petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Medtem ko Slovenija čaka in menca, Avstrija znova nabavlja odlične, modernizirane Pandurje 6x6 Evolution
Medtem ko je nabava oklepnih večkolesnikov za potrebe Slovenske vojske v Sloveniji »na ledu« zaradi ustavne presoje pobude o referendumu, sosednja Avstrija oborožuje in modernizira svojo vojsko.
Avstrijsko ministrstvo za obrambo je že konec oktobra odločilo, da bo od podjetja GDELS (General Dynamics European Land Systems-Steyr) nabavilo 30 večkolesnih vozil PANDUR 6x6 Evolution (Evo).
Gre za izboljšano različico vozil, ki jih pozna pod imenom Valuk tudi Slovenska vojska in so se pokazala kot primerna ne samo na področju Slovenije, kjer bi bila okornejša vozila tudi manj gibljiva, pač pa tudi ob številnih misijah Slovenske vojske v tujini.
The #Austrian Ministry of Defense awarded a contract on October 30, 2020 to #General #Dynamics European Land Systems-Steyr for the delivery of 30 #Pandur 6×6 Evolution wheeled armored vehicleshttps://t.co/q8fltFxmqt pic.twitter.com/fktyvQLBOz
— Dmitry Shulgin (@DrDmitryShulgin) January 30, 2021
Nova vozila so modularna in se lahko hitro spremenijo v reševalna vozila za transport ranjencev (CASEVAC).
Tako bo Avstrija poleg 34 vozil, ki jih je kupila leta 2016 (za 105 milijonov evrov, kar je bistveno manj, kot bi Slovenijo stali nemški »Boxerji«) in so stacionirana v 17. lovskem bataljonu (Jägerbataillon 17) v Strassu na Štajerskem, imela skupaj še 64 novih oklepnih vozil PANDUR 6x6 Evo.
Vozila bodo avstrijski vojski predana leta 2022 in 2023. To so trenutno najbolj moderna vozila v avstrijski vojski.
Vozila Pandur so sicer v uporabi že od leta 1996, modernizirana verzija Evo pa v kompaktnem vozilu ponuja prostor za 11 vojakov, ob tem pa se lahko ponaša še s superiorno mobilnostjo in povečano odpornostjo zoper mine in improvizirana eksplozivna sredstva.
Vozilo ima boljšo oklepno zaščito od prve verzije Pandurjev in močnejši motor s 455 konjskimi močmi.
S polnimi rezervoarji imajo novi Pandurji domet 605 kilometrov in lahko drvijo s kar 105 kilometri na uro.
34 nuevos vehiculos PANDUR 6x6 EVO de última generación para las Fuerzas Armadas de Austria. Velocidad máxima 105 km/h. Rango de operación 605 km. Capacidad 11 soldados (1 comandante, 1 artillero, 1 conductor y 8 soldados) https://t.co/dWkxlqRYOm pic.twitter.com/cYkPVStkUg
— ARMAGEDON (@ARMAGEDON_70) February 4, 2019
Oboroženi so z mitraljezi 12.7 × 99 mm M2NV ter 7.62 × 51 mm ESLAIT.
Vojakom ni potebno gledati iz vozila med streljanjem, vse se lahko opravi - daljinsko.
Vozila izdelujejo v Avstriji, kar bo koristilo tudi domačemu gospodarstvu in zagotovilo več sto zaposlitev za kvalificirane delavce.
V programu sodeluje tudi okoli 200 dobaviteljev.
Martin Reischer, izvršni direktor podjetja GDELS-Steyr se je zahvalil tudi Avstrijski vojski zaradi zaupanja v njihove proizvode in odličnega sodelovanja, dr. Thomas Kauffmann, podpredsednik GDELS-a za mednarodne posle in usluge pa je dodal, da je Avstrija »zanesljiv partner« in da so tudi v njihovem podjetju zavezani k temu, da vozila »izdelajo v skladu dogovori o rokih, kvaliteti in ceni izdelave.«
GDELS je sicer doslej izdelal več kot 3000 takšnih vozil na kolesih ali gosenicah, od tega več kot 800 Pandurjev, med katerimi jih je več kot 500 prodal vojskam držav zveze NATO.
Podjetje GDELS ima sicer okoli 2200 zaposlenih in je prisotno v Avstriji, Češki, Nemčiji, Španiji in Švici.
Ena od prednosti vozil GDELS-a so vsekakor veliko število izdelanih vozil, posledična konkurenčna cena in dobra servisna mreža, ki je tudi nedaleč od Slovenije.
Glede na takšne izkušnje iz soseščine verjetno ni potrebno, da bi se v Sloveniji pri opremi Slovenske vojske ponovno odkrivala topla voda, tako kot nedavno, ko so se v slovenskem obrambnem ministrstvu zanimali za madžarske izkušnje ob proizvodnji »njihovih« oklepnikov.
Gre sicer za vozila Lynx, ki jih izdeluje nemški koncern Rheinmetall, podjetje, ki je bilo v preteklosti že kaznovano zaradi korupcije.
Tudi RTV Slovenija je poročala o »nameri nakupa 50 oklepnikov do leta 2027«, čeprav ta informacija ni bila točna, saj bodo madžarski oklepniki goseničarji, ki pa jih načrti Slovenske vojske sploh ne predvidevajo.
Pomanjkanje določb o servisiranju in visoka cena pa je v Sloveniji že leto pred tem vplivala na to, da se vlada ni odločila za nemške Boxerje.
Vse kaže, da je Avstrija te probleme uspešno rešila in zato morda ne bi bilo slabo, če bi pred novimi nakupi tudi na slovenskem obrambnem ministrstvu najprej ugotovili, katere primerljive rešitve so uspešne v drugih državah in pri naših sosedih ter tudi te izkušnje upoštevali ob svoji odločitvi o opremljanju Slovenske vojske z večkolesniki.
Da bi bili prav pandurji EVO najboljša rešitev, pa so prepričani tudi tam, kjer bodo zelo mogoče angažirani - na Kosovu, o čemer so poročali tudi srbski portali, kot kaže video spodaj.
Na posnetkih se tudi vidi, da so mitraljezi daljinsko vodeni, da imajo možnost izstreljevanja granat in dimnih bomb, da imajo vozila napreden sistem za detekcijo nevarnosti in sprejmejo tri pripadnike vojske več kot prejšnja verzija Valukov.