REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Žalostna rekorderka: V Sloveniji je še vedno najvišja smrtnost zaradi koronavirusa v vsej regiji

Žalostna rekorderka: V Sloveniji je še vedno najvišja smrtnost zaradi koronavirusa v vsej regijiSlovenija in število smrti

Pri objavi najrazličnejših statistik o koronavirusu se pogosto pozablja na to, kaj je v pandemiji najpomembnejše.

Vlade kot svoje uspehe navajajo različne zadeve, kakor jim pač odgovarja. To je včasih »pravočasen odziv«, sprejem »pravilnih ukrepov«, veliko število testiranj in podobno.

Toda vse to ne pomeni veliko, če na koncu ni najpomembnejšega rezultata.

Najpomembnejši cilj v pandemiji pa je – obvarovati človeška življenja.

Ob smrtonosni epidemiji je najpomembnejša človekova pravica - ostati živ.

»Ob smrtonosni epidemiji je najpomembnejša človekova pravica ostati živ. In za resničnega človeka najpomembnejše vprašanje v življenju ni, ali boste lahko dostopali do Facebooka, ali glasovali za politike, ki vam bodo na volitvah obljubili nekaj in nato naredili nekaj čisto drugega, pač pa, da res ostanete živi, ko ste soočeni s smrtonosno grožnjo in da imate primeren standard življenja, zdravniško oskrbo in da je poskrbljeno za številne druge skrbi ljudi,« je ocenil raziskovalec John Ross, sodelavec Chongjangškega inštituta za finančne študije in nekdanji direktor oddelka poslovne politike za župana Londona.

V Sloveniji nas strokovnjaki prepričujejo, da jo je država dobro odnesla in da je koronavirus pod nadzorom.

Res je, da vse kaže, da ni bilo tako hudo, kot bi lahko bilo po najbolj črnogledih napovedih.

Ukrepi so delovali in ljudje so se držali navodil.

Vse kaže, da tudi ukrepi Šarčeve vlade niso bili tako slabi, kot se je ocenjevalo, in da so bili ukrepi Janševe vlade prav tako dobri, vendar ne tako spektakularni, kot je to vlada razglašala.

Število primerov v Sloveniji res ni tako alarmantno kot v evropskih epicentrih, na kar je opozorila tudi dr. Bojana Beović, vodja vladne svetovalne skupine za Covid-19 v okviru zdravstvenega ministrstva.

Število mrvih na milijon, Slovenija Vir:Statista

»Število okužb ni naraslo do te mere, da bi se ustavilo delo na intenzivnih oddelkih. Vsi, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, ga dobijo. Kadra, aparatur in postelj je zaenkrat dovolj,« je zatrdila Beovićeva.

Vendar pogled na vsaj eno statistiko kaže, da ima Slovenija resen problem.

Z 38,64 smrtnih žrtev na milijon prebivalcev kaže, da je Slovenija med bolj okuženimi državami Evrope, kjer je smrtnost precejšnja.

Z 38,64 smrtnih žrtev na milijon prebivalcev kaže, da je Slovenija med bolj okuženimi državami Evrope, kjer je smrtnost precejšnja.

Pred Slovenijo so z večjim številom smrti še Avstrija, Kanada in Iran, nato pa sledi 13 drugih držav.

Na prvem mestu med njimi je Belgija, (s 568 mrtvmi, na milijon prebivalcev), nato sledijo Španija (474), Italija (422), Francija (326), Velika Britanija (281), Nizozemska (242), Švedska (198), Švica (181), Irska (163), ZDA (152), Portugalska (79) in Danska (67).

Slovenija sicer ni med najslabšimi državami na svetu, je pa takoj za njimi, sedemnajsta na svetu.

Seznam boljših od Slovenije pa je bistveno daljši, saj je kar 120 držav sveta v tem pogledu na boljšem od Slovenije.

Trendi so takšni, da se bodo nekatere države, na primer Švedska ali ZDA še kar vzpenjale po tej žalostni lestvici.

Iz držav zahodnega Balkana, od koder pogosto prihajajo celo pohvale na račun Slovenije in njenih ukrepov, se kljub temu pri številu smrti držijo nekoliko bolje.

Novi primeri okuženih, Slovenija, linearno Vir:Worldometers
Novi primeri okuženih, Slovenija, linearno                                  Vir:Worldometers

V Severni Makedoniji beležijo 26 smrtnih primerov na milijon prebivalcev, v Srbiji 17, V BiH 16, v Hrvaški 12, v Grčiji 11, Albaniji pa 9.

»Na podlagi statistike o številu okuženih in mrtvih v regiji je stopnja smrtnosti zaradi koronavirusa najnižja v Črni gori, kar je potrdil tudi direktor WHO za Evropo Hans Kluge in navedel, da so razlog za to pravočasni ukrepi. Glede na število inficiranih je smrtnost najvišja v Sloveniji 5,56 odstotkov, zatem v Albaniji 5,14 odstotkov, Severni Makedoniji 4,23 odstotkov in BiH 3,63 odstotkov. Stopnja smrtnosti v Hrvaški je 2,51 odstotka, v Srbiji 1,93 odstotka in Črni gori 1,63 odstotka.

Radiotelevizija Črne gore: Glede na število inficiranih je smrtnost najvišja v Sloveniji 5,56 odstotkov.

Podatki iz regije kažejo, da je v Srbiji zabeleženih 900 okuženih na milijon prebivalcev, v Sloveniji 643, v Severni Makedoniji pa 580 okuženih. Glede na število prebivalcev je v regiji največ okuženih s Covid-19 na milijon prebivalcev registriranih v Srbiji, na drugem mestu je Slovenija, na tretjem pa Severna Makedoinija,« poroča RTCG.

Vendar pa je med vsemi statistikami najpomembnejša prav tista o številu umrlih prebivalcev na milijon.

In če je najpomembnejši cilj v pandemiji res obvarovati življenja, potem pri doseganju tega cilja vlada žal ni uspela, ali vsaj ni uspela v večji meri, saj Slovenija tudi ob najnovejših podatkkih še vedno ostaja najslabša v regiji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek