sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
»Temna luč« nad Pivčevo: Interpelacija zoper koruptivno ministrico vložena, opozicija računa tudi na podporo DeSUS-a
Obeta nam se še ena interpelacija.
LMŠ, SD, Levica in SAB so namreč vložili interpelacijo kmetijske ministrice Aleksandre Pivec, ki ji očitajo kršenje zakonodaje s področja korupcije, sum zlorabe uradnega položaja ter nespoštovanje etičnih norm in prikrivanje dejstev v javnem interesu.
Interpelacijo je pripravil in v sopodpis drugim strankam poslal LMŠ.
V poslanski skupini DeSUS-a pričakujejo, da se bo vprašanje ministrskega položaja Aleksandre Pivec razrešilo še pred interpelacijo. Ko je dejal Franc Jurša, je odločitev v rokah premierja. A če bi Pivčeva ostala ministrica, koalicija ne bi imela več glasov njihovih poslancev. pic.twitter.com/pZiA76JwcD
— TVSLOinfo (@InfoTVSLO) September 21, 2020
Podpisale so jo še tri opozicijske stranke, medtem ko je ni sopodpisal koalicijski DeSUS.
Toda tudi ta stranka namreč Pivčeve, ki je nedavno odstopila z mesta predsednice stranke upokojencev DeSUS, ne želi več niti na mestu ministrice za kmetijstvo.
Kot so v uvodu spomnili predlagatelji interpelacije, so mediji v zadnjih tednih razkrili več dogodkov, ki kažejo na ponavljajoč se vzorec spornih ravnanj ministrice Aleksandre Pivec.
»Kot kaže, je ministrica pri svojem delovanju storila več nepravilnosti, kršila zakon, hkrati pa ravnala netransparentno, saj je javnosti namenoma prikrivala dejstva, ki so v javnem interesu. Pivčeva ni ravnala nepravilno zgolj v zadevi SRIPT, ampak tudi v drugih primerih. Številne afere mečejo 'temno luč' na njeno ministrsko delo in integriteto,« piše v besedilu interpelacije.
Po vseh nepravilnostih, v katere je vpletena, ji po navedbah piscev interpelacije ne zaupajo več niti njeni strankarski kolegi.
Tako so v interpelaciji povzeli očitke, ki na Pivčevo letijo v zadnjih mesecih, zlasti glede plačil ob njenih gostovanjih po Sloveniji, ko je službene obveznosti prepletala z zasebnim življenjem.
Ni se ti potrebno strinjati z menoj, jaz samo ne zagovarjam več kot očitnih kraj(posel z maskami, nepotrebni preleti, pivceva,#hojsparcelavodstopu,#toninorozje,menjava kadra,#vavcerpeska, ipd., ipd....
— mimoza (@PKlancar) September 19, 2020
Ravnanja Pivčeve, povezana z njenim dvodnevnim zasebno-službenim obiskom na Krasu (Vinakras) ter nastanitvijo v izolskem hotelu Marina, pa tudi njena »ponavljajoča se zatekanja k izmuzljivim in spreminjajočim se utemeljitvam, ki jih ne uspe (ali ne more) podpreti z dokazi«, so po ocenah vlagateljev interpelacije najmanj vzorčni primer oblastniške arogance.
Ob tem ugotavljajo, da ministrica svojih dvojnih meril oziroma »dojemanja lastne prvorazrednosti« niti ne skriva.
Ko pa jo KPK »okrca«, da je kršila zakonodajo, pa brž zbeži v bolniški stalež.
Pri Aleksandri Pivec.
— Ana Nova (@AnaNova61478807) September 20, 2020
Slovenija bo v tem mandatu vlade Janeza Janše morda doživela še en fenomen – interpelacijo proti ministrici, ki jo bodo podprli sami poslanci njene stranke.
Gre seveda za še vedno podpredsednico vlade in kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec, ki kljub vsem nezakonitostim in aferam, ki so bile razkrite ob njenem delovanju še naprej vztraja na svojem položaju.
Snežić je davcni dožnik in svetuje vladi. Hojs odstopa že nekaj mesecev, Janša nizkotno napada vse, ki se ne strinjajo z njim. Pivčeva krade javna sredstva...
— Blaž (@Blaz_88) September 10, 2020
Standarde v politiki so spustili na minimum. Povrhu vsega se imajo za domoljube, čeprav so razdiralci naše domovine.
Koalicijska pogodba sicer določa, da poslanci koalicije ne podpirajo interpelacij, vendar je vodja poslanske skupine stranke upokojencev DeSUS Franc Jurša ocenil, da bodo glede na razpoloženje med njihovimi poslanci to interpelacijo najbrž podprli.
Podobno ocenjuje tudi Tomaž Gantar, ki DeSUS vodi do novembrskega kongresa.
Razlogi za interpelacijo so vsem (razen očitno Aleksandri Pivec) zelo jasni., v sporočilu za javnost pa jih je predstavila stranka LMŠ.
Aleksandra Pivec se je v zadnjih mesecih namreč znašla pod plazom očitkov zaradi plačil ob njenih gostovanjih po Sloveniji, na katerih naj bi prepletala službene zadeve z zasebnimi.
Zato je tudi v postopkih Komisije za preprečevanje korupcije, ki je tri kršitve v njenem primeru že ugotovila, še predno je bila sploh postavljena na čelo stranke DeSUS, od koder je – z napovedjo ponovne kandidature! – medtem že morala odstopiti.
"Ko bodo izvolili novo predsednico ali predsednika na kongresu, bo ta po koalicijski pogodbi postal podpredsednik ali podpredsednica vlade. Do takrat pa je to vprašanje zamrznjeno" - Janez Janša o statusu Aleksandre Pivec in o tem, da bo DeSUS še na ... - https://t.co/b9kKWcOdFW pic.twitter.com/68x4lW9dV7
— TopNews.si (@TopnewsSi) September 17, 2020
Pivčeva se je sicer že pred nastopom funkcije predsednice DeSUS-a znašla v aferi SRIPT, v kateri se je morala zagovarjati pred očitki o domnevnih nepravilnostih pri projektu Strateško razvojno inovacijsko partnerstvo Turizem, pri katerem je sodelovala še kot državna sekretarka na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Pivčeva je medtem izgubila tudi zaupanje celotne poslanske skupine in večjega dela stranke DeSUS, preteklo sredo pa na izvršnem odboru stranke - tik pred sejo sveta DeSUS-a, ki bi verjetno glasoval o njeni razrešitvi - odstopila z mesta predsednice stranke.
Poslanci DeSUS-a je ne želijo več videti niti na mestu podpredsednice vlade in ne ministrice za kmetijstvo, toda predsednik vlade bi jo očitno na položaju želel zadržati še vsej do konca novembra.
Hojs ne podpira interpelacije zoper Pivčevo, čeprav je medij pod njegovim vodstvom še manj kot leto dni nazaj pisal, da je neprimerna za ministrico, da je koruptivna, da se je okoristila z javnim denarjem, zavajala...
— Rose (@rose_roseae) September 18, 2020
Kakšni vatli so zdaj to? Dvoličnost par ekselons! https://t.co/OzLw5Mdkls
Gantar, ki bo do kongresa začasno vodil stranko, je izrazil obžalovanje, da je sploh prišlo tako daleč, da je potrebna interpelacija.
Kot je spomnil, je bilo njihovo mnenje, da bi morala Pivčeva odstopiti tudi z mesta kmetijske ministrice.
»Očitki na njen račun so veliki in težki. Dokler niso ovrženi, bi bilo seveda veliko boljše, če bi to sama ugotovila,« je ocenil.
Pivčeva je in ni odstopila... Spet se ponavlja ista zgodba.
— nad@kod (@nadakoder) September 10, 2020
To je možno res samo pti nas
Gantar je ob tem poudaril, da še vedno pričakujejo odstop Pivčeve z ministrske funkcije.
Prav tako v DeSUS-u pričakujejo, da bo predsednik vlade Janez Janša potegnil kakšno potezo glede ministrice.
Ivan iskreno da ne zna povedati kam je šel denar 2004-2008 in 2012-2013 pic.twitter.com/6otAGBECwQ
— Keyser Söze (@KeyserSozeSi) September 17, 2020
Ali pa se bo zapisal v zgodovino kot predsednik vlade, ki je z obrambo koruptivne ministrice, ki je ne marajo celo poslanci iz njene lastne stranke, postal prvi predsednik vlade, v mandatu katerega so poslanci najmanj ene stranke vladajoče koalicije kolektivno glasovali za odstavitev sporne ministrice iz lastnih vrst.