petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Elsbergova mračna napoved: »Imeli bomo medije, kot so bili v Stalinovi Rusiji!«
Po napovedih, da naj bi konservativna večina sodnikov ameriškega vrhovnega sodišča, ki jo je v času svojega mandata pomagal sestaviti republikanec Donald Trump, že kmalu odpravila splošno pravico do splava, ki jo je ženskam po ZDA zagotovila prelomna sodba Roe proti Wade iz leta 1973, se analitiki sprašujejo, kaj to pomeni za Juliana Assangea, če ga bo vlada britanskega premierja Borisa Johnsona izročila Američanom.
Ob skrbi, kaj bi to pomenilo za splošne medijske svoboščine in svobodo misli ter besede v svetu je temeljno vprašanje, kako bi takšna sestava ameriškega vrhovnega sodišča odločila o usodi urednika in založnika Juliana Assangea?
New: Julian Assange's wife on the CIA plan to kill the WikiLeaks publisher and the fight to free him #FreeAssangeNOW pic.twitter.com/8LTjMwQtfx
— WikiLeaks (@wikileaks) May 17, 2022
V nasprotju s pričakovanji, je demokrat Joe Biden namreč nadaljeval s pregonom znanega novinarja in ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea.
Sramotnim pregonom, ki ga je nespametno začel Donald Trump v času svojega štiriletnega predsedniškega mandata.
Kot je znano, Assange že več kot tri leta trohni v londonskem zaporu Belmarsh brez kakršne koli obsodbe, čakajoč na odločitev britanskih oblasti glede zahteve Washingtona za njegovo izročitev, saj je ameriško tožilstvo že spisalo 18 točk obtožnice za vohunjenje, za kar je zagrožena kazen 175 let zapora.
“Every level of the case against Julian Assange has been shot through with corruption and the abuse of process.”—@Snowden #FreeAssangeNOW #DropTheCharges pic.twitter.com/99H2d4VpC3
— Bean (@SomersetBean) May 17, 2022
Vse to le zato, ker je, med ostalim, Julian Assange svetovni javnosti razkril ameriške vojne zločine v Iraku in Afganistanu…
Mimogrede, konec aprila je minilo 18 let od razkritja grozljivih ameriških vojnih zločinov nad iraškimi civilisti v zaporu Abu Graib v Iraku, za katere doslej ni odgovarjal nihče od visokih ameriških uradnikov katerih politika je pripeljala do najhujših hudodelstev proti človečnosti.
Today marks 18 years when the war crimes of US military at Abu Ghraib of Iraq were leaked through pictures & caused outrage around the globe.
— Sayed Abdullah (@Dragonvibee) April 30, 2022
This is Ali - a hooded prisoner standing on a box with wires attached to his hands & if he falls off the box he will be electrocuted.
+ pic.twitter.com/qi65P0n7HN
Za mučenja iraških zapornikov so naposled odgovarjali le nekateri neposredno vpleteni ameriški vojaki, medtem ko na pravosodni ravni nikoli nihče iz najvišjih washingtonskih krogov, torej tistih, ki so dajali ukaze, ni bil kaznovan.
On April 28, 2004, horrifying images of US soldiers sexually & physically abusing, torturing & raping the detainees in Iraq's Abu Ghraib prison were published.
— Press TV (@PressTV) April 28, 2022
However, no US yacht was seized, no US athlete was banned from world tournaments, and no sanctions were imposed on US. pic.twitter.com/ol0OHtwVSO
Vse to izpodbija upanje, da bi –, če bi Assangea Velika Britanija res izročila Washingtonu – Julian imel možnost doseči pravico (sicer po dolgih letih sodnih bojev) vsaj na ameriškem vrhovnem sodišču, ki je več kot pol stoletja veljalo za liberalno in pravično ter nudilo vsaj kanček upanja tistim, na nižjih inštancah krivično obsojenim, da vendarle dosežejo pravico.
V zvezi s tem je italijanski novinar časnika Il Fatto Quotidiano prosil 90-letnega Daniela Elsberga, znanega žvižgača iz afere Pentagonski papirji (ki je pomagala končati vietnamsko vojno!), naj oceni, kako bi ameriško vrhovno sodišče danes odločalo o »primeru Assange « glede na dejstvo, da je taisto sodišče Elsberga pred več kot pol stoletja oprostilo pregona po črki spornega zakona o vohunjenju iz leta 1917.
Tedaj je namreč ameriško vrhovno sodišče odločilo, da časniki lahko objavijo občutljive dokumente, ki jim jih je dal Elsberg, navkljub naporom Pentagona in tedanje ameriške administracije, da vse pometejo pod preprogo.
»Sodili so mi pred pol stoletja, pred natanko 51 leti. Takrat bi ameriško vrhovno sodišče zagotovo zavrnilo primer, v katerega so vpleteni novinarji.
Noben ameriški predsednik si ni upal sprožiti podobne gonje, vse do Trumpa, zdaj pa Bidna. Biden je tisti, ki to zdaj nadaljuje.
Če bodo Juliana Assangea izročili ZDA, se bojim, da bo glede na razpoloženje v Ameriki zdaj, po 11. septembru v zadnjih dvajsetih letih, obsojen, čeprav ne bi smelo biti tako. To bi eliminiralo prvi amandma ameriške ustave.«
It's strange how people who correctly praise Daniel Ellsberg for the Pentagon Papers don't listen to Daniel Ellsberg when he says this is ABSOLUTELY the same thing. #FreeAssange https://t.co/Uxw1Y91tRb
— Angela Sangster (@scarygirl_67) May 17, 2022
»To bi pomenilo: ne samo vir informacij, tudi novinarji bi se morali v prihodnje bati, da bodo preganjani in celo obsojeni, ker so opravili svoje delo pri preizpraševanju spornih potez sedanje vlade, z objavo informacij za katere vrh države ne želi, da zanje izve javnost.
To je vlada, za katero vemo, da vodi agresivne vojne, zločinske osvajalne vojne, kot je bila tista v Iraku.
Izvaja popolnoma jasno agresijo v drugih državah in kaže zelo malo, skoraj nič skrbi za ljudi s teh območij, kar smo nedavno videli v Afganistanu,« opozarja Elsberg.
"If Assange is extradited, no journalist in the world is safe from life imprisonment in the United States" Daniel Ellsberg, Pentagon Papers Whistleblower #FreeAssangeNOW @DanielEllsberg pic.twitter.com/gGis1kgo1p
— WikiLeaks (@wikileaks) May 17, 2022
»Šokantno je, da ameriška vlada zdaj kaznuje uboge Afganistance in jih podreja režimu lakote in mraza tako, da zadržuje njihov denar, ki ga je zamrznila. Zdaj je na dlani, kako malo ih skrbi za Afganistance, kar so tudi dokazovali zadnjih 20 let, ko so jih bombardirali z brezpilotnimi letalniki - droni, brutalnimi napadi in podobno.
Skratka: to je vlada v Washingtonu, ki jo je treba razkrinkati do obisti, da se vidi, da je cesar nag...
In če bo zdaj Julianov primer prelomnica, prekretnica, potem sploh ne dvomim, da bomo kmalu imeli tisk, medije, kot so bili v Stalinovi Rusiji,« je skeptičen Daniel Elsberg glede prihodnosti svobode tiska in drugih svoboščin na Zahodu.
The Pentagon Papers leaker explains why the Supreme Court draft leak is a good thinghttps://t.co/DM1xfxOdto
— Sherlynn Miller (@sheryl992) May 18, 2022
Spomnimo, objava občutljivih dokumentov Pentagona na straneh New York Timesa in Washington Posta je v 70-ih letih prejšnjega stoletja sprožila pomemben boj za svobodo tiska v ZDA, ki se je povzpel vse do ameriškega vrhovnega sodišča, saj je Nixonova administracija poskušala blokirati ta razkritja, češ da gre za strogo zaupne dokumente Pentagona.
Daniel Elsberg je bil obtožen (tako kot sedaj Assange) kršitve drakonskega pravnega akta: zakona o vohunjenju iz leta 1917.
Resnici na ljubo je Elsberg tvegal, tako kot je desetletja pozneje Julian Assange, da bo življenje prebil za zapahi. Toda mediji so v prejšnjem stoletju zmagali – ameriško vrhovno sodišče je tedaj odločilo, da ameriška vlada ne more preprečiti New York Timesu in Washington Postu, da bi razodela krvave skrivnosti Pentagona, ker tisk uživa ustavno zaščito po prvem amandmaju.
Julian Assange's defense submitted its final arguments to the UK Home Office today. Home Secretary Patel has until May 31 to make a decision whether or not to extradite Assange to the US
— Taylor Hudak (@_taylorhudak) May 17, 2022
Contact her w/ respectful requests to block extradition: public.enquiries@homeoffice.gov.uk pic.twitter.com/Q7RLS76Qqn
Kar zadeva samega Daniela Elsberga, je imel hudičevo srečo: obtožnica, ki je bila zoper njega spisana po črki zakona o vohunjenju – je propadla.
To je razlog, zakaj je zanj naravnost nepredstavljivo, da pol stoletja pozneje ZDA obtožijo novinarja, ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, da je kršil isti, drakonski in sila sporen zakon iz časa prve svetovne vojne.
“It’s basically the revenge of the United States” says wife of Wikileaks founder Julian Assange
— BBC HARDtalk (@BBCHARDtalk) May 17, 2022
Stella Moris calls US espionage charges against him “political persecution” and says UK Home Secretary - who will decide on his extradition - has his “life in her hands” pic.twitter.com/dQccKBeiad
Predvsem pa je to prvič v zgodovini ZDA, da je novinar – ne pa novinarski vir, kot je bil Elsberg! - obtožen kršitve zakona o vohunjenju.
In pictures: Demonstrators hold banners and placards as they gather in front of the Home Office building, in London, during a demonstration to protest against the extradition of WikiLeaks founder Julian Assange to the US pic.twitter.com/gCLIERM7ni
— TRT World Now (@TRTWorldNow) May 17, 2022
Vse to so dejstva, zaradi katerih je Elsberg prepričan, da bi bilo sojenje Assangeu u ZDA nič drugega, kot čista farsa.
In uvod v čase, ko bodo mediji na Zahodu na las podobni tistim iz temačnih časov Jósifa Visariónoviča Stálina.