REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajski rušilec z laserjem nad ameriško vohunsko letalo

Kitajski rušilec z laserjem nad ameriško vohunsko letaloKitajski rušilec in uporaba laserja

Kitajska vojaška ladja je z laserjem »streljala« proti ameriškemu izvidniškemu oziroma vohunskemu letalu, ki je letelo nad Filipinskim morjem 380 kilometrov zahodno od Guama, je sporočila ameriška vojaška mornarica.

Incident so priznali teden dni zatem, ko se je zgodil.

Ameriška mornarica je dejala, da je rušilec kitajske mornarice laser usmeril proti ameriškemu letalu P-8A Poseidon, kar je bilo »nevarno« ravnanje, ki je v nasprotju z mednarodnimi sporazumi.

V sporočilu ameriške pacifične flote je zapisano, da je bil laser zaznan s strani senzorjev na letalu, vendar ni bil viden z golim očesom.

Vojaški laserji lahko potencialno povzročijo veliko škodo posadki in marincem kot tudi ladijskim ali letalskim sistemom.

»Vojaški laserji lahko potencialno povzročijo veliko škodo posadki in marincem kot tudi ladijskim ali letalskim sistemom,« je sporočila ameriška mornarica.

Vendar pa Kitajska ni edina država, ki že uporablja vojaške laserje.

Tudi ZDA in Rusija že razvijata laserske sisteme, ki bi lahko uničili predvsem balistične in supersonične rakete kmalu po njihovi izstrelitvi. 

Ruski predsednik Vladimir Putin je v preteklosti že napovedal, da so nova orožja, pripravljenost in patriotizem prioritete države.

Po njegovih besedah bodo do leta 2021 kopenska vojska in mornarica imele najmanj 70 odstotkov nove opreme. 

Putin-rakete BAL

V sedanjih pogojih in ne da bi bili zapleteni v oboroževalno tekmo, moramo nadaljevati z uravnoteženim razvojem armade in mornarice, da bi jima omogočili nevtralizacijo sovražnikovih groženj,« je poudaril Putin.

Marca leta 2018 je ruski predsednik napovedal tudi pet novih orožij, med katerimi so tudi raketa na jedrski pogon, jedrski torpedo in vojaški laserski kompleks.

Vendar pa tudi v ZDA ne spijo.

Prav laserji postajajo zelo pomembni tudi v ameriški vojski.

Podjetje Lockheed Martin je namreč dobilo nalogo, da razvije protibalistični laser.

Ameriška Agencija za boj proti izstrelkom (US Missile Defense Agency) je s podjetjem Locheed Martin podpisala 9,4 milijade dolarjev vreden program, s katerim bodo razvili laser nizke moči (Low Power Laser Demonstrator - LPLD), ki bi bil sposoben uničiti balistične izstrelke že kmalu po njihovem startu.

Kitajski rušilec razreda Harbin

Ko namreč balističen izstrelek postane »supersoničen«, ga je zelo težko zadeti.

Idealen čas za uničenje je v trenutku, ko zapusti silos in se giblje še z majhno hitrostjo, istočasno pa je tudi poln goriva.

To pa pomeni, da je potrebno zadeti raketo iz oddaljenosti več sto kilometrov in to samo v delčku sekunde.

Ko namreč balističen izstrelek postane »supersoničen« ga je zelo težko zadeti. Idealen čas za uničenje je v trenutku, ko zapusti silos in se giblje še z majhno hitrostjo, istočasno pa je tudi poln goriva.

Laserski žarek pa mora biti dovolj močan, da uniči raketo.

Lockheed Martin je že pred časom uspešno sestreljeval drone z laserji, zato se je lotil tudi te naloge.

Ameriška Agencija za boj proti izstrelkom (MDA) je že pred nekaj leti sporočila, da je bil uspešno izveden prvi preizkus sestrelitve balistične rakete s futurističnim »orožjem z usmerjeno energijo« oziroma z – laserjem.

Test je bil izveden v osrednji Kaliforniji.

Balistična raketa na tekoče gorivo je bila uničena z laserskim žarkom, ki je bil emitiran s predelanega jumbo-jeta 747, šlo pa je za prvi preizkus takšne vrste.

Tako veliko letalo je namreč potrebno zaradi generatorjev, ki morajo proizvesti ogromne količine enegije, ki se nato sprosti v delčku sekunde in cilj zadene s hitrostjo svetolobe.

Letalo, Rusija laser

Zračni laserski sistem z oznako ALTB sta za ameriško protiraketno obrambno agencijo sicer izdelala Boeing (ki je izdelal nosilno letalo), podjetje Northrop Grumman (ki je izdelalo laser) ter podjetje Lockheed Martin, ki je izdelalo sistem za nadzor orožja.

To novo ameriško orožje je uspešno prestalo prve teste, ko je predelano letalo Boeing 747-400F poletelo iz zračne baze Edwards Air Force in nato ob pomoči infrardečih senzorjev zaznalo testno raketo, ki so jo izstrelili z otoka San Nicolas v Kaliforniji.

Tedaj je bil proti raketi izstreljen samo »testni« laserski žarek, ki pa so ga senzorji na raketi zaznali in potrdili »uničenje«.

Proti raketi je bil izstreljen samo 'testni' laserski žarek, ki pa so ga senzorji na raketi zaznali in potrdili 'uničenje'.

V drugem poskusu pa je bila raketa na tekoče gorivo, ki je bila izstreljena z »mobilne morske platforme« dejansko uničena, medtem ko je proti drugi raketi na trdo gorivo, ki je bila uro kasneje izstreljena s kopnega, lasersko orožje emitiralo le manjšo količino energije, vendar so senzorji na testni raketi tudi tokrat potrdli, da je orožje »izpolnilo vse testne kriterije.«

Ta laserski sistem naj bi bil namenjen uničevanju raket usmerjenih proti ZDA in naj bi po trditvah MDA omogočal »sestrelitev vseh vrst balističnih raket s hitrostjo svetlobe, še ko so v začetni fazi poleta.«

Omenjena »revolucionarna uporaba usmerjene energije za obrambo pred projektili« naj bi omogočala tudi napad na »več tarč istočasno« in to »stotine kilometrov daleč ter z nizkim stroškom po posameznem prestrezanju v primerjavi s sedanjo tehnologijo.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek