REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Problem Igor Zorčič: »Koalicija je postala politično truplo, ki je odvisno od cenika Zmaga Jelinčiča«

Problem Igor Zorčič: »Koalicija je postala politično truplo, ki je odvisno od cenika Zmaga Jelinčiča«Presenetljivo: Janša je postal Jelinčičevo politično truplo. Vir: Twitter

Manjšinska vlada je sedaj točno v tistem položaju, v katerem je bil nekoč Marjan Šarec, iz katerega se je Janez Janša norčeval, češ da je njegova koalicija »politično truplo«, odvisno od »cenika Zmaga Jelinčiča

Veliko takšnih in podobnih komentarjev se je pojavilo tudi na družbenih omrežjih.

Opozicija v zadnjem neuspehu koalicije upravičeno vidi dokaz, da Janševa koalicija nima več večine, in poziva k predčasnim volitvam.

Manjšinska vlada je sedaj točno v tistem položaju, v katerem je bil nekoč Marjan Šarec.

V koaliciji, iz katere so v provladna trobila še pred glasovanjem o razrešitvi Zorčiča curljale informacije o tem, da v primeru neuspeha zamenjave Zorčiča sledijo predčasne volitve pa so obrnili ploščo.

Sedaj napovedujejo nov poskus Zorčičeve zamenjave.

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je sicer neuspelo rušenje s položaja pospremil s komentarjem, da je zmagal zdrav razum.

»Rezultat ne napoveduje, da vlada tudi v prihodnje ne bo imela večine v državnem zboru, ocenjujem, da jo bo imela, z nekaterimi poslanskimi skupinami in poslanci je sklenila pisne ali nepisane dogovore,« je o rezultatu in nadaljnjem delu vlade Janeza Janše povedal predsednik DZ Zorčič.

Z vse bolj praznimi sedeži koalicije se ne bo dalo zamenjati Igorja Zorčiča
Z vse bolj praznimi sedeži koalicije se ne bo dalo zamenjati predsednika DZ Igorja Zorčiča, ki se je v zadnjem trenutku odločil, da zapusti Janševo vlado, ki pluje v vse bolj napačno smer. Vir: Twitter

Vse skupaj je precejšen udarec tudi za nesojenega novega predsednika Državnega zbora, Jožefa Horvata iz NSi, česar so se razveselili mnogi v opoziciji.

Horvat je bil namreč prepričan, da imajo v koaliciji »zadosti glasov.«

Izstop treh poslancev Počivalškove SMC in oblikovanje nove poslanske skupine pa bo verjetno prineslo še eno, prvo resno preizkušnjo za večnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.

To mrcvarjenje lahko še kar traja, kajti znotraj kroga svojih podpornikov (NSi ter zvestih poslancev SMC in DeSUS) Janša nima takšne opozicije, kot jo je imel Šarec…

Zelo verjetno bo sedaj moral »v oslovsko klop« oziroma v parlament, da bo sam pritiskal na gumbe po ukazu Janeza Janše, za kazen, ker je izgubil poslanske glasove.

Če se namreč odreče ministrski funkciji – teh pa imajo v SMC-ju glede na to, da so postali najmanjša stranka še preveč – bi lahko priskrbel en glas več za pozicijo, in istočasno enega manj za opozicijo, saj bi poslanec Gregor Židan, ki je medtem postal poslanec SD, v tem primeru kot nadomestni poslanec izgubil svoj poslanski sedež.

Nesporno dejstvo pa je, da je koalicija tako vse bolj odvisna od Zmaga Jelinčiča in njegove stranke SNS, ki ji je stranka SDS, ki jo sedaj Jelinčič srčno podpira, že v prvem letu vladavine vlade Marjana Šarca »ukradla« poslanko Lidijo Ivanušo.

Zmago Jelinčič, državni svet in vlada
Ob blokadah Državnega sveta je Jelinčič velikokrat podprl tudi vlado Marjana Šarca. Vir: Twitter

To je takrat Zmaga Jelinčiča zelo zabolelo, toda medtem si je z dogovori z Janševo koalicijo nekoliko olajšal duševne bolečine, ker tega problema ne omenja več…

Je pa vsekakor zanimivo videti, kako se stvari v politiki hitro spreminjajo.

In kako bo sedaj tudi Janez Janša, ki Jelinčičevega povzdigovanja NOB in antifašizma ne mara, po novem vse bolj plesal po taktih Jelinčičevega političnega puškomitraljeza.

Odslej bo tudi Janez Janša, ki Jelinčičevega povzdigovanja NOB in antifašizma ne mara, po novem vse bolj plesal po taktih Jelinčičevega političnega puškomitraljeza.

Aktualno slovensko vlado tako res morda podpira le še politično truplo, ki je odvisno predvsem od SNS, toda tudi na ta način se nekaj časa s skrajnimi napori še da vladati, kot je to dokazovala Šarčeva vlada, ki ni razpadla zaradi pomanjkanja podpore Zmaga Jelinčiča pač pa zaradi kapric in sporov med voditelji prve vladne koalicije v zadnjem sklicu DZ.

Ravno zato, da ne bi izpadlo, da gre na slabši položaj ni izključeno, da se Počivalšek ne bo poskusil izvoliti na mesto predsednika Državnega zbora.

Bo pa odslej še več zadev odvisnih od Zmaga Jelinčiča - tako kot že v drugi polovici leta 2019.

Še več, Zmago Jelinčič je še decembra leta 2019 in le malo pred odstopom Marjana Šarca zelo hvalil koalicijo in ostro kritiziral Janšo, katerega koalicijo sedaj ohranja pri življenju.

Zato lahko to mrcvarjenje še kar traja, kajti znotraj kroga svojih podpornikov (NSi ter zvestih poslancev SMC in DeSUS) Janša nima takšne opozicije, kot jo je imel Šarec…

Lahko bi celo rekli, da je Jelinčič, ki ga pred zadnjimi volitvami sploh niso želeli spustiti pred mikrofone nacionalnih medijev tako postal siva eminenca in »kingmaker« celo dveh slovenskih vlad – najprej Šarčeve, potem pa še Janševe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek