sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Besedni spopadi med ZDA in Kitajsko se stopnjujejo, Kitajska v Južnem kitajskem morju preizkusila »ubijalko letalonosilk«
Odnosi med Kitajsko in ZDA se hitro poslabšujejo.
Slabih novic je več kot dobrih, vrtijo pa se v hitrem zaporedju: ZDA so prvič doslej eksplicitno zavrnile vse kitajske ozemeljske zahteve po področjih Južnega kitajskega morja in v času, ko kitajska mornarica v tem akvatoriju izvaja manevre tja poslale dve bojni skupini z letalonosilkami.
V Pacifik sedaj prihaja tudi nova britanska letalonosilka. Ta lahko nosi okoli 36 ameriških lovcev F-35, ki vzletajo vertikalno, ter večje število helikopterjev.
Kitajska ima za sedaj dve, vendar že gradi še trejo, še večjo.
Ameriški predsednik je imel znova verbalni izpad, v katerem je kitajsko pred belo hišo obtoževal vsega mogočega, pri tem pa je bil tako nezbran, da so nekatere televizijske postaje (npr. CNN) raje prekinile prenos.
Pod pritiskom ZDA so ob tem v Veliki Britaniji popustili in prepovedali instalacijo opreme za 5G, ki bi jo izdeloval in montiral Huawei.
Kitajska se je odzvala tako, da je opozorila, da so ZDA po vsem svetu izvajale »barvne revolucije« ter nezakonito napadale različne države, da pa Kitajska to ni naredila nikoli.
Pojavila so se tudi razmišljanja članov najvišjih ameriških teles, ki ocenjujejo, da bi se državi lahko zapletli celo v vojno in to še do letošnje jeseni.
Ob tem pa je tudi Kitajska naredila še en korak in v južnem kitajskem morju testirala svoje zelo zmogljive rakete, ki lahko potopijo celo letalonosilke.
Po poročanju časnika National Interest, ki ga povzemajo tudi drugi mediji so najnovejši testi samo nadaljevanje oboroževanja umetnih otokov v južnem kitajskem morju. Nanje so namreč ma ja namestili tudi manevrirne rakete in rakete protizračne obrambe.
Gre za koralne grebene, spremenjene v otoke, ki se nahajajo zahodno od Filipinov.
Skozi to področje resno plujejo ameriške ladje, da bi tako demonstrirale in ubranile »svobodo plovbe« in z lastnimi manevri dokazale, da omenjeno morje ne pripada Kitajski.
Kitajska je v tem področju preizkusila balistične protiladijske rakete »DF-21D«.
Te rakete je mogoče zelo preprosto premikati po terenu, njihov domet pa je preko 1500 kilometrov.
Poleg glave s klasičnim eksplozivom lahko nanjo namestijo tudi jedrske konice.
Ob tem ima Kitajska še večje rakete DF-26 ali »Dofeng-26«, ki imajo domet 3000-4000 kilometov in lahko zadenejo ameriške tarče tudi na Guamu in drugih ameriških oporiščih v območju, ki že postaja najbolj nevarno na svetu.
Te so preizkušali že lani.
Polkovnik Dave Eastbourne, tiskovni predstavnik ameriškega Pentagona je zatrdil, da so omenjeni preizkusi »v nasprotju s trditvijo Kitajske, da želi mir v regiji« in da je jasno, da so takšne akcije »nasilne akcije, usmerjene na izsiljevanje drugih strani v Južnem kitajskem morju.«
Kitajska je namreč glede morskih meja v sporu z Vietnamom, Filipini, Indonezijo, Japonsko in Tajvanom ter še nekaterimi državami, ki Kitajski ne priznavajo lastništva nad morjem, ki se nahaja znotraj »linije devetih črt.«
Po ocenah nekaterih opazovalcev ima Kitajska ljudska armada (PLA) na območju jugovzhodne Azije že sedaj prednost pred vsemi državami, vključno z ZDA, vendar pa ZDA prav taja prav tako premikajo vse več vojaštva in orožja.
S tem je, na primer, povezano tudi zmanjšanje števila ameriških vojakov v Nemčiji.
Za kakšne rakete gre, pa kažej tudi spodnji posnetek izstrelitve večje med obema omenjenima raketama.