REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija na svetovnem indeksu ognjene moči med 138 državami na stotem mestu

Slovenija na svetovnem indeksu ognjene moči med 138 državami na stotem mestuGlobal Firepower

V organizaciji Global Firepower (GFP), ki že od leta 2006 na podlagi 50 kriterijev primerja vojaške sile sveta, so tudi letos pripravili svojo novo lestvico.

Na njej je nekaj sprememb, vendar Slovenija med 138 državami sveta z indeksom 1.9496 (0.0000 se smatra za najvišjo stopnjo vojaške moči) - ostaja na stotem mestu.

To pomeni, da sicer pretirano ne ravno velika moč države oziroma njene vojske ni niti narasla, niti upadla.

Slovenija ima v vojski 7300 aktivnih oseb, 38 zračnih plovil, od tega 16 helikopterjev, 44 tankov in 269 oklepnih vozil.

Ima tudi 69 vlečnih topov in nobenega samohodnega, 44 tankov, vendar nobenega raketnega sistema.

Vojaški plovili ima le dve.

Slovenija - vojaki

Slovenska vojska je tako močnejša od kamerunske, ki je neposredno za slovensko, pa tudi od vojske Nigra in Obale Slonove kosti, Mongolije in Gane.

Večletno ostajanje na istem položaju na indeksu globalne ognjene moči kaže, da Slovenska vojska modernizacijo vsekakor potrebuje.

Med evropskimi državami imajo slabšo vojsko od Slovenije le še Latvija, Armenija, Moldavija, Albanija, Črna gora, Severna Makedonija in BiH.

Od sosed in bližjih držav v regiji je Italija na 12. mestu, Madžarska na 54. mestu, Avstrija na 66. mestu, Hrvaška pa na 69. mestu.

Srbija je na 65. mestu in je po moči napredovala navzgor (zaradi novih oz. obnovljenih reaktivnih letal MiG-29, protiletalskega sistema Pancir in novih oklepnikov, ob vrsti inovacij domače vojne industrije), vojaško moč pa je med sosedi Slovenije okrepila tudi Italija.

Tudi v svetu je nekaj sprememb.

Na Bližnjem vzhodu je egiptovska vojska prehitela turško in izraelsko ter tako postala najmočnejša na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Prehitela je celo iransko vojsko.

Na lestvici najmočnejših, med prvimi štirimi ni sprememb. Najmočnejše so ZDA, sledijo Rusija, Kitajska in Indija.

Dvajset najmočnejših

Letos se je na peto mesto dvignila Japonska, ki je tako izrinila Francijo. Južna Koreja se je dvignila na šesto mesto, Velika Britanija pa je padla na osmo mesto.

V Sloveniji se je sicer v vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki pravkar končala dva meseca trajajoča vojaška vaja Preskok 2020, ki se je zaključila z nekakšno »parado.«

Območje so preletavala tako slovenska kot zavezniška vojaška letala.

Še lani je generalštab SV bojno pripravljenost Slovenske vojske v mirnem času ocenil z oceno zadostno, v vojnem pa nezadostno.

Minister za obrambo Matej Tonin, ki se je udeležil zaključka vaje, je dejal, da je Slovenska vojska dokazala, da je »živa in dobrodošla, saj se ljudje z njo počutijo varno.«

V nagovoru je prisotnim zagotovil, da bodo uredili tudi status vojakov po 45. letu starosti in da bodo z zakonom zagotovili tudi 780 milijonov evrov sredstev za investicije v SV.

Vendar ob tem ni potrebno pozabiti, da je še lani generalštab SV bojno pripravljenost Slovenske vojske v mirnem času ocenil z oceno zadostno, v vojnem pa nezadostno.

Tudi večletno ostajanje na istem položaju na indeksu globalne ognjene moči pa že kaže, da Slovenska vojska modernizacijo - vsekakor potrebuje.

Po ognjeni moči se Slovenska vojska lahko torej primerja z nekaterimi afriškimi državami.

Da imajo vse sosede Slovenije močnejšo vojsko ni presenečenje, da pa se dolga leta stanje v Sloveniji ne izboljšuje, pa zaznavajo tudi tuji ocenjevalci.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek