sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Kitajska vojna mornarica opozorila Američane: »Takoj spremenite smer, ali pa vas bomo prestregli!!
Medtem ko ameriški predsednik Donald Trump pred novembrskimi volitvami zaostruje retoriko do Kitajske iz Pekinga prihajajo opozorila, da naj pri tem pazijo, da ne bi prišlo do – vojne.
Najbolj jasno opozorilo je izrekel Hu Xijin, odgovorni urednik časnika Global Times, ki iz uradnih pozicij nagovarja predvsem zahodno javnost.
Do you know that it’s my dream to have my face, for all time, sculpted onto — Mount Rushmore? In Congress — at the time and running for governor, she laughed and when I didn’t only then did she realize, my face on Mount Rushmore, is just a matter, of time.https://t.co/YgQvaNgWDd
— Miguel Vera (@chachomanopapa) August 10, 2020
V svojem zadnjem prispevku je Hu Xijin opozoril Belo hišo, da bi se morale »ZDA distancirati od osrednjih kitajskih interesov.«
»Ne igrajte se z ognjem pred kitajsko obalo, ne podžigajte zares konflikta zaradi vprašanja Tajvana in ne prenaglite se v Južnem kitajskem morju. Če želi Trumpova administracija ustvariti samo kitajsko-ameriške napetosti, s katerimi bi pomagala njegovi kampanji za ponovno izvolitev in ni zares pripravljena na vojaški spopad, potem bodite previdni nekaj naslednjih mesecev in ne pretiravajte,« je Washingtonu svetoval Hu Xijin.
Hu Xijin je član vplivne osrednje komisije za zunanje zadeve in njegove besede najbolje odražajo razmišljanje uradnega Pekinga.
Opozorilo pa je bil še nekoliko bolj jasno napisano.
The trade war? No problem, says Hu Xijin, editor in chief of Global Times. "Maybe the growth rate will slow one percent. We can accept it. That's not terrible for us." https://t.co/4kHKBSfs8o
— New York Times World (@nytimesworld) September 24, 2018
»Moj predlog je, da kitajska vojska v nobenem primeru ne bi smela izstreliti prvi strel. Vendar sem prepričan, da bo Kitajska povsem pripravljena, da izstreli drugega kot odgovor na prvi strel. Glede vitalnih interesov Kitajska ne bo odstopila. Stališče Kitajske je znano vsem,« je poudaril Hu Xijin v uredniškem komentarju časnika Global Times.
Why China is warning Trump of war #SmartNews https://t.co/Hfsq9dVSIB
— Aaron (@Aaron75124570) August 11, 2020
Vendar pa v Washington Examinerju opozarjajo, da ta zaveza po prvi neuporabi orožja v konfliktih ne pomeni veliko, kajti Kitajska se je iz ruske taktike naučila, da obstaja »siva cona spopadov«, ki omogoča ogrožanje vojaškega osebja brez uporabe orožja.
Gre pa za primere laserskega oslepljevanja posadk letal (pa tudi zaletavanja v ladje) ali aktivnega ciljanja letal z protizračnimi sistemi.
Pri tem se v časniku sprašujejo, kako naj ravna na primer ameriško vojaško letalo, ko bo pilot ugotovil, da ga aktivno spremlja kitajski protiletalski radar?
Ali naj počaka in upa, da kitajska vojska samo blefira – ali preventivno izstreli raketo proti radarju, ki se je »zaklenil« na letalo?
To je samo en primer, ki kaže, kako tanka je že črta, ki razdvaja mir od vojne na Daljnem vzhodu.
Da se podobni dogodki res dogajajo, pa kaže posnetek pogovora med kitajsko mornarico in neznanim ameriškim letalom.
Posnetek naj bi ujel amater, v njem pa kitajska mornarica v mandarinščini in angleščini opozarja ameriško letalo, da naj takoj zapusti kitajski zračni prostor, ali pa ga bodo prestregli.
Since when was it that US was not a rogue country?
— Ahmed Hashaam Hadi (@ahmedhashaam11) August 4, 2020
From Afghan war to Libyan invasion, it remained, and remains to date, a rogue and coward country in the arena of global politics. @HuXijin_GT @Globaltimesnews https://t.co/ZtAA04eFzC
V zadnjem času so pred kitajskimi obalami opazili predvsem ameriška letala A P-8A Poseidon, ki jih uporabljajo za protipodmorniško bojevanje.
V 34 sekund dolgem posnetku je kitajski mornariški častnik v angleščini dejal: »Tukaj kitajska mornariška protizračna obramba na straži, približujete se zračnemu prostoru Kitajske, takoj spremenite smer, ali pa vas bomo prestregli.«
Close encounter between US-China militaries captured by radio amateur https://t.co/DbR1cLrYxu via @scmpnews
— Jesse Johnson (@jljzen) July 26, 2020
Nato se opozorilo ponovi še v mandarinski kitajščini.
@globaltimesnews@HuXijin_GT
— BLOOMING LOTUS (@shrestrabharat) August 5, 2020
The People’s Liberation Army is strong. But it has four weaknesses
It hasn’t fought since 1979; it has been corrupt; it lacks skilled personnel & it has financial issues
It can't ever dream to have a war with #USArmy & allieshttps://t.co/JbDuyn5FeC
Obe državi sta sicer leta 2015 podpisali poseben memorandum, s katerim poskušata onemogočiti nevarno prestrezanje v zraku, toda ne glede na to bi se situacija v Južnem kitajskem morju lahko hitro zaostrila.