sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Super za kriminalce: Hojs razkril plače tajnih policijskih sodelavcev, informacijski pooblaščenec pa brani ministrstvo!
Na objavo poimenskega seznama plač z imeni in priimki, nazivi in zneskom bruto izplačil (z raznimi dodatki, tudi zaradi pandemije) pod taktirko odstopljenega notranjega ministra Aleša Hojsa, se je na precej nenavaden in pravno precej sporen način odzval tudi informacijski pooblaščenec, ki je pojasnil, da niti inšpekcijskega postopka – ne bo uvedel.
»Zakon o sistemu plač v javnem sektorju pa v 1. odstavku 38. člena določa, da so plače v javnem sektorju javne, javnosti pa so dostopni podatki o delovnem mestu, nazivu ali funkciji, o osnovnih plačah, o dodatkih ter delu plače za delovno uspešnost, razen dodatka za delovno dobo. Peti odstavek določa, da prej omenjena določba ne velja za podatke o plačah javnih uslužbencev v obveščevalnih in varnostnih službah, 6. odstavek pa, da so dostopni individualni podatki o znesku celotne bruto plače vsakega javnega uslužbenca in vsakega funkcionarja brez zmanjšanja za morebitne odbitke iz naslova izvršbe, kreditov ali drugih osebnih obveznosti,« je zapisal Informacijski pooblaščenec.
1/2 .@policija_si je varnostna služba. Minister @aleshojs je razkril podatke, ki so po pravilniku varovani in po zakonu ne javni. Objavil je imena mobilnih kriminalisticnih oddelkov, ki izvajajo tajno opazovanje in sledenje, kot tudi imena posameznikov Specialne enote Policije. pic.twitter.com/SXEaL5VhCd
— Matjaž Nemec (@MatjaNemec) January 12, 2021
Toda Matjaž Nemec, predsednik KNOVS-a je medtem že opozoril, da je samooklicani minister Hojs vendarle nezakonito razkril varovane podatke.
»Minister Aleš Hojs je razkril podatke, ki so po pravilniku varovani in po zakonu ne javni. Objavil je imena mobilnih kriminalističnih oddelkov, ki izvajajo tajno opazovanje in sledenje, kot tudi imena posameznikov Specialne enote Policije.«
Bodi brez skrbi, da @policija_si ne bo stopila na stran ljudstva. Niti teoretično.
— Hrabri aka Gutsy (@cashkee) January 12, 2021
Pa poglej si plače nad 4000€ pa boš videl zakaj ne. So pa samo policaji na nižjih nivojih presran do konca, ker vedo zakaj se gre in se boje za službe. Da o internih ibungah na vaše/naše ne bi.
Odvetnica in nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar se sicer strinja, da so plače v javnem sektorju javni podatek, čeprav razume, zakaj javnost potezo ministra Hojsa vidi kot ministrovo orodje za boj proti sindikatu.
Vendar pa zakon o dostopu do informacij javnega značaja določa izjeme, ko podatkov javnih uslužbencev ni dovoljeno objaviti.
Tu pa ne bo »Halo, Franci Matoz!«
— Andrej Albreht (@dreychee) January 12, 2021
Za obveščevalno-varnostne službe je taka izjema tajnost podatkov, tudi za imena in priimke zaposlenih ter njihove plače, je pojasnila na Twitterju.
Zakon o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb med varnostne službe po njenih besedah uvršča tudi policijo.
»Zmeda pri nomenklaturi v naši zakonodaji žal obstaja,« je dodala odvetnica Pirc Musar.
Obenem je razkritje imen pripadnikov Specialne enote, označila kot »najmanj nerazumno«, predstavitev bruto izplačil s prištetimi dodatki in poračuni pa kot morda tudi »manipulativno.«
#video Izjava @JaniModern ob razkritju @aleshojs poimenskega seznama plač policistov @policija_si @PssSlo @Sind_policistov pic.twitter.com/3jDj488WFK
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) January 12, 2021
V Policijskem sindikatu Slovenije, ki stavka že drugi dan, pa po prvem pregledu objave policijskih plač ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa ugotavljajo, da je prišlo do razkritja osebnih podatkov, ki se jih razume kot varovane in bi lahko bilo tudi podlaga za odškodninske tožbe.
Če lahko povežeš točno določeno osebo in podatek je to osebni podatek. Diskreditacija varnostnega organa na polno. A lahko volitve proooosim. Ne vem, če bomo zdržali eno leto. Upam, da stavkajo naprej, na polno. Sedaj imajo še razlog.
— Nina (@rejnina) January 12, 2021
Svoje dokončno mnenje bodo še sporočili.
Ob tem pa je predsednik Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko posvaril, da bi bila lahko z objavo plač ogrožena osebna varnost določenih policistov in kriminalistov, pa tudi varnostni sistem.
Tole, kar sem označil, je največji problem. In to večina spregleda. Da to NISO bruto plače, ker lahko vključujejo celo vrsto izplačil za nazaj in zagotovo vključujejo dodatek za rizične razmere, ki ga prejemajo tudi tisti funkcionarji, ki so cifre objavili. #taklemamo pic.twitter.com/ZOPrbeK1Qp
— Denis Oštir (@kricac) January 12, 2021
Na družbenih omrežjih so se že pojavili zapisi oseb, ki so s pomočjo Hojsovega seznama uspele identificirati policiste, ki svoje naloge opravljajo v civilu.
Seznam policistov z njihovimi plačami bo zato prišel zelo prav predvsem – kriminalcem.
Zdaj namreč lahko določijo ceno za vsakega posameznega policista s sezanam, ugotavlja eden od komentatorjev dogajanja.
In prav tako je res, da v vseh državah sveta izdaja tajnih sodelavcev obveščevalnih ali policijskih enot velja za najhujšo izdajo, ki se strogo kaznuje.
Odziv na javno objavo plač zaposlenih v Policiji. pic.twitter.com/l2KtBHxdQT
— policija_si (@policija_si) January 12, 2021
V Sloveniji pa takšne podatke izdaja celo tisti, ki je – na čelu same policije!