REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brnik, slepo črevo in letalsko smetišče Evrope: »Slovenija je imela včeraj nič letalskih potnikov. Zima bo žalostna«

Brnik, slepo črevo in letalsko smetišče Evrope: »Slovenija je imela včeraj nič letalskih potnikov. Zima bo žalostna«Minister Počivalšek ni storil prav nič za reševanje domačega letalskega prevoznika. Vir: Twitter

Portal »Simply Flying«, ki spremlja področje letalstva, je opazil, da v Sloveniji po propadu Adrie Airways in zaradi nezanimanja slovenske vlade za povezave Slovenije s svetom, država postaja vse bolj prometno izolirana.

Pri tem je Lufthansa ostala 'edina slovenska pot v svet preko zraka, pa tudi Lufthansa je precej zmanjšala kapacitete.'

»Slovenija včeraj ni imela niti enega načrtovanega potnika. Letališče v Mariboru jih tako ali tako nima, medtem ko na ljubljanskem letališču v tem trenutku pristajajo samo še Lufthansa, Turkish Airlines, in Air Serbia, z le malo kapacitetami in malo frekvenco. Ali bo situacija postala še slabša predno bo boljša?« se je vprašal Jakov Fabinger.

Pri tem je Lufthansa ostala »edina slovenska pot v svet preko zraka, pa tudi Lufthansa je precej zmanjšala kapacitete.«

»To je huda statistika za državo, ki ni zaprla svojih meja in je še vedno odprta za potniški promet, vendar z zahtevami po karanteni ob prihodih potnikov iz določenih držav ali regij,« ocenjuje novinar portala Simply Flying.

Tudi 4. novembra situacija ni bila boljša, z le dvema pristankoma na Brniku.

Petega novembra je na »Letališče Jožeta Pučnika« priletelo eno samo letalo. Letalo družbe Air France.

Naslednjih 38 ur znova ni bilo nobenega poleta, francoski prevoznik pa bo naslednje letalo v Ljubljano poslal šele – 16. decembra!

Oznaka LJU - Air Serbia

Ob tem da zaradi takšne situacije trpijo potniki in turizem, je Slovenija ostala tudi brez možnosti prevoza tovora po zračni poti.

Ob tem, da zaradi takšne situacije trpijo potniki in turizem, je Slovenija ostala tudi brez možnosti prevoza tovora po zračni poti.

Pred samo dvema mesecema pa je Slovenija imela še celih šest poletov na dan.

Še veliko bolje je bilo seveda prej, toda to so sedaj samo še spomini.

Počivalšek in Adria Airways
Minister Zdravko Počivalšek molči, medtem ko je bilo vse, kar je ostalo vrednega od Adrie Airways, že izginilo ali pa bilo razprodano. Vir: Twitter

Vladne minimalne doklade in »vzpodbude« tujim prevoznikom za polete pa očitno ne delujejo, saj so v zadnjem času polete v Slovenijo kljub subvencijam države odpovedali EasyJet, LOT, Transavia in Air France, Lufthansa in Air Serbia pa sta zelo zmanjšali število poletov.

»Zima bo žalostna,« ocenjuje portal.

Minister Zdravko Počivalšek, ki je še pred letom dni navijal za ustanovitev domače letalske družbe, pa še naprej molči, medtem ko je bilo vse, kar je ostalo vrednega od Adrie Airways, že izginilo ali pa bilo razprodano.

Strokovnjaki tudi opozarjajo, da so jo v pandemiji bolje odnesle države, ki so imele lastne letalske prevoznike.

Denarja pa je v državi, po prioritetah sedanje vlade seveda, dovolj za vse, tudi za »Muzej osamosvojitve«, le za povezave Slovenije s svetom financ več ni, Slovenija pa je danes prometno glede zračnih povezav še slabše povezana, kot je bila nekoč v Jugoslaviji.

Portal Sierra5 pa poroča še o tem, kako letališče Brnik postaja – parkirišče odsluženih ozirma letal v »letalski komi.«

V pandemiji Covida-19 so bolje odnesle države, ki so imele lastne letalske prevoznike. Joc Pečečnik (prvi na levi) in minister Počivalšek (skrajno desno) sta poslovala v prvem valu epidemije. Vir: Twitter

Adria Tehnika je namreč z letalsko družbo Swiss Int Air Lines sklenila dogovor o t. i. dolgotrajnem parkiranju (»long term storage«) za predvidoma večje število letal družine Airbus A320. Dolgotrajno parkiranje, ki ga marsikdo poimenuje kar »letalska koma«, bo deležno še več letal tujih letalskih družb, katera bodo naslednje mesece ostala na Brniku.

Portal Sierra5 poroča še o tem, kako letališče Brnik postaja – parkirišče odsluženih ozirma letal v 'letalski komi.'

Družba za vzdrževanje letal z več kot 50-letno tradicijo Adria Tehnika, je s švicarskim nacionalnim prevoznikom sklenila dolgoročni dogovor, da bo za čas prizemljitve dela njihove flote, skrbela za zaščito in zavarovanje letala ter možnost ponovnega letenja, ko bodo za to ponovno potrebe.

Dogovor obsega enajst letal družine Airbus A320 dveh švicarskih operatorjev, Swiss in sestrskega prevoznika Edelweiss.

Prvo letalo je že pristalo prejšnji teden, dve letali Swissa priletita na Brnik še danes, v ponedeljek sledita še dve letali, eno Swissa ter eno Edelweiss-a, v torek pa še peto letalo Swissa.

Poleg Swiss-ovih, so na dolgotrajnem parkiranju na Brniku pod okriljem Adrie Tehnika tudi nekdanja štiri letala od South African Airways (3x A320 in 1x A319), ki so na Brnik priletela poleti.

Čez zimo bodo na Brniku še tri letala Airbus A321 nekdanjega počitniškega britanskega prevoznika Thomas Cook, en Mitsubishi CRJ900 irskega CityJet-a, en Chellenger 870 turkmenijske vlade ter en Mitsubishi CRJ900 v poslikavi nigerijskega prevoznika Arik Air.

Večja ali manjša vzdrževalna dela pa v tem času opravljajo na letalih Airbus A319/320 britanskega nizkocenovca EasyJet, belgijskega prevoznika Brussels Airlines ter španske Volotee.

Denarja je, po prioritetah sedanje vlade seveda, dovolj tudi za »Muzej osamosvojitve«, le za povezave Slovenije s svetom ne, Slovenija pa je danes prometno glede zračnih povezav še slabše povezana, kot je bila nekoč v Jugoslaviji. Vir: Twitter

Pred dnevi je k njim iz Alžirije priletel tudi še en Mitsubishi CRJ900 tunizijske letalske družbe Syphax Airlines ter CRJ200 estonskih registrskih oznak iz Valencie.

V ZDA podobna letališča kot je postalo ljubljansko oziroma »Letališče Jožeta Pučnika« na Brniku imenujejo tudi »junkyard« ali smetišče.

V ZDA podobna letališča kot je postalo »Letališče Jožeta Pučnika« na Brniku imenujejo tudi »junkyard« ali smetišče. Vir: Twitter

Med najbolj znanimi letališči za tovrstne storitve so letališča na področju puščave Mojave v jugozahodnem delu Združenih držav Amerike, Alice Springs v Avstraliji, Amman v Jordaniji ter v Evropi: Shannon na Irskem, Kemble v Veliki Britaniji, Teruel v zahodni Španiji in Tarbes ter Chateauroux v Franciji.

Sedaj bo na tem žalostnem seznamu končal še - Brnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek