petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Hinavščina Zahoda, tudi Slovenije v primeru »Assange«
![Hinavščina Zahoda, tudi Slovenije v primeru »Assange«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/svoboda_za_assangea._vir_twitter.png?itok=s8IeE6uG)
Sodni škandal, politični pregon - strokovnjak Združenih narodov Nils Melzer v novi knjigi o Julianu Assangeu navaja hude obtožbe na račun zahodnih demokracij.
Ob svetovnem dnevu svobode medijev, ki so ga tako v Sloveniji kot po vsem svetu obeležili včeraj, je v nebo vpijoč molk novinarjev in medijev, ki se niti z besedo niso upali spomniti domačo in svetovno javnost na klavrno usodo novinarja Juliana Assangea, ki še vedno brez kakršne koli sodne odločbe trohni v celici zapora v Veliki Britaniji.
But the government & media here in germany continues to care / worry about Nawalny ...
— alphakanal #PardonAssange (@robecker71) May 4, 2021
sick times
Novinar torej na vsem dostopni platformi, ki jo je ustanovil (WikiLeaks) predstavi umazane skrivnosti svetovnih velesil.
Gre za vojna hudodelstva, zločine, korupcijo, mučenja…
Toda oblasti ne preganjajo vojnih zločincev in ne mučiteljev, niti ne pokvarjenih politikov, ampak - novinarja.
This story changed the way we see the world.
— People For Assange (@people4assange) May 3, 2021
Julian Assange however, has not known freedom since revealing these war crimes. #FreeAssange#WorldPressFreedomDay #PostForThePress https://t.co/CoePtwKAzr
Njegov ugled sistematično uničujejo, odvzamejo mu svobodo, duševno ga zlorabijo.
Vse to se ne dogaja v neki diktaturi ali enopartijskemu sistemu.
![Julian Assange, zakaj sem v zaporu. Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/assange.png)
Višek cinizma in hipokrizije je, da v resnici najhujša pravosodna samovolja poteka prav v zahodnih demokracijah, ki se sicer v svetovnih merilih rade bahajo kot zgledne države na področju človekovih pravic.
Gre za zgodbo o ustanovitelju platforme WikiLeaks Julianu Assangeu, ki jo je povzel Švicar Nils Melzer, profesor prava in posebni poročevalec Združenih narodov, ki je strokovnjak OZN za preiskave mučenj.
Melzer je svoje ugotovitve prelevil v knjigo, ki je za bralca globoko vznemirjujoča, ker sproža dvom v moč zakona v boju proti interesom visoke politike, ki ga tepta in zlorablja.
On #PressFreedomDay, remember that Julian Assange is rotting in prison for publishing evidence of US war crimes. The establishment is united in making an example of Wikileaks to regain control of the narrative, setting a terrifying precedent endangering press freedom #FreeAssange
— Abby Martin (@AbbyMartin) May 4, 2021
Švicarski profesor prava je dve leti vztrajno zbiral in naposled zbral obilo dokazov za svojo tezo.
Napisal je knjigo, dolgo 300 strani.
51-letni pravni strokovnjak želi s svojo novo knjigo ustvariti dodaten pritisk za izpustitev 49-letnega Juliana Assangea na prostost.
Po njegovih besedah države, kot so ZDA, Velika Britanija, Švedska in Ekvador, ne zavračajo le vsak poskus konstruktivnega dialoga, temveč ves čas krepijo preganjanje in zlorabo Assangea.
Zato Nils Melzer poudarja, da je njegova knjiga nadaljevanje diplomacije z drugimi sredstvi.
#WorldPressFreedomDay #WPFD2021 pic.twitter.com/1CJGNFtVGX
— Stella Moris #DropTheCharges (@StellaMoris1) May 3, 2021
Res je sicer, da je britansko prvostopenjsko sodišče v Londonu januarja letos zavrnilo zahtevo Združenih držav Amerike za izročitev Assangea.
Toda to ne pomeni, da so Assangeove muke postale preteklost.
Prav narobe! Publicisti, novinarju, uredniku Assangeu v ZDA še vedno grozi 175-letna zaporna kazen, medtem ko je Julian še vedno zaprt v strogo varovanem londonskem zaporu Belmarsh, ki mu poznavalci razmer pravijo »britanski Guantanamo«.
The journalists &corporate media did choose the Navalny case to supportUS artificialimposed Russian opponent. Meanwhile Julian Assange life & human rights are disrespected:
— FirstWorldcitizen (@FWorldcitizen) May 3, 2021
in theUK& ignored by the journalists & corporate media.
An exercise of injustice.
Julian Assange že dve leti čepi zaprt v celici, in to sredi najhujše pandemije, ki je doletela ves svet.
Že leta je zaprt, kot da bi šlo za nahjujšega zločinca, brez kakršne koli dokazane krivde, kaj šele obsodbe.
Christian Mihr, eden vodilnih v organizaciji Reporterji brez meja zato meni, da je zavrnitev sodišča, da Assangea izpusti na prostost ali vsaj hišni pripor »nečloveška«.
Il parlamento europeo vuole la liberazione di Anez e Navalny. Ma ignora Assange.. https://t.co/Al0OvMicUM via @MagElecto
— Augusto Grandi (@augusto_grandi) May 4, 2021
Mihr ob tem opozarja na dejstvo, da je »ta odločitev samo zadnja v dolgi vrsti nesorazmerno ostrih sankcij proti Assangeu.«
»Nihče ne bi smel doživeti tega, kar je Assange preizkusil v zadnjih desetih letih, samo zato, ker je objavil informacije, ki so bile v javnem interesu,« sklene Mihr.
Če pa Nilsa Melzerja vprašate, zakaj se ga je še posebej dotaknila usoda avstralskega novinarja, zaradi česar nenehno in vztrajno opozarja prav na primer Assangea, ko pa je pri svojem delu za OZN srečeval še veliko drugih primerov mučenja in zlorab, celo bolj hudih, izpostavi naslednje: »Zato ker ta primer jasno kaže na generalno okvaro sistema, pokvarjenost, ki močno spodkopava integriteto naših demokratičnih institucij pravne države.«
Podobnega mnenja je tudi Heike Hänsel, poslanka Bundestaga in namestnica predsednika poslanske skupine nemške Levice.
Julian Assange was arrested for telling the truth. The truth should free him #PressFreedomDay #FreeAssange pic.twitter.com/PQoz6OAxtU
— Assange Defense (@DefenseAssange) May 3, 2021
»Eksteritorialno politično preganjanje Juliana Assangea, ki ga izvaja ameriška administracija, sprovajata pa švedsko in britansko sodstvo, je dejanje pravosodne samovolje,« je povedala Hänselova za DW.
Dodala je še, da gre za »dvojno moralo in sistemsko opstrukcijo«, ki se »zrcali v glasnem molku držav članic Evropske unije in Severnoatlantskega pakta glede preganjanja raziskovalnog novinarja na evropskih tleh, ter nevzdržnih pogojev v zaporu v Londonu.«
On #WorldPressFreedomDay, the Biden admin needs to drop the charges against WikiLeaks founder Julian Assange.
— Freedom of the Press (@FreedomofPress) May 3, 2021
Every major press freedom and civil liberties group has said the case against him would irreparably damage press freedom. Listen to them! https://t.co/GN7GAgIrf1
Podobno razmišljajo tudi drugi poslanci v nemškem parlamentu.
Ustanovili so nadstrankarsko skupino »Svoboda za Juliana Assangea«.
V skupini je tudi strokovnjakinja za medije iz stranke nemških Zelenih Margit Stumpp.
Stumppova vztrajno izpostavlja dejstvo, da so bile ugotovitve WikiLeaksa o vojnih zločinih in korupciji zelo pomembne, ne le za Združene države Amerike, ampak za celotno človeštvo.
Wikileaks just dropped this vid:
— Tony (@mrtdogg_1) May 3, 2021
Julian Assange: "We live in a 'Mediaocracy', where what is politically possible is defined by the media environment" #FreeAssange pic.twitter.com/VleQK7zE0O
»V postopku izročitve v Veliki Britaniji ne gre le za boj za svobodo informiranja in svobodo medijev, kajti v resnici gre za verodostojnost evropske skupnosti kot zagovornice človekovih pravic. To je težek preizkus za vrednote Zahoda,« opozarja poslanka nemške Zelene stranke.
Da je verodostojnost Zahoda kot zagovornika človekovih pravic močno okrnjena prav zaradi preganjanja Juliana Assangea, so doslej dojeli tudi vsi diktatorji tega sveta.
“Nearly every war that has started in the past 50 years has been a result of media lies.” —Julian Assange pic.twitter.com/mBTcbAF5DT
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) May 1, 2021
Avtokratski azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev je na primer novembra lani na provokativna vprašanja britanske novinarke glede svobode tiska v njegovi državi hladnokrvno odvrnil, da Anglija, ko vsi po svetu lepo vidijo, kako grdo ravna z novinarjem Assangeom, nima nobene pravice karkoli oponesti drugim državam na področju človekovih pravic in svobode izražanja.
Ravno na to opozarja tudi Nils Melzer, ki je prepričan, da je sistematična politika blatenja Assangea v javnosti po vsem svetu prispevala k temu, da je bil večkrat nagrajeni novinar lahko celo desetletje izpostavljen neusmiljenemu pregonu, ne da bi to povzročalo posebne reakcije ali množične proteste v državah t. i. zahodnega sveta.
As the world celebrates Press Freedom Day, Julian Assange remains in Belmarsh prison #WPFD2021 #FreeAssangeNOW
— Defend Assange Campaign (@DefendAssange) May 3, 2021
Noteworthy parallels can be drawn between Assange’s case and that of famed US Pentagon Papers whistleblower Daniel Ellsberg @DanielEllsberghttps://t.co/mROe02ZAHv
Nils Melzer v svoji knjigi na primer opisuje, kako je švedsko pravosodje kljub drugačnim izsledkom dolga leta Assangea obravnavalo kot posiljevalca in mu niti ni dovolilo, da bi sploh predstavil svojo obrambo.
Šele novembra 2019 je bil postopek na Švedskem prekinjen, in to šele potem, ko je Melzer v uradnem dopisu, naslovljenem na švedske pravosodne organe, opozoril na petnajst resnih kršitev zakonske procedure.
Melzer se ni ustavil le pri pisanju – od oblasti v Stockholmu je zahteval tudi odgovore na zastavljena vprašanja glede kršitev zakonskih procedur s strani švedskih organov pregona.
“The enemy is the gramophone mind, whether or not one agrees with the record that is being played at the moment.”
— Maria Popova (@brainpicker) May 3, 2021
Orwell on the freedom of the press, nearly a century before #PressFreedomDay https://t.co/T6o0lcGmzH
Vse to je poslanko nemške Levice Heike Hänsel prepričalo, da je prav Melzerjeva preiskava zaslužna, »da je bila dolgotrajna umazana kampanja proti Assangeu zaradi obtožb o domnevnem posilstvu naposled ustavljena in da so primeru končno posvetili več pozornosti v parlamentih posamičnih držav, v Združenih narodih in tudi v nekaterih od vlad Evropske unije.«
Nils Melzer se je v svoji knjigi dotaknil tudi Nemčije.
"What are the differences between Mark Zuckerberg and me? I give private information on corporations to you for free, and I'm a villain. Zuckerberg gives your private information to corporations for money and he’s Man of the Year." ~ Julian Assange
— Noam Chomsky (@noamchomskyT) May 3, 2021
Poudarja, da se ta država kljub izkušnjam z diktaturo in državo nadzora (v času Hitlerjevega tretjega rajha) »ni sposobna zoperstaviti podobnim težnjam v zavezniških, partnerskih državah ali vsaj jasno izraziti svoje nasprotovanje in stališče glede Assangea.«
My reaction to @secblinken @DominicRaab press conference on #WorldPressFreedomDay:
— Stella Moris #DropTheCharges (@StellaMoris1) May 3, 2021
"I'm angry. Because the single greatest threat to press freedom globally is the US government's prosecution of #Assange. The brazen hypocrisy is not just dangerous- it's completely unsustainable." pic.twitter.com/QgG5bQIrQC
Kot zgovoren primer take hinavščine navaja izjave nemškega zunanjega ministra Heika Maasa, ki je v nemškem parlamentu 7. oktobra lani ostro obsodil zastrupitev ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega.
If the West's Alliance likes to defend Alexei Navalny's case, Russia should offer to swap him for Julian Assange. UK, USA, Germany, and France would be fucked with their double standards hypocrisy! pic.twitter.com/hzBaU14KCV
— Benoit Hervé (@BenoitHerve1983) April 19, 2021
Toda isto vprašanje, na katerega je tedaj odgovoril Maas, je zadevalo tudi primer Assange, vendar se je Maas nanj odzval precej manj bojevito, kot ko je srborito obsojal Rusijo zaradi usode Navalnega.
A token message & not enough - where are the US's #Germany colony sanctions against its US boss & the UK like for #Navalny in Russia, hmm? (‘Collateral Crucifixion’: Enormous mural tribute to #Assange unveiled on Berlin building) https://t.co/mS1K4yJWA6 #CapeTown #SouthAfrica
— Peter Mayson (@theforeverman) March 31, 2021
Maas se je sicer po tem izgovarjal, češ da nemška vlada nima informacij, iz katerih bi izhajalo, da »gre za kršitev mednarodnega prava tako med nastanitvijo kot med zdravljenjem Juliana Assangea«.
Po mnenju Melzerja je takšno stališče enako potiskanju glave v pesek.
In kot tako nedvoumno sporno ter skrajno krivično.
Thank you. Even here in EU we don't talk at all about Assange. We talk about Khashoggi, Navalny, and these are way more controversial personalities, but we didn't mention Assange one time.
— MissionSinnow (@InnowMissions) May 4, 2021
Both left and right wing US politics did a very good job in defacing Assange.
Le slabo leto dni pred to izjavo Heika Maasa je bil švicarski profesor prava na sestanku v nemškem ministrstvu za zunanje zadeve v Berlinu.
Tako je že 26. novembra 2019 profesor Melzer, kot razkriva sam, nemškim diplomatom in politikom osebno razložil vse vidike najpomembnejših kršitev mednarodnega prava v primeru Assange.
Vse to je zdaj zapisano tudi v novi Melzerjevi knjigi.
The Case of Julian #Assange: Rule of Law Undermined#FreeAssangeNOW #dropTheChargeshttps://t.co/I0wO7ATiF7
— Stella Moris #DropTheCharges (@StellaMoris1) May 2, 2021
Svetovni dan svobode medijev je že mimo.
Julian Assange pa je še vedno v zaporu.