REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

LMŠ in Levica v nova pogajanja: o vojski, NLB in Črnčecu

LMŠ in Levica v nova pogajanja: o vojski, NLB in ČrnčecuMarjan Šare in Luka Mesec | VIR: Insajder.com

Potem ko vodstvi LMŠ in Levice v petek nista zaprli vseh odprtih vprašanj glede sodelovanja, bosta prihodnji teden pogovore nadaljevali. Levica je namreč nezadovoljna z izvajanjem za zdaj parafiranega sporazuma o sodelovanju in ostro zavrača imenovanje Damirja Črnčeca v kabinet predsednika vlade Marjana Šarca, pri katerem pa slednji vztraja.

Zaradi nezadovoljstva Levice se je zataknilo pri uradnem podpisu sporazuma o sodelovanju s peterčkom vladnih strank, ki je bil predviden za minuli torek. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubovič je dan zatem napovedal, da bodo poskušali zapreti čim več odprtih vprašanj in da verjame, da bo do podpisa prišlo prihodnji teden. Vendar pa petkovo srečanje takšnih zbližanj ni prineslo, kar je formalni podpis sporazuma postavilo pod vprašaj.

V protokolu je sicer poseben člen, po katerem mora biti Levica vključena v pripravo proračuna že od začetka.

Koordinator Levice Luka Mesec je povedal, da so veliko govorili o imenovanju Črnčeca za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade, ki je precej prahu dvignilo zaradi njegovih preteklih izjav glede migrantov. Za Levico tako ostaja nesprejemljiv, Šarec pa je povedal, da od njegovega imenovanja ne odstopa, da mu zaupa in ga želi imeti v krogu svojih najožjih sodelavcev.

Premier je tudi v soboto ob robu slovesnosti ob mednarodnem dnevu miru priznal, da imajo z Levico o tem različna stališča, a vztrajal, da je kadrovska politika v kabinetu predsednika vlade v pristojnosti premierja. "Moram imeti to suverenost, da imenujem tja ljudi, za katere mislim, da bodo opravili svoje delo," je dejal. Kljub temu pa po pogovorih z Levico ni dobil vtisa, da lahko izgubi njeno podporo.

Mesec pa je v petek na vprašanje, ali je možno zgladiti nesporazume, odgovoril, da je poteza s Črnčecem gotovo postavila pod vprašaj sodelovanje Levice z vladnim peterčkom. Pred nekaj dnevi je tudi povedal, da ga v tem primeru ne bi presenetila imitacija nekdanjega predsednika Janeza Drnovška, ki naj bi dejal, "da mandatar le enkrat potrebuje 46 glasov". S temi besedami je odgovoril na vprašanje, ali je imenovanje Črnčeca morda Šarčeva poteza v smeri, da se "znebi" Levice po tistem, ko je v DZ podprla njegovo imenovanje.

Poleg Črnčeca so problem vsebinska vprašanja, zato je na petkovem srečanju LMŠ in Levice beseda tekla tudi izvajanju sporazuma o sodelovanju ter o tem, "kako naprej, če nas sploh še želijo", je povedal Mesec. V Levici namreč ocenjujejo, da skušajo nekateri ministri in predstavniki strank peterčka razvodeniti vsebino parafiranega sporazuma, češ da gre le za seznam lepih želja. V preteklih tednih je bilo sicer največ razhajanj s stališči Levice zaznati na gospodarskem, finančnem in obrambnem področju.

Pred nekaj dnevi je Mesec med pomembnimi vprašanji za Levico izpostavil prodajo NLB, vprašanje oborožitve dveh bataljonskih skupin za Nato in državni proračun. V petek je med drugim pojasnil, da v Levici niso še ničesar izvedeli glede priprave državnega proračuna, "kljub temu, da je to ključen akt, pri katerem se po protokolu o sodelovanju pričakuje podporo Levice". V protokolu je sicer poseben člen, po katerem mora biti Levica vključena v pripravo proračuna že od začetka.

V Levici namreč ocenjujejo, da skušajo nekateri ministri in predstavniki strank peterčka razvodeniti vsebino parafiranega sporazuma, češ da gre le za seznam lepih želja. 

Iz besedila sporazuma izhaja, da so stranke našle skupne rešitve na nekaterih področjih, zlasti socialnem in zdravstvenem. V za zdaj le parafiranem sporazumu je zaveza vladnih partnerjev, da bodo glede vseh ukrepov skušali najprej najti kompromis z Levico. Če to ni mogoče, in se Levica izvzame, pa s tem dobi vladna koalicija pravico, da poišče potencialno podporo pri drugih poslanskih skupinah, izhaja iz besedila.

Levica je sicer po parafiranju sporazuma omogočila izvolitev Šarca za mandatarja in podprla predsednika SD Dejana Židana za predsednika DZ. Tudi manjšinski vladi ni nasprotovala.

Kdaj prihodnji teden in v kakšni sestavi bosta LMŠ in Levica pogovore nadaljevali, za zdaj še ni povsem jasno. Šarec je sicer v soboto izpostavil pomen dialoga v politiki. "Dokler teče dialog, ni vojne in mi si moramo prizadevati za to," je dejal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek