REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Neverjetno: dvojna akcija inšpektorjev ni zaznala smradu in muh, ki jih s svojimi čutili zaznavajo prebivalci v Ceršaku

Neverjetno: dvojna akcija inšpektorjev ni zaznala smradu in muh, ki jih s svojimi čutili zaznavajo prebivalci v CeršakuProtestniki in osovraženi kompost

Pomanjkanje inšpektorjev, izigravanje predpisov in neučinkovitost ukrepov so stalnica v Sloveniji. V Ceršaku je vse to prebivalce dobesedno pognalo na ulice. Zadeva pa je še toliko bolj absurdna zato, ker pravkar poteka dvojna akcija inšpektorjev, ki s svojimi napravami očitno ne znajo izmeriti to, kar ljudje zaznavajo na vsakem koraku – neprijetnih vonjav in povečanega števila muh.

Civilna iniciativa proti kompostarni Ceršak je tako pripravila protestni shod, na katerem je vnovič opozorila na neznosno življenje ob kompostarni. Shoda se je udeležilo od 300 do 400 ljudi. V tem kraju blizu Šentilja namreč že 15 let nasprotujejo kompostarni, vendar jih pristojni ne slišijo ali nočejo slišati.

Civilna iniciativa je mirni protestni shod za zaprtje kompostarne podjetja Kogal na reki Muri po besedah lokalnih prebivalcev organizirala zato, ker ugotavlja, da pravna država ne deluje in da pristojni organi ne upoštevajo njihovih pripomb in ne popravijo svojih nepravilnih in nezakonitih odločitev glede delovanja kompostarne.

Ceršak - zemljevid Slovenije Vir:Google Maps

Udeleženci shoda so se sprehodili po cesti, ki vodi do kompostarne, s shodom in transparenti pa so opozorili, da ne morejo »normalno živeti zaradi smradu, muh in drugih negativnih posledic kompostarne«.

Zanimivo je, da do tega protesta prihaja prav po tem, ko so gradbeni inšpektorji Inšpektorata RS za okolje in prostor konec februarja začeli štirimesečno akcijo nadzora podjetij, ki morajo zaradi obratovanja ali naprav, ki lahko povzročijo onesnaženje okolja večjega obsega, imeti okoljevarstvena dovoljenja.

Vsi ti inšpektorji očitno niso uspeli ugotoviti tega, kar s svojimi čutili ugotovili ljudje v Ceršaku, ki protestirajo zaradi smradu in muh.

Inšpektorji sicer preverjajo uporabo objektov v skladu z uporabnim in gradbenim dovoljenjem. Pri tem gre pravzaprav za kar dve akciji, ki se prekrivata, kajti že pred tem se je septembra lani začela akcija inšpektorjev za okolje, ki opravljajo izredni nadzor imenitnikov okoljevarstvenih dovoljenj. Tem inšpektorjem pa so se februarja pridružili gradbeni inšpektorji, ki bodo opravili inšpekcijski nadzor pri 102 zavezancih.

Vendar pa vsi ti inšpektorji očitno niso uspeli ugotoviti tega, kar s svojimi čutili ugotovili obupani prebivalci Ceršaka, ki protestirajo zaradi smradu in muh. Ali pa so celo ocenili, da onesnaženje, ki so ga izkusili prebivalci Ceršaka že s svojimi čutili, pač ni »onesnaženje večjega obsega.«  

Ceršak in muha

Shoda so se udeležili tudi šentiljski župan Štefan Žvab, občinski svetniki, predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš, predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič, krajani sosednjih naselij in drugi.

Civilno iniciativo je ta teden sprejel tudi minister za okolje in prostor Simon Zajc, ki je obljubil, da si bo razmere v Ceršaku ogledal in se seznanil z vsemi okoliščinami ter da bo ministrstvo preverilo okoljevarstveno dovoljenje.

V podjetju Kogal naj bi okoljevarstveno dovoljenje dobili za sanacijo nelegalnega odlagališča, ki so ga res izvedli tudi s kompostiranjem, nato pa je kompostiranje naenkrat postalo njihova glavna dejavnost.

Doslej so namreč inšpekcije in državni organi kljub intenzivnim pregledom trdili, da se obratovanje v kompostarni izvaja skladno z okoljevarstvenim dovoljenjem, v civilni iniciativi pa trdijo, da to ni tako.

V podjetju Kogal zavračajo očitke na njihov račun. Za preprečevanje širjenja smradu in muh naj bi izvedli številne ukrepe, med drugim so vzpostavili kemični in biološki filter ter poskrbeli za še dodatno prezračevanje.

Trdijo, da je občinski svet pregledal dokumente in ugotovil, da ima kompostarna vsa potrebna dovoljenja za predelavo 36.000 ton odpadkov letno. Vendar to po njihovem ne pomeni, da toliko odpadkov tudi v resnici predelajo.

Protestniki pa navajajo, da so v podjetju Kogal okoljevarstveno dovoljenje dobili za sanacijo nelegalnega odlagališča, ki bi ga res izvedli tudi s kompostiranjem, nato pa je kompostiranje naenkrat postalo glavna dejavnost, sanacije nelegalnega odlagališča, za katerega imajo v osnovi okoljevarstveno dovoljenje, pa se niso niti dotaknili v 15 letih.

Zato se sedaj prebivalci otepajo rojev muh, eden od udeležencev je celo dejal, da včasih ne ve, ali so to »zavese ali muhe.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek