assassinate Soleimani.
— Amy Brooks (@boulder_amy) January 8, 2020
Toda istočasno je v Iranu prišlo še do nesreče ukrajinskega civilnega letala v Teheranu, ki je strmoglavilo zaradi požara v motorju.
Nesreča ukrajinskega Boeinga 737-800 ni imela zveze z vojaškimi napadi.
V nesreči je umrlo vseh 176 potnikov in članov posadke.
To je verjetno še en razlog, zaradi katerega bi lahko Donald Trump odpovedal najbrž že načrtovane povračilne napade na Iran.
If we could, we would. We don’t want this. We are crippled by one of our political parties who have cheated their way into a hold on our government and many are religious zealots. I wish we could.
— Stephanie Boyle (@snboyle) January 8, 2020
Zarif je nakazal, da je prvi odgovor Irana končan, če ne bo sledil ameriški vojaški odgovor.
V primeru novega odgovora ZDA pa so v Iranu kot naslednji cilj navedli ameriško oporišče v Dubaju, v Združenih arabskih emiratih.