torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Hočejo mavzolej? Zakaj je Pahorjeva želja, da bi se o »muzeju osamosvojitve« »posvetoval« z Golobom povsem nestrokovna
Odhajajoči predsednik Slovenije Borut Pahor bo očitno vse do zadnjih dni služil interesom stranke SDS.
Zahteva namreč »posvet« s predsednikom vlade zaradi dejstva, da nova vlada ne želi postaviti samostojnega »Muzeja slovenske osamosvojitve.«
Ko nižje ne gre, on vedno najde pot.
— M22s64 (@m22s64) November 3, 2022
Predsednik republike Borut Pahor tako »opozarja na pomen samostojnega muzeja osamosvojitve in se želi o tem posvetovati s predsednikom vlade Robertom Golobom.«
Je še neka obveza zadaj. Požarjevo izsiljevanje še ni zaključeno. https://t.co/IsRiXIkW3W
— Pepe Buska (@BuskaPepe) November 3, 2022
O združitvi »Muzeja slovenske osamosvojitve« z Muzejem novejše zgodovine Slovenije je sicer razpravljal s predsednikom Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojzetom Peterletom.
— CROCODILE D. 87% (@KROKODI09174610) November 3, 2022
Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je Lojze Peterle Boruta Pahorja seznanil, da nasprotuje nameri ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije.
Z eno besedo, precednik.
— revizija -za ukinitev DS in obdavčitev RKC (@vzvratno) November 3, 2022
»Predsednik se ne želi izrekati o strokovnih argumentih, vendar v luči svojih prizadevanj, s katerimi je ob tridesetletnici osamosvojitve v zadnjih treh letih obeležil 16 prelomnih dogodkov, ki so privedli do osamosvojitve, obrambe in mednarodnega priznanja Republike Slovenije, opozarja na državotvorni in narodotvorni pomen samostojnega muzeja osamosvojitve ter se želi o tem posvetovati s predsednikom vlade Robertom Golobom,« pa so ob tem pojasnili v uradu predsednika republike.
Kje je bil ta Borut Pahor, ko je "osamosvojitelj" kršil ustavo in zaplinjeval narod. Če si tiho, bodi tiho za vse in raje tekaj po Parizu, NY, Lj...
— Joško Brez Tete Zagorje (@JoskoBrezTete) November 2, 2022
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je namreč oktobra oznanila, da pripravljajo vse potrebno za združitev »Muzeja slovenske osamosvojitve«, ki ga je kot samostojno institucijo zasnovala prejšnja vlada Janeza Janše, z Muzejem novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod oziroma nov muzej.
Z združitvijo se ne ne strinjajo v SDS, zaradi česar so zahtevali sejo parlamentarnega odbora za kulturo.
Ob tem je zanimivo pogledati, kdo so sploh člani Peterletovega združenja - seznam je v tvitu, spodaj:
Združenje pic.twitter.com/AYCQcOX0yp
— Fedja (@FHvastija) November 2, 2022
Nujna seja odbora na to temo bo v ponedeljek.
Že ta petek pa bodo o Muzeju slovenske osamosvojitve razpravljali tudi na pogovornem omizju, ki ga organizira VSO.
Muzej osamosvojitve? Super, potem naj bo v njem tudi, kako so izbrisali več kot 20 tisoč ljudi, kako je Janša preprodajal orožje, kako je dal sestrelisti helikopter Tonija Mrlaka, kako je želel napasti ljubljanske vojašnice in replibka bunkerja v CD, kjer je preživel največ časa.
— miha.stamcar@hotmail (@mihastamcar) November 4, 2022
Pri vsem skupaj je očitno, da je odhajajoči predsednik države naredil vsaj dve strokovni napaki, medtem ko je zatrjeval, da se v strokovne argumente ne bo spuščal.
Prvič je napako naredil že s tem, ko je vprašanje, o katerem bi morali odločati zgodovinarji, poskušal spraviti na teren politike.
Gre za primer nedopustne politizacije strokovnega vprašanja.
Drugič, Pahor dela napako, tako kot vsi ostali – kar pa ga ne opravičuje! – ko vztraja pri muzeju »osamosvojitve.«
Takšnega muzeja namreč ne poznajo nikjer v svetu.
Države se namreč nikjer na svetu, razen v Sloveniji, niso »osamosvojile.«
Vse so bile kolonije ali deli drugih držav, dokler niso razglasile neodvisnosti.
Le v Sloveniji imamo menda opraviti s procesom, ki je še najbolj podoben odraščanju – kar pa je iz zgodovinskega in mednarodnopravnega vidika popolnoma napačna opredelitev dogajanja.
Države se ne »osamosvajajo«, ker niso odraščajoči otroci.
Glej ti njega. Malo pred odhodom, bi se on posvetoval? Po nalogu Janše? Kje je bil s posvtovanji s PV, ko se je plinila Ljubljana? Ko so nas zapirali v občine? Ko smo imelu policijsko uro?
— igi (@igijev41) November 2, 2022
Države – bolje rečeno entitete – razglašajo neodvisnost in postajajo države. Slovenija se leta 1991 torej ni »osamosvojila«, pač pa je razglasila neodvisnost in šele nato postopoma postajala in postala država.
Ta proces pa se veliko bolje pojasni v zgodovinskem muzeju, ki povezuje vsa obdobja zgodovine.
V ozadju se seveda skriva namera, da bi »osamosvojitev Slovenije«, kot sicer samo eno od vrste zgodovinskih dogajanj, predstavili kot neko povsem izjemno in prelomno dejanje, ki bi zato bilo tudi fizično ločeno od vse ostale zgodovine Slovenije.
S tem pa bi vsem, ki so v tem procesu sodelovali, predvsem pa večinoma še živečim politikom že v času življenja postavili spomenike.
In jih ovekovečili kot najpomembnejše politike v slovenski zgodovini – čeprav si mnogi teh oznak sploh ne zaslužijo.
Podobne muzeje – posvečene doseganju neodvisnosti države, ne pa osamosvajanju - sicer najdemo na Poljskem, v Bangladešu in tudi ZDA.
2/n
— Marko Koprivc (@MarkoKoprivc) November 4, 2022
Najprej v nasprotju z argumenti stroke vzame v bran Janšev muzej osamosvojitve, kjer si evidentno, s prikrajanjem resnice želi SDS postaviti spomenik zgodovine po svojih interpretacijah.
Potem pa ob bok temu stališču predstavi idejo o svoji ponovni aktivaciji v stranki SD.
Praviloma gre za muzeje, ki imajo podobno nalogo, namreč dokazovanje izjemnosti in posebnosti določenih osebnosti in zgodovinskih obdobij.
Strokovno gledano seveda ni nobenega razloga, da bi se v Sloveniji določena zgodovinska obdobja ocenjevala kot »še posebej zgodovinska« in izločevala iz zgodovinskih muzejev, saj bi potem morali imeti vrsto zgodovinskih muzejev, posvečenih različnim podobno prelomnim obdobjem.
Pahor je SDS. Bil nekoč v SD a tisti časi so mimo.
— p2035e (@p2035e) November 3, 2022
A kdor nadzoruje preteklost, ta nadzoruje tudi prihodnost.
Še posebej v SDS bi radi še v času življenja svojega večnega voditelja Janeza Janše osamosvojitev spremenili v muzej, ki bi bil glede na panegirike, s katerimi obkladajo svojega predsednika, na koncu morda celo mavzolej.
Pahorja ocitno nic ni sram! Pozabil je, da ni avtoriteta in da se v tekoce zadeve ne vmesava! Do njega nimam niti kančka spostovanja.
— Mija Kucan (@KucanMija) November 3, 2022
In glede na to, kako idealizirano in neresnično prikazujejo polpreteklo zgodovino je zelo verjetno, da bi takšen muzej služil nestrokovnemu zavajanju javnosti.
Ne pa pravi, objektivni zgodovini.
Anton Peinkiher: »Ko so šli tanki ven, je bil Janša v šoku, popolnoma iz sebe, ves cmerav, vpil je in se jokal!« https://t.co/Epl9KVIpjK
— Milena Cvetezar (@Milena21071008) October 8, 2021
No SDS, kaj pa na to porečete.
O tem, kakšne muzeje potrebujemo, bi zato morali odločitve vendarle prepustiti – zgodovinarjem.