torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
Bizarno: Kanada vabi žvižgačko Chelsea Manning, da naj pride v državo zato, da bi jo nato lahko izgnali!?
![Bizarno: Kanada vabi žvižgačko Chelsea Manning, da naj pride v državo zato, da bi jo nato lahko izgnali!?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/kolateralnopompeojansatrump.jpg?itok=qj5yfLtP)
Odvetniki kanadske vlade so pozvali ameriško žvižgačko Chelsea Manning, naj pride na zaslišanje v Montreal le zato, da bi jo nato policisti na meji fizično izgnali iz države, poroča britanski Guardian.
Bizarno zahtevo, ki jo je sodnica v Kanadi naposled zavrnila, so odvetniki vlade pod taktirko kanadskega premierja Justina Trudeauja vložili pred zaslišanjem Manningove v zvezi z njeno prošnjo za imigracijo, ki bi se začelo v četrtek.
Tudi njeni prejšnji poskusi vstopa v Kanado so bili vsi po vrsti zavrnjeni.
Manningova, nekdanja ameriška vojaška analitičarka za obveščevalne podatke, ki je ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu posredovala na tisoče občutljivih vladnih dokumentov in diplomatskih depeš o vojni ZDA v Afganistanu in Iraku, je bila leta 2013 obsojena v Združenih državah zaradi vohunjenja in tatvine na 35 let zapora.
The Guardian: "CIA officials under Trump discussed assassinating Julian Assange" #FreeAssangeNOWhttps://t.co/YRba82OJd2
— WikiLeaks (@wikileaks) October 12, 2021
Kljub temu, da je bil njen edini zločin razkritje hudih kršitev mednarodnega in vojnega prava ter vojnih zločinov in številnih drugih nečednosti ameriške vlade, je bila obsojena pod pretvezo 'vohunjenja in tatvine občutljivih dokumentov', ki so vse to razkrili.
Dosojena ji kazen je bila nato leta 2017 spremenjena, vendar ji uradna Ottawa prav zaradi sporne razsodbe zavrača vstop v Kanado.
Uradniki na meji namreč lahko menijo, da oseba ne izpolnjuje pogojev za vstop v Kanado, če je bila prej obsojena za kazniva dejanja v tujini, ki bi lahko povzročila zapor tudi v Kanadi za 10 let ali več, navaja Guardian.
Prof @Heidi__Matthews @OsgoodeNews gives expert testimony at @xychelsea's admissibility hearing before the Immigration and Refugee Board of Canada, arguing that Manning's leaks reveal evidence of serious international law breaches https://t.co/l8AiKZDGYN
— Nathanson Centre (@NathansonCentre) October 12, 2021
Prejšnji teden so Manningovo vladni odvetniki prosili, naj vendarle osebno pride v Kanado, da bi jo -, če Trudeaujeva vlada zmaga v zadevi – nato »lahko spodili« iz države.
Odvetniki Manningove so po tej zvijačni potezi kanadskih oblasti dejali, da se bo zaslišanja udeležila virtualno, iz svojega doma v ZDA.
»Zdaj ljudje jemljejo kot nekaj samoumevnega katastrofo v Iraku in Afganistanu,« je razočarana gospa Manning opozorila v nagovoru kanadskega odbora za priseljence in begunce (IRB) v četrtek.
Chelsea Manning tells Canadian tribunal she blew whistle on War on Terror https://t.co/0taJqEYr5V
— The Globe and Mail (@globeandmail) October 8, 2021
V pričanju prek video konference iz svojega doma v Združenih državah je poudarila, da svet ne bi vedel ničesar o nesrečah in tragedijah, ki so jih povzročile vojaške intervencije pod taktirko ZDA, če se ne bi sama odločila leta 2010, da kot ameriški vojak in obveščevalni analitik v Iraku kopira na stotine tisoče dokumentov in jih pošlje WikiLeaksu.
S to pogumno potezo je svetovni javnosti razkrila razmere prikritih zločinov sil ZDA in ameriške administracije na podlagi ogromne količine tajnega materiala.
As long as Julian Assange is hidden behind bars there will be no freedom of speech and no justice in ALL Western countries. He is a symbol of our freedom and democracy. https://t.co/0AZ1tm4adz
— Melissa (@BlissNjoy) October 13, 2021
»Vojna proti terorizmu se je prodajala na različnih mestih in to je bilo široko in obsežno prizadevanje, v katerem so sodelovale vse države, ki se jih lahko spomnite,« je za IRB povedala gospa Manning. »Želela sem svetu pokazati, kako se je to začelo in kam nas je pripeljalo, kako so pod mizo, v tajnosti potekale te razprave.«
Razkritja, ki jim je botrovala so šokirala svet in hkrati sprožila razprave v več desetih državah o vojnah pod vodstvom ZDA ter zveze NATO in protiterorističnih ukrepih.
Tedanji ameriški predsednik Barack Obama je pod pritiski javnosti doma in po svetu naposled spremenil razsodbo, vendar Manningove ni pomilostil, navkljub številnim zahtevam uglednih borcev za človekove pravice.
![](https://insajder.com/sites/default/files/spomenik_manning_assange_snowden.jpg)
Nato so je leta 2017, ko je poskusila vstopiti v Kanado, da bi se udeležila konference, na katero je bila vabljena, zaradi njene kartoteke zavrnili obmejni organi.
The CIA pitched Trump officials plans to assassinate Julian Assange while he was hiding in a London embassy in 2017, report says https://t.co/f8vKCvaUkF via @YahooNews
— 9/11 - Two Planes - Three Buildings! (@Okavangomick) October 13, 2021
Zaslišanje IRB se je začelo konec prejšnjega tedna. Odvetniki, ki zastopajo Manningovo, trdijo, da je bila kaznovana zaradi javnega razkritja spornih resnic. Z drugimi besedami, trdijo, da ji kanadska vlada, tako kot ameriška, odreka svobodo misli in govora.
Kot dokaz so pokazali kopijo video posnetka WikiLeaksa, za katerega je bila vir prav gospa Manning.
Gre za grozljiv video posnetek, znan kot kolateralni umor (Collateral Murder), ki prikazuje posnetke iz pilotske kabine ameriškega vojaškega helikopterja Apache, medtem ko je posadka streljala na Iračane na tleh. Šlo je za iraške civiliste; v napadu sta bila leta 2007 ubita dva otroka in ducat moških, vključno z dvema novinarjema tiskovne agencije Reuters.
WikiLeaks' Collateral Murder: U.S. Soldier Ethan McCord https://t.co/p2O5YbfQKc via @YouTube
— Meurig Davies (@crustycobs) October 12, 2021
A witness on the ground describes the US attack on a Reuters film crew.
Pred objavo videa leta 2010 se je Pentagon izgovarjal, češ da so bili ti poboji odgovor Amerike na agresijo upornikov.
»Poskusili so ta zločin prikazati kot naključni stranski produkt vojne, ki se pač lahko zgodi, ter da to ne pomeni nikakršne kršitve vojnega prava,« je v podporo Manningovi pričala profesorica pravne fakultete Osgoode Hall Heidi Matthews. Opozorila je, da je video prikazal, da je šlo za hudo kršitev vojnega prava. Zločin.
Številni znani Kanadčani so na IRB vložili svoje pisne vloge s katerimi so podprli argumentacijo Manningove. Med njimi sta Ron Deibert, direktor Citizen Lab Univerze v Torontu, in Jameel Jaffer, ki vodi Knight First Amendment Institute.
Whatever you may have been made to believe:
— Nils Melzer (@NilsMelzer) September 29, 2021
The #Assange case is about YOUR future, YOUR life & YOUR right to know what YOUR government is doing with the power & taxes YOU give to them.
I do NOT want to leave to my children a world where it has become a CRIME to tell the TRUTH. pic.twitter.com/kV3Rc8364J
Manningovi so pred štirimi leti zavrnili prehod ameriško-kanadske meje v skladu z rutinskimi zakoni, ki se uporabljajo za odvračanje vstopa v državo tistim državljanom drugih držav, ki so bili obsojeni hudih kaznivih dejanj. Zato je zahtevala zaslišanje pred IRB, do katerega ima pravico, da bi razsodišče prepričala, naj razveljavi odločbo mejnih policistov, ki so je razglasili za persono non grata.
Mejni policisti se sicer lahko sklicujejo na nedopustnost kaznivih dejanj le, če v obeh državah obstajajo enaka temeljna kazniva dejanja.
Odvetniki zvezne vlade pravijo, da sta ameriški zakon o vohunjenju in kanadski zakon o varstvu informacij v bistvu enaka. Odvetnika gospe Manning, Lex Gill in Joshua Blum, pa pravita, da ta primerjava spodkopava svobodo kanadskih medijev in zaščito žvižgačev.
2 young children were in the van in this still from the leaked "collateral murder" video published by a real journalist called Julian Assange. He's in Belmarsh prison now for it while Kuensberg does karaoke with the Tories. The van was riddled with bullets. https://t.co/ajZ0NC3Ov4
— (rymo Belfast (@MarymoBelfast) October 7, 2021
Vladni odvetniki so po drugi strani trdili, da se večina zaslišanj glede nedopustnosti zgodi le, ko oseba stopi na kanadska tla.
Iz tega razloga so IRB prosili, naj odloži zaslišanje, dokler gospa Manning ne poskuša znova prestopiti kanadske meje.
»Namen odredbe o deportaciji je prisiliti posameznika, za katerega se ugotovi, da je nesprejemljiv, zapustiti Kanado. Ali naj (Odbor za priseljence IRB) izda odredbo o deportaciji tudi zoper posameznika, ki se ne udeleži zaslišanja z lokacije v Kanadi?« je vprašala Trudeaujeva vlada Odbor za priseljence in begunce in izpostavila, da bi bilo to »nepraktično za CBSA (kanadsko mejno službo), ki mora izvršiti odločbo«.
Toda takšne navedbe in sklepanje niso naleteli na odobravanje sodnice Marise Musto, ki je v ponedeljek zavrnila vladno zahtevo.
»Če bi bila Manningova fizično v Kanadi, ko je bil izdan nalog, bi bila upravičena zahteva, da mora zapustiti Kanado. Toda oziraje na dejstvo, da je že zunaj Kanade, kar ni sporno, je mogoče reči, da bo ‘cilj’ (zakona o priseljenstvu) de facto izvršen,« je v sodni odločbi navedla Musto in zahtevo vlade označila za »zmedeno«.
Assange exposed "Collateral Murder" video in April 2010.
— Jude Fleming, Press Freedom, GaslightingAssange (@flemingjude) October 10, 2021
Assange has become the Collateral in his own Collateral Murder by the US, UK and Australia. Let that sink in.
Irony alert.
FreeAssange pic.twitter.com/z3leWxDspL
Sodnica Marisa Musto je ob tem poudarila, da vidi malo logike v tem, da nekoga povabi nazaj v Kanado le zato, da bi nato ta oseba slišala vladne argumente, zakaj jo je potrebno izgnati iz države. Zato je ovrgla poskus opstrukcije postopka, ki ga je v zaščito svojih pravic sprožila Manningova, a ga na vse kriplje poskuša minirati oblast v Ottawi in določila, da je povsem v redu, da gospa Manning priča prek video povezave iz Združenih držav.
Po opravljenem zaslišanju Manningove, ki je trajalo dva dni, bo sodba izdana v nekaj tednih.
Medtem ugledni ameriški in britanski mediji poročajo, da je administracija predhodnega ameriškega predsednika Donalda Trumpa načrtovala celo atentat na novinarja Juliana Assangea, ustanovitelja WikiLeaksa.
The day I walked into the foyer of the embassy, completely unguarded with the door wide open and a scaffolding in front of the windows, I knew something wasn't right. I came to believe there was an attack on #Assange or a kidnapping planned.
— Sean O'Brien (@seanodiggity) September 30, 2021
Does it sound so crazy now? https://t.co/v2BCvxfqSs
Assange že več let brez kakršne koli obsodbe trohni, pozabljen, v celici londonskega zapora, čakajoč, da se britanski sodniki odločijo, če ga bodo izročili ZDA, kjer ga čaka bodisi 175 let zaporne kazni na podlagi že zdavnaj zgodovinsko zastaralega zakona o vohunjenju, sprejetega med prvo svetovno vojno, bodisi smrtna kazen.
Spomnimo, pričakovanja sveta so bila velika prav zadnje dni Trumpovega predsednikovanja, ko se je januarja govorilo in pričakovalo, da bo Juliana Assangea pomilostil.
Morda celo Edwarda Snowdna, prav tako znanega žvižgača iz vrst ameriških obveščevalcev, ki je s svojimi razkritji, enako kot Manningova, zadolžil ves demokratičen svet.
Pompeo: Sources for Yahoo News WikiLeaks report 'should all be prosecuted'https://t.co/GNLxM0Ouva
— Defend Assange Campaign (@DefendAssange) September 30, 2021
Vendar Trump ni pomilostil nobenega od njiju, razen vojnih zločincev iz iraške in afganistanske vojne ter podobne malopridneže iz vrst tajkunov, pedofilov in kriminalnih krogov...
Nato se je izkazalo, da je skupaj s svojim tedanjim šefom ameriške vohunske agencije CIA, po tem pa državnim sekretarjem Mikom Pompeom, ki ga je Janševa vlada tik pred koncem njegovega mandata celo povabila in gostila na Bledu – kovala zločinski načrt, kako za vedno utišati vplivnega avstralskega novinarja.
Skrajno zavržen načrt je razkril totalitarno naravo ne le ameriške oblasti pod Donaldom Trumpom, temveč tudi njegovih zaveznikov na politični desnici.
![Janez Janša s sodelavcem televizije Fox News Janez Janša s sodelavcem televizije Fox News](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/pompeojansa.jpg)
Zdaj se je pa izvedelo, kot poroča britanski Guardian, da so častniki ameriške obveščevalne agencije CIA pod taktirko Donalda Trumpa povsem resno načrtovali, kako bi ubili Juliana Assangea.
Mar ni tudi to terorizem?
Sicer pod plaščem države.