sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Kitajski rušilec z laserjem nad ameriško vohunsko letalo
![Kitajski rušilec z laserjem nad ameriško vohunsko letalo](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/kitajskalaserrusilec.jpg?itok=ruBJ0pTI)
Kitajska vojaška ladja je z laserjem »streljala« proti ameriškemu izvidniškemu oziroma vohunskemu letalu, ki je letelo nad Filipinskim morjem 380 kilometrov zahodno od Guama, je sporočila ameriška vojaška mornarica.
Incident so priznali teden dni zatem, ko se je zgodil.
Ameriška mornarica je dejala, da je rušilec kitajske mornarice laser usmeril proti ameriškemu letalu P-8A Poseidon, kar je bilo »nevarno« ravnanje, ki je v nasprotju z mednarodnimi sporazumi.
People’s Liberation Army Navy destroyer lased a #USNavy P-8A Poseidon aircraft in an unsafe, unprofessional manner. The incident took place Feb. 17 in the airspace above international waters 380 miles west of Guam. #FreeandOpenIndoPacific
— U.S. Navy (@USNavy) February 28, 2020
Read More: https://t.co/ogOCT9f9h3 pic.twitter.com/II5NaicQAw
V sporočilu ameriške pacifične flote je zapisano, da je bil laser zaznan s strani senzorjev na letalu, vendar ni bil viden z golim očesom.
»Vojaški laserji lahko potencialno povzročijo veliko škodo posadki in marincem kot tudi ladijskim ali letalskim sistemom,« je sporočila ameriška mornarica.
Vendar pa Kitajska ni edina država, ki že uporablja vojaške laserje.
Tudi ZDA in Rusija že razvijata laserske sisteme, ki bi lahko uničili predvsem balistične in supersonične rakete kmalu po njihovi izstrelitvi.
Ahem! Journalists should bring in other perspectives to balance threat hype & nuke advocacy? Putin’s polities/actions are disruptive, but they’ve had large inventories of non-strategic nukes for decades and today has fewer than it had 10 years ago. https://t.co/EVsedJgVB1
— Hans Kristensen (@nukestrat) February 27, 2020
Ruski predsednik Vladimir Putin je v preteklosti že napovedal, da so nova orožja, pripravljenost in patriotizem prioritete države.
Po njegovih besedah bodo do leta 2021 kopenska vojska in mornarica imele najmanj 70 odstotkov nove opreme.
V sedanjih pogojih in ne da bi bili zapleteni v oboroževalno tekmo, moramo nadaljevati z uravnoteženim razvojem armade in mornarice, da bi jima omogočili nevtralizacijo sovražnikovih groženj,« je poudaril Putin.
Marca leta 2018 je ruski predsednik napovedal tudi pet novih orožij, med katerimi so tudi raketa na jedrski pogon, jedrski torpedo in vojaški laserski kompleks.
Vendar pa tudi v ZDA ne spijo.
Lockheed Martin tapped to develop anti-missile laserhttps://t.co/Iiec5Ck5g8 pic.twitter.com/X5hXr0UUCF
— Missile Defense AA (@MissileDefAdv) October 10, 2017
Prav laserji postajajo zelo pomembni tudi v ameriški vojski.
Podjetje Lockheed Martin je namreč dobilo nalogo, da razvije protibalistični laser.
Ameriška Agencija za boj proti izstrelkom (US Missile Defense Agency) je s podjetjem Locheed Martin podpisala 9,4 milijade dolarjev vreden program, s katerim bodo razvili laser nizke moči (Low Power Laser Demonstrator - LPLD), ki bi bil sposoben uničiti balistične izstrelke že kmalu po njihovem startu.
Ko namreč balističen izstrelek postane »supersoničen«, ga je zelo težko zadeti.
Idealen čas za uničenje je v trenutku, ko zapusti silos in se giblje še z majhno hitrostjo, istočasno pa je tudi poln goriva.
To pa pomeni, da je potrebno zadeti raketo iz oddaljenosti več sto kilometrov in to samo v delčku sekunde.
New evidence-free fear-mongering about "Russian interference" & "Putin's Puppet" is once again overshadowing Trump's reckless escalation of the US-Russia arms race. Former UN weapons inspector @RealScottRitter joins @PushbackShow https://t.co/Vsfu3BPG0Q via @TheGrayzoneNews
— Aaron Maté (@aaronjmate) February 23, 2020
Laserski žarek pa mora biti dovolj močan, da uniči raketo.
Lockheed Martin je že pred časom uspešno sestreljeval drone z laserji, zato se je lotil tudi te naloge.
Ameriška Agencija za boj proti izstrelkom (MDA) je že pred nekaj leti sporočila, da je bil uspešno izveden prvi preizkus sestrelitve balistične rakete s futurističnim »orožjem z usmerjeno energijo« oziroma z – laserjem.
Test je bil izveden v osrednji Kaliforniji.
Putin said that 'Russia has ultimate missile weapons and weapons based on new physical principles'. pic.twitter.com/U6rOm25k3I
— SapiraPapiraBat (@BotPutins) February 24, 2020
Balistična raketa na tekoče gorivo je bila uničena z laserskim žarkom, ki je bil emitiran s predelanega jumbo-jeta 747, šlo pa je za prvi preizkus takšne vrste.
Tako veliko letalo je namreč potrebno zaradi generatorjev, ki morajo proizvesti ogromne količine enegije, ki se nato sprosti v delčku sekunde in cilj zadene s hitrostjo svetolobe.
Zračni laserski sistem z oznako ALTB sta za ameriško protiraketno obrambno agencijo sicer izdelala Boeing (ki je izdelal nosilno letalo), podjetje Northrop Grumman (ki je izdelalo laser) ter podjetje Lockheed Martin, ki je izdelalo sistem za nadzor orožja.
To novo ameriško orožje je uspešno prestalo prve teste, ko je predelano letalo Boeing 747-400F poletelo iz zračne baze Edwards Air Force in nato ob pomoči infrardečih senzorjev zaznalo testno raketo, ki so jo izstrelili z otoka San Nicolas v Kaliforniji.
Tedaj je bil proti raketi izstreljen samo »testni« laserski žarek, ki pa so ga senzorji na raketi zaznali in potrdili »uničenje«.
— Caglar Kurc (@ckurc) February 28, 2020
V drugem poskusu pa je bila raketa na tekoče gorivo, ki je bila izstreljena z »mobilne morske platforme« dejansko uničena, medtem ko je proti drugi raketi na trdo gorivo, ki je bila uro kasneje izstreljena s kopnega, lasersko orožje emitiralo le manjšo količino energije, vendar so senzorji na testni raketi tudi tokrat potrdli, da je orožje »izpolnilo vse testne kriterije.«
Ta laserski sistem naj bi bil namenjen uničevanju raket usmerjenih proti ZDA in naj bi po trditvah MDA omogočal »sestrelitev vseh vrst balističnih raket s hitrostjo svetlobe, še ko so v začetni fazi poleta.«
Omenjena »revolucionarna uporaba usmerjene energije za obrambo pred projektili« naj bi omogočala tudi napad na »več tarč istočasno« in to »stotine kilometrov daleč ter z nizkim stroškom po posameznem prestrezanju v primerjavi s sedanjo tehnologijo.«