sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Donald Trump: iz poraza v poraz, do dokončne zmage?
Ali bomo januarja letos znova gledali zaprisego novega - starega predsednika ZDA Donalda Trumpa? Bo morda novi predsednik ZDA Mike Pence?
Bo na koncu Janez Janša, ki je zgodaj čestital zmago Trumpu – imel celo prav?
Vse to se danes zdi nekaj nemogočega.
Senators who urged ‘voters to decide’ impeachment won’t admit Trump lost the election https://t.co/WadsJ153Ry via @MSNBC
— Martha Covello (@CovelloMartha) November 22, 2020
Razlika med Joejem Bidnom in Donaldom Trumpom na volitvah je že preko 6 milijonov glasov, Trumpovi pravniki pa izgubljajo pravne bitke eno za drugo.
V ključnih državah Michigan, Pensilvanija in Nevada so glasovi že močno na strani demokratov, da bodo spoštovali odločitev volivcev so se odločili v Arizoni, sodišče v Nevadi pa je zavrnilo tudi zahtevo Trumpove kampanje po ponovnem štetju glasov.
Kakšen je torej Trumpov načrt in kako lahko privede do rezultata, ki ga nekateri že danes enačijo s krajo volitev?
Embarrassing dereliction of duty https://t.co/LirTpVXgw4
— Amy McGrath (@AmyMcGrathKY) November 21, 2020
Nekdanji profesor prava z univerze Harvard Alan Dershowitz in eden od članov Trumpove kampanje je prepričan, da volitve še niso odločene in da se bo končna bitka odvila decembra letos v ameriškem predstavniškem domu.
»Mislim, da strategija Trumpovega teama ni v tem, da bi Trump dobil 270 elektorskih glasov, pač pa da preprečijo Joeju Bidnu, da jih dobi 270« je ocenil Dershowitz, kot Newsweek povzema Zenger News.
Številka 270 elektorskih glasov je namreč potrebna za izvolitev predsednika ZDA.
Elektorske glasove posamezne države podelijo zmagovalcu volitev v njihovi državi tako, da zmagovalec dobi vse, ne pa proporcionalni del glasov.
V tem smislu imajo ZDA večinski sistem.
Toda istočasno je tudi »posreden«, saj na koncu predsednika ZDA izberejo elektorji, ne pa neposredno volivci.
“Since the election, Mr. Trump has taken no questions from reporters. But he has played golf on Nov. 7, 8, 14, 15 and 21.” https://t.co/WB6KJxzgMr
— Aaron Rupar (@atrupar) November 21, 2020
In v tem se skriva priložnost – za Trumpa.
V tem trenutku bi Biden moral dobiti že 306 glasov, točno toliko, kot jih je imel tudi Trump, ko je leta 2016 premagal Clintonovo. Toda Dershowitz ni prepričan, da so napori Trumpovih pravnikov zgolj »cirkus«.
»Podpredsednik Biden še ni izbrani predsednik. Še vedno nima 270 glasov,« je prepričan Dershowitz.
»Še toliko zapletov lahko nastane, da vsak, ki trdi, da je sedaj že 100-odstotno gotovo, da lahko predvidi rezultat, ni odkrit do vas,« trdi pravnik.
Yet another loss for the Trump campaign, which is attempting to overturn the results of the election in Pennsylvania. https://t.co/nYkbXCV0zg
— HuffPost (@HuffPost) November 22, 2020
Dershowitz je predsednika Trumpa branil tudi v času ustavne obtožbe, januarja leta 2000 pa je zastopal skupino demokratskih volivcev v Palm Beachu, ki so trdili, da so zaradi slabe izvedbe glasovnic po nesreči glasovali za konservativca Patricka Buchanana namesto za demokrata Ala Gora.
V zadnjem času sicer ni govoril s Trumpom, se pa pogovarja z njegovimi pravniki.
Ocenil je, da še vedno obstaja scenarij, ki ima sicer »male možnosti, da se zgodi,« po katerem bi uradniki v več državah Bidnu odvzeli najmanj 37 glasov tako, da ne bi potrdili rezultate volitev.
To pa bi lahko sledilo po »popolnem viharju štetja in ponovnega preštevanja« ter postopnega zmanjševanja razlik med obema kandidatoma v najmanj treh državah.
Ob tem bi Trump potreboval tudi zase ugodne sodbe sodišč – pri čemur pa mu sedaj ne kaže dobro.
Dershowitz trdi, da imajo nekatere Trumpove zahteve dovolj »pravnih nog«, da pridejo do vrhovnega sodišča ZDA.
BREAKING: Pennsylvania federal court DISMISSES Trump lawsuit WITH PREJUDICE--meaning Trump cannot refile it. A total victory for the voters of Pennsylvania.
— Marc E. Elias (@marceelias) November 21, 2020
Trump and his allies are now 2-34 in post election litigation.https://t.co/tA5ZIymzPz
Večina sodnikov se namreč v tem sodišču ima za »stroge konstrukcioniste« in to pomeni, da se zanašajo na točno branje ameriške ustave, kot so jo razumeli leta 1789.
Ustava pa daje zakonodajnim telesom držav in ne sodnikom ali drugim uradnikom pravico, da določijo rezultate volitev.
V primeru Pensilvanije je na primer država sprejela zakon, po katerem noben volivni listič, ki pride na volilno mesto potem, ko se volišča zaprejo – ne sme biti preštet.
Sodniki so pozneje odločili, da je potrebno šteti tudi tiste, ki pridejo dneve zatem, z znamko in naslovom za vrnitev ali brez njih, kar je v očitnem nasprotju z zakonom.
A lawsuit brought by Trump's campaign that sought to block the certification of Pennsylvania's election results was dismissed by a federal judge on Saturday evening. https://t.co/fk2E4hdj9D
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) November 21, 2020
In to bi lahko bila osnova tudi za Trumpu naklonjeno sodbo vrhovnega sodišča, v katerem je večina sodnikov konservativcev.
Trump sam pa je v času svojega mandata v to sodišče poslal kar tri sodnike …
Trump je od svojih volivcev tudi zahteval, da naj volijo »osebno.«
The chair of the House Republican Conference became the latest high-profile Republican to publicly urge Trump to accept the results of the presidential election. https://t.co/XzyWGHl5K6
— POLITICO (@politico) November 21, 2020
Volivci po pošti so bili zato večinoma demokratsko nastrojeni. Volili so Bidna.
Če bi bile »številke na strani Trumpa« bi zato lahko kljub porazu - zmagal.
V Pensilvaniji doslej uradniki niso povedali, koliko glasovnic je prišlo po dnevu volitev in koliko od tega jih je bilo za Bidna ali Trumpa.
»Vrhovno sodišče primera ne bo prevzelo, dokler ne bo vedelo, kako lahko reši primer,« ocenjuje Dershowitz.
Toda sodnik vrhovnega sodišča Samuel Alito je uradnikom v Pensilvaniji 6. novembra že ukazal, da naj ločijo tiste glasovnice, ki so prišle po koncu volitev od vseh ostalih, s tem pa je že omogočil, da se vse poznejše ločijo od tistih, ki so bile oddane do 3. novembra –, če bi se vrhovno sodišče tako odločilo.
In ker so bili opazovalci od štetja glasov oddaljeni več metrov in za ograjami, bi sodišče lahko odredilo, da je potrebno glasove prešteti še enkrat, ob video kamerah, tako da bi se natančno videlo, kako so bili glasovi prešteti.
Bob Woodward says President Trump is “testing the waters” to see how far he can get with “this idea, this declaration that he has won” the election. https://t.co/KzWKHDpcEt
— MSNBC (@MSNBC) November 22, 2020
Ne gre za ponovne volitve, pač pa za ponovno preštevanje.
Dodatna možnost bi bila, da vrhovno sodišče odloči, da so računalniki na dan volitev »napačno preštevali glasove in to tako, da bi to onemogočilo ponovno preštevanje.«
Če bi prišlo do napak ali manipulacij, bi to lahko »vplivalo na stotisoče glasov, to pa bi spremenilo vse«, ocenjuje profesor.
O vsem tem se bo odločalo naslednji teden, ko bodo glasove potrjevali v posameznih državah.
Elektoralni kolegij iz 50 držav bo o glasovih odločal 14. decembra.
Ta strategija zahteva, da vsaj nekaterim elektorjem v državah, kjer je zmagal Biden, onemogočijo sodelovanje pri glasovanju in da državni uradniki nato ne odločijo dokončno, kdo od kandidatov je v kakšni državi zmagal.
Če bi tako Biden dobil 269 ali manj elektorskih glasov, potem bi v skladu z 12-tim amandmajem na ameriško ustavo to zahtevalo od novo izbranega predstavniškega doma, da zaseda in razreši situacijo.
V tem primeru bi bila za izvolitev 46. predsednika Združenih držav Amerike potrebna večina od 50 delegacij držav.
Za Trumpa bi morala glasovati večina od 26 delegacij držav.
Paradoks pa je v tem, da imajo v predstavniškem domu večino res demokrati, toda če gre za državne delegacije, potem bi republikanci, ki imajo večino v zakonodajalnih telesih 26 držav, imeli večino 26 delegacij od 50 delegacij. Na ta način bi lahko izbrali za novega predsednika ZDA - Donalda Trumpa.
“A lawsuit without provable facts showing a statutory or constitutional violation is just a tweet with a filing fee." https://t.co/lBJeH0u1AX
— ProPublica (@propublica) November 21, 2020
Da je to mogoče, kažejo tudi nekateri računalniški modeli, ki so že pred volitvami pokazali, da lahko Trump izgubi proti Bidnu za več kot 6 milijonov glasov – in kljub temu postane predsednik ZDA!
Nato bi 100 ameriških senatorjev izglasovalo podpredsednika.
Če bi bila senat in predstavniški dom izenačena in nesposobna izbrati predsednika bi tisti, ki bi ga senat izbral za podpredsednika, postal »izbrani predsednik« na dan zaprisege.
To bi bil podpredsednik Mike Pence. To bi se zgodilo, če bi ena sama republikanska delegacija zavrnila Trumpa.
To bi lahko bile na primer države Montana, Severna Dakota, Južna Dakota ali Wyoming, ki imajo po samo enega člana delegacije.
President Donald Trump's not even trying to hide his effort to subvert the results of the election as President-elect Joe Biden's margin widens to more than 6 million votes, writes Zachary B. Wolf https://t.co/O5ML5tSva7
— CNN (@CNN) November 22, 2020
V tem primeru bi Pence postal predsednik ZDA, senat pa ne bi imel druge možnosti, kot da Kamalo Harris razglasi za podpredsednico, saj je edina druga kandidatka za ta položaj, ki bi lahko, kot določa 12-ti amandma, dobila elektorske glasove.
Vse to se zdi malo verjetno, toda Dershowitz trdi, da so trije tedni lahko dovolj tudi za izvedbo sodnega postopka ter da je že videl »sodniško magijo, ki se je zgodila v treh tednih.«