petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Nova blamaža: Slovenija nasprotovala 19-tim državam EU, ki so solidarne z Bolgarijo, Hrvaško, Estonijo, Latvijo in Slovaško
Države članice Evropske unije so se v četrtek zvečer dogovorile o distribuciji skoraj treh milijonov odmerkov Pfizerjevega cepiva tistim državam, ki ga najbolj potrebujejo, je v izjavi sporočila Portugalska, ki trenutno predseduje Svetu EU.
Solidarnostni porazdelitvi bolj prizadetim državam pa so nasprotovale Avstrija, Slovenija in Češka, ki so zahtevale svoj celoten delež cepiv glede na število prebivalcev, poročajo tuje tiskovne agencije.
Vaccine nationalism
— Jean-Michel Glachant (@JMGlachant) April 2, 2021
•Austria Slovenia Czech Republic excluded from EU move to provide extra vaccines to hard-hit member countries
•24 EU countries decided on “solidarity” mechanism providing 2.85m Pfizer to Estonia Latvia Croatia Slovakia Bulgaria
https://t.co/ha6LoiNNRX
Portugalsko predsedstvo Svetu EU je sicer predlagalo, da se sedem milijonov odmerkov razdeli med vseh 27 članic Unije po načelu pro rata oziroma glede na število prebivalcev.
Preostale tri milijone bi po načelu solidarnosti namenili državam, ki trenutno najbolj zaostajajo pri cepljenju - Bolgariji, Hrvaški, Estoniji, Latviji in Slovaški.
“The decision taken by EU ambassadors effectively reaffirmed the EU’s existing population-based vaccine allocation formula, and delivered an embarrassing defeat to Kurz, as well as Czech PM Andrej Babiš and Slovenian PM Janez Janša.”@POLITICOEurope https://t.co/aMgDgB2zSG
— David Kotora (@david_kotora) April 2, 2021
Namesto da bi našli enotno rešitev, so Avstrija, Slovenija in Češka zahtevale svoje delež pro rata (delež na število prebivalcev) od desetih milijonov odmerkov cepiva Pfizer in ne nameravajo dela odstopiti državam, ki so v stiski in imajo težave s počasnim cepljenjem.
Uradni Dunaj je že pred tem obtoževal EU, da je nepravično »delila« cepiva, pokazalo pa se je, da jih je Avstrija dobila celo več kot druge države in da Evropska komisija sploh ne »deli«« cepiv, pač pa to dela odbor, ki naroča potrebne količine.
V njem pa ima vsaka država svojega predstavnika.
Težava Avstrije, Slovenije in še nekaterih držav pa je bila predvsem v tem, da so ponujene količine cepiva BioNTech/Pfizer deloma zavrnile.
Predvsem Avstriji druge države zaradi takšnega obnašanja niso želele podeliti cepiv iz svoje kvote. Avstrijo pa je nato podpirala tudi Slovenija, obe pa sta skupaj s Češko – zaradi slabega stanja na Češkem – zahtevali, da se prej razdeli pet milijonov odmerkov cepiv in ne samo tri milijone.
FUJJ ! #dovolJJ
— Matjaz Pucher (@MatjazZmauc) April 2, 2021
.
.
.https://t.co/Ufy6aAoY1y
Zato se trojica (Slovenija, Češka in Avstrija) ni pridružila večinski skupini 19 držav, med katerimi so vse ostale države, ki so pokazale solidarnost z Bolgarijo, Hrvaško, Estonijo, Latvijo in Slovaško.
Omenjene države bodo sedaj prejele okoli 2,85 milijona odmerkov cepiva, večja skupina pa si bo razdelila 6,66 milijona odmerkov.
Dobavo se pričakuje v drugem četrtletju letošnjega leta.
10 million extra #COVID19 @pfizer doses lead to cracks in European solidarity.
— EURACTIV (@EURACTIV) April 2, 2021
Chancellor @sebastiankurz's refusal particularly raised eyebrows after his previous ask for solidarity. Slovenia & Czech Republic also refused to help 5 struggling countries.https://t.co/5uejUdAlRV
Toda večina medijev v svetu poroča zelo negativno o Avstriji, Češki in Sloveniji.
»Avstrija, Slovenija in Češka niso želele pomagati petim državam, ki so potrebne pomoči,« piše na primer The National.
EU-strid om Pfizer. Vedtak ekstra til mesttrengende land. Østerrike, Slovenia og Tsjekkia protesterer.
— johs kolltveit (@johskolltveit) April 2, 2021
Le partage de 10 millions de doses du vaccin Pfizer-BioNTech provoque une mini-crise au sein de l’UEhttps://t.co/J0W1EoBGaY
Nekateri pa opozarjajo tudi na ironično situacijo, da bosta sedaj Avstrija in Slovenija dobile - zaradi zadnjega dogovora - več cepiv, na račun Češke, za katero sta se menda zavzemali.
Ob tem mediji izpostavljajo dejstvo, da so zdaj tri države - Avstrija, Češka in Slovenija - odrezane in izvzete iz evropskega dogovora in da prav tako ne bodo vključene v dodatno razdelitev 3 milijonov odmerkov cepiv.
S tem naj bi največ izgubila Češka, ki bi si lahko zagotovila okoli 140.000 solidarnostnih odmerkov.
Ker se ni pridružila predlogu portugalskega predsedstva, je tako izgubila okoli 70.000 odmerkov, ravno toliko pa sta si jih skupaj dodatno zagotovili Slovenija in Avstrija z vztrajanjem pri razdelitvi pro rata.
Za Slovenijo to pomeni okoli 47.000 odmerkov namesto predlaganih 33.000, za Avstrijo pa okoli 199.000 namesto 139.000.
a prou štekam: janša se v zač. leta odpove možnosti 1 mio dodat. cepiv! nato se sedaj pojavi nova možnost dodatnih in janša s kurzem (ki je nadpovpr. cepljen) in čehom zase zahteva več ter blokira eu solidarnostni dogovor in na koncu ostane povsem praznih rok?!..
— igor (@deLoonchkowy) April 1, 2021
spet!??..
debil!
Je pa seveda vprašanje, kako se ta »dobiček« meri.
Slovenija bo sedaj dobila »več« cepiva, ker ne bo sodelovala pri razdelitvi »svojih« odmerkov iz 3-milijonskega kontingenta, toda na ta način je dejansko s pretiranimi zahtevami dvojec Avstrija-Slovenija škodil predvsem Češki, Slovenija pa tudi sebi, saj bi lahko, če ne bi tako vztrajno podpirala Avstrije, morda bila tudi med državami prejemnicami dodatnih odmerkov cepiv.
Janez Janša je pojasnil, da so pri svojem vztrajali predvsem zaradi Češke.
»Za Avstrijo in Slovenijo je rešitev sprejemljiva, ni pa sprejemljiva za Češko, ki je trenutno zelo prizadeta. Zaradi nje smo vztrajali. Solidarnostno bi morali razdeliti najmanj pet milijonov odmerkov od 10 milijonov, kot je bilo okvirno dogovorjeno v četrtek, da bi zajeli vse, tudi Češko,« je tvitnil Janša.
Austria led a group that included the Czech Republic and Slovenia that continued to block a proposal that would provide 3 million BioNTech-Pfizer doses to five countries lagging in vaccination rollout
— Aggi (@aggichristiane) April 1, 2021
https://t.co/NudszxCSGl
Kot piše Financial Times, sedanja »odločitev ne bo dodelila dodatnih odmerkov cepiv državam, ki jih vodi Avstrija, potem ko so protestno blokirale razdelitev cepiv, ker ni bilo razdeljeno večje število.«
Toda v prejšnjih različicah razdelitve dodatnih količin se je omenjala tudi Slovenija, ki pa je zaradi vztrajne podpore Avstrije, ki je blokirala dogovore, očitno izpadla tudi iz predloga, da dobi še dodatne odmerke cepiv.
For those who think the EU has no sense of humour: the Czech Republic is rewarded for blocking the first proposal by having its additional vaccines share cut from around 140k to 70k. The missing 70k would be distributed to its allies in Austria and Slovenia.
— Mehreen (@MehreenKhn) April 1, 2021
Podobno stališče kot Janša ima tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz, ki je trdil, da Češka glede na načrte ne bi prejela zadostne količine cepiv.
Toda avstrijski kancler je zaradi zavajanja o razdelitvi cepiv izgubil veliko verodostojnosti med kolegi.
Diplomati pa so kritični do potez Avstrije in Slovenije.
»Kancler Kurz je pokazal pomanjkanje solidarnosti,« je poudaril neimenovani diplomat.
Ob tem je spomnil na pismo, ki ga je Kurz pred časom podpisal skupaj s kolegi iz Slovenije, Hrvaške, Bolgarije, Latvije in Češke glede enakega dostopa do cepiv.
»Rad piše pisma in potem obrne hrbet zaveznikom,« je opozoril.
Priznal pa ne bo, da ni naročil vseh razpoložljivih cepiv, vsaj 240.000 dodatnih Pfizer, krive so torej države, ki niso naročale cenejše AZ, tako kot Janša.
— zoran p (@p_zoran) April 1, 2021
Ni besed za opis tega, jih ni. pic.twitter.com/cVvdIluPsX
Eden od veleposlanikov pa je opozoril, da Slovenija poleti prevzema predsedovanje Svetu EU in ravnanje premierja Janeza Janše po njegovem mnenju pošilja slab signal.
Toda avstrijsko nasprotovanje ostalim članicam EU bo imelo manj slabih posledic v Avstriji, kot pa v Sloveniji.
Avstrijski kancler je namreč že tvitnil, da bo naslednji teden Avstrija naročila milijon odmerkov cepiva Sputnik V iz Rusije.
Austria, Slovenia and the Czech Republic have refused to help five struggling countries https://t.co/OYmKrzsivh
— The National (@TheNationalNews) April 2, 2021
Prav teh cepiv pa se slovenska vlada pod taktirko Janeza Janše – očitno zgolj zaradi protiruskih sentimentov, ki so globoko zakoreninjeni med članstvom SDS – otepa vsega, kar prihaja iz Rusije ali še bolj »komunistične« Kitajske.
Žrtev te ideološke zaslepljenosti sedanje slovenske vlade pa so znova – prebivalci Slovenije.