sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
ZDA marince že preoblikujejo in pripravljajo na pričakovano vojno s Kitajsko
Ameriški predsednik Donald Trump je po dolgih mesecih zanikovanja nevarnosti, ki jo prinaša smrtonosni koronavirus vendarle prijazno spregovoril s predsednikom Xi Jinpingom in sprejel celo kitajsko in rusko humanitarno pomoč.
When President Trump talks with Xi, it’s no longer the China virus. https://t.co/ra0zOrFaZf
— ian bremmer (@ianbremmer) March 27, 2020
ZDA se namreč soočajo z velikim pomanjkanjem obraznih mask, zaščitnih oblek in respiratorjev ter ventilatorjev, ki so potrebni pri zdravljenju bolnikov okuženih s Covid-19.
President Trump and his team take questions on China underreporting numbers, talks with President Xi and the distribution of extra supplies to other countries in need. pic.twitter.com/jCvo2xY2cW
— The Daily Wire (@realDailyWire) April 1, 2020
Toda v ozadju naj bi koronavirus sprožal še veliko več – ne samo globalno recesijo, kriza bi lahko privedla celo do prave vojne med ZDA in Kitajsko.
Po nekaterih napovedih jo ZDA že načrtujejo in to najpozneje do konca tega desetletja.
Vse kaže, da bo koronavirus samo v ZDA odnesel več žrtev kot nekatere največje vojne, v katerih so sodelovale Združene države Amerike.
Na spletu so se že začele pojavljati zahteve o tem, da naj Kitajska plača »vojno odškodnino« in to ne samo ZDA, pač pa tudi Italiji, Evropi in podobno.
Vse več je tudi zahtev, da naj ZDA priznajo neodvisnost Tajvana – kar je za Peking enako kot napoved vojne.
Harry Kazianis je na Twiterju na primer razkril, da se je pogovarjal z dvema visokima predstavnikoma Bele hiše.
I spoke to two Senior White House Officials this am. Both made it clear when #coronavirus spike passes the administration will take the gloves off on #China. One explained: “Trump is furious and wants action.”
— Harry Kazianis (@GrecianFormula) April 1, 2020
In oba naj bi mu dejala, da bodo ZDA, ko bo vrhunca krize glede koronavirusa konec, »snele rokavice« v zvezi s Kitajsko.
Eden od njih je poudaril, da je »Trump besen in želi akcijo.«
Zanimivo je, da to potrjujejo tudi nekateri drugi viri.
REPORT: America Prepares for war with Chinese in Pacific in island-by-island WW-2 style by Decimating US Marine Corps @FortRussNews https://t.co/0uyPT9O1ia
— Occupy Schagen (@OccupySchagen) March 31, 2020
Na spletni strani, ki objavlja analize, ki so blizu ruskemu političnemu vodstvu je mogoče prebrati, da po ruskih ocenah ZDA načrtujejo vojno s Kitajsko do leta 2030.
V obsežni analizi to dokazujejo s spremembami v ameriški vojski sami.
Tako je na primer 22. marca v časniku The Wall Street Journal (WSJ) objavljen članek o tem, kako se bodo reformirale enote ameriških marincev, ki so poseben rod ameriške vojske, ki pa deluje v okviru ameriške mornarice.
Trump admin's Navarro is drafting a "Buy America" executive order to punish Beijing for coronavirus by decreasing US reliance on Chinese goods in the future. Will be very interesting to see how this all works out. My gut says Trump would sign it. https://t.co/aVUGF7zcNT
— Derek J. Grossman (@DerekJGrossman) March 26, 2020
Osnovna ideja je, da se marincem odvzamejo tanki, havbice in drugo težje orožje, zato, da bi marinci postali »lažje obalne sile.«
Cilj sprememb je, da do leta 2030 ustvarijo sile, ki bi bile »optimizirane« za »lahko mobilnost« zaradi konflikta s Kitajsko v obalnem področju otokov na Pacifiku.
Major Joshua Benson, tiskovni predstavnik marincev je za mornariški časnik USNI News dejal: »Marinci spreminjajo svoje sile, da bi bili pripravljeni za pomorsko ekspedicijsko vojno v aktivno spornih prostorih in svoje načrte v popolnosti prilagajajo nacionalni obrambni strategiji.«
Marines perform a fast rope exercise on the port aircraft elevator of the amphibious assault ship USS America (LHA 6) on Feb. 18, 2020, in the South China Sea.
— Alton Frank (@AltonFrank5) February 24, 2020
(Photo by Mass Communication Specialist Seaman Jomark A. Almazan/Navy) pic.twitter.com/c9LnUw03iS
Desetletni načrt transformacije je leta 2019 pripravil njihov poveljnik , general David Berger.
Marinci se zato vse bolj prilagajajo potrebam »flote.«
Zato se bodo morali odreči nekaterim svojim »potencialom«, da bi dosegli »prihodnje nove priložnosti.«
Generalštab ameriške vojske je namreč prepričan, da so sedanje kapacitete marincev »pretežke«, da bi bile »relevantne v prihodnji vojni«, ki bo zahtevala manjše in neprestano mobilne enote.
Zato bodo zmanjšali letalske in kopenske sile marincev.
Marines will help make it clear that China can’t expel America from South China Sea - https://t.co/qsoGyy9sNV - @washtimes
— Angie Carpenter (@1987leigh) April 1, 2020
Do leta 2030 bodo marinci skoraj v celoti izgubili topniške enote, vse tankovske bataljone in dodatne specialistične sile kot tudi inženirce.
Ni namreč več potrebe, da bi se marinci ukvarjali s »forsiranjem rek«, saj bodo njihovo novo področje bitk – oceani in otoki.
Ob tem bodo v ZDA zmanjšali tudi število enot za sedem odstotkov ali okoli 12.000 vojakov.
US is suing China-China attempting to get their hands on- $2T USD in relief for their country? Their lawsuit admits their cases began in Sept'19.
— TreadOnMeNOT (@TwoMarinesMom) March 28, 2020
China needs to forgive ALL US DEBT!!!
Chinese Lawyers Sue America on Conspiracy Theory https://t.co/WUjlSzpe3Y via @BreitbartNews
Namesto tega pa bodo »investirali v nove tehnologije za nov način spopada v spornih obalnih regijah.«
Več bo torej lažje opremljenih bataljonov marincev, ki se bodo v pesku otokov daleč od ZDA veliko bolje znašli v spopadih.
Toda s takšno tehnologijo - daljinsko vodenimi letali - se ponašajo tudi v kitajski vojski.
#China — Cloud Shadow, is an unmanned aerial vehicle of the High-Altitude Long Endurance type, featuring an stealthy air-frame. As of 2017 it is being developed by the Chengdu Aircraft Industry Group for reconnaissance and precision strike missions. pic.twitter.com/poEYKChPEK
— AS-Source News / MILITARY (@As_SourceBrkNew) March 31, 2020
Pri tem pa kritiki opozarjajo, da ZDA znova rinejo na razna »tuja dvorišča.«
Tudi grafično se pogosto ponorčujejo iz ZDA, na primer s sliko ameriških vojaških oporišč, ki že danes »obkoljujejo« Kitajsko in s pripisom »poglejte, kako blizu do naših oporišč so postavili Kitajsko.«
— درجة الحرارة في اللاذقية (@temp_latakia) April 1, 2020
General Berger, poveljnik marincev je prepričan, da bodo daljinsko vodeni sistemi v prihodnosti spremenili način boja marincev.
Zelo pomembna bo tudi raketna tehnologija in sposobnost boja s protiladijskimi izstrelki.
Dodatno pa bodo investirali tudi v amfibijske ladje, ki lahko hitro pristajajo na obalah.
An MV-22 #Osprey tiltrotor aircraft with Marine Medium Tiltrotor Squadron #VMM265 (Reinforced), @31stMEU, circles the amphibious assault ship USS America #LHA6 in the South China Sea. #FlyMarines #ForgedByTheSea #FreeandOpenIndoPacific. https://t.co/Ah4TRLsJr4
— 1st MAW Marines (@1stMAW_Marines) March 18, 2020
Vse to naj bi vojsko ZDA pripravilo na vojno s »tehnološko naprednim« nasprotnikom.
Gre za še en, jasen dokaz, da ZDA dejansko (kljub nedavnim manevrom v Evropi) težišče svojega delovanja in vojske usmerjajo v Azijo.
Celo do te mere, da izgubljajo interes za Bližnji vzhod.
Da ZDA preigravajo scenarije vojne s Kitajsko pa je bilo jasno tudi iz nekaterih drugih podatkov.
Can’t win the little regime changes like Afghanistan and Syria. Let’s try a couple of biggies: The US Military Is Preparing for a New War… After… https://t.co/APh45Cq1DT
— OccuWorld (@OccuWorld) June 8, 2019
Že aprila leta 2018 je tedanji ameriški obrambni minister Jim Mattis dejal, da je »negativen vpliv na našo vojaško pripravljenost rezultat najdaljšega neprekinjenega bojevanja naših sil, kar je privedlo do preveč razpršenih sil, s premalo viri.«
Medtem pa so rivali ZDA v teh letih investirali v kapacitete, s katerimi so želeli »pomembno spodkopati ameriško prednost v napredni tehnologiji.«
Dejal je, da »Kitajska modernizira konvencionalne vojaške sile do stopnje, ki bo izzvala ameriško vojaško superiornost.«
Marine Fighter Attack Squadron 121 "Green Knights" land a F-35B Lighting II aboard amphibious assault ship USS America (LHA-6) In the East China Sea#RememberEveryoneDeployed#USNavy #7thFLT #PHIBRON11 #Marines #31MEU #VMFA121 pic.twitter.com/sEkgTIt03u
— Old Submariner (@USN_Submariner) January 13, 2020
Toda tudi Kitajska ne spi.
Po ocenah Jane's naj bi njihova mornarica svoje kapacitete do leta 2030 povečala za 20 odstotkov.
Number of PLAN vessels to increase by almost 20% over coming decade, according to US ONI estimates https://t.co/yVgtpeEw7C @USNavy pic.twitter.com/0T3P6M3cTY
— Jane's (@JanesINTEL) April 1, 2020
In zato naj bi imele ZDA samo eno izbiro – da svoje sile preusmerijo za »tekmo z velikimi silami.«
Velike sile – Rusija in Kitajska – so zato znova največji problem za nacionalno varnost ZDA, ne pa več terorizem.
To je razvidno tudi iz strategije nacionalne varnosti ZDA.
Okoli 750 milijard visok vojaški proračun za leto 2020 je že »v celoti skladen s tem pristopom,« to pa naj bi po besedah obrambnega ministra Shanahana ZDA »pripravilo na tekmo z velikimi silami v desetletjih, ki prihajajo.«
Here ya go:For people who believe socialist economics do not work. Economists predict that China (authoritarian but let's keep this in economic terms) will overtake the USA in wealth/power by 2030, and India (a libertarian socialist state - i.e non-authoritarian) will be number 3
— Kevin Evans (@twittypolitty) June 26, 2019
Glede na to, da bo po vseh ocenah socialistična Kitajska najpozneje v letu 2030 prehitela ZDA tudi po kriteriju bogastva ter na vojaškem področju, ne samo po BDP-ju, pa je res zelo mogoče, da se bo ta scenarij, ki vključuje tudi vojno, odvil že v tem desetletju.
Keep your edge sharp
— usmarineservices (@usmarinefootage) February 21, 2020
SOUTH CHINA SEA (Feb. 19, 2020) Marines with Battalion Landing Team, 1st Battalion, 5th Marines, 31st Marine Expeditionary Unit (MEU) sight in during a live-fire rehearsal aboard amphibious assault ship USS America (LHA 6). #usmarines #usmilitary #usmc #war pic.twitter.com/Mjhpvso5bC