REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Neresno: vlada zavajala kitajske investitorje in prepovedala kitajske napise, sedaj jim pridiga o pomenu spoštljivosti

Neresno: vlada zavajala kitajske investitorje in prepovedala kitajske napise, sedaj jim pridiga o pomenu spoštljivostiKitajski zunanji minister v Sloveniji

Na uradnem enodnevnem obisku v Sloveniji je kitajski zunanji minister Vang Ji. Sprejel ga je slovenski zunanji minister Miro Cerar, ki je z njim govoril o dvostranskih odnosih, sodelovanju med EU-jem in Kitajsko ter pobudi 17+1.

Je pa obisk s tako pomembnim predstavnikom velesile med vikendom, ko je obisk tudi medijsko manj izpostavljen, precej nenavaden in dokazuje, da se Slovenija stikov s Kitajsko še vedno sramuje.

Številni kitajski poslovneži – spomnimo se samo fiaska z najemom letališča v Mariboru in državne prepovedi kitajskih pismenk na letališču – pa so v Sloveniji naleteli na slab sprejem.

Politično in gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Kitajsko se po Cerarjevih besedah sicer krepi iz leta v leto.

Kitajska je najpomembnejši trgovinski partner Slovenije v Aziji in zaseda 13. mesto med najpomembnejšimi trgovinskimi partnerji.

Od leta 2013 se blagovna menjava med državama povečuje za približno 15 odstotkov na leto in lani je znašala 1,3 milijarde evrov.

Na Kitajskem so že prisotna nekatera slovenska podjetja, krepijo pa se tudi kitajske naložbe v Sloveniji.

Miro Cerar je na novinarski konferenci po pogovorih z Vang Jijem poudaril, da je Kitajska svetovna velesila, ena od stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in ena od nepogrešljivih strateških partneric Evropske unije.

Kitajski in slovenski zunanji minister. Vir: MZZ
Zunanji minister Kitajske Vang Ji in zunanji minister Slovenije Miro Cerar.

»Glede določenih vprašanj imamo v EU-ju drugačna stališča ali standarde od Kitajske in o tem se moramo spoštljivo in odkrito pogovarjati, predvsem pa moramo iskati skupne točke sodelovanja, nadgrajevati konstruktivne odnose in biti spoštljivi drug do drugega,« je dejal Cerar.

O pomembnosti obiska priča tudi to, da se bo kitajski minister srečal s celotnim državnim vrhom.

Poleg zunanjega ministra Mira Cerarja bo obiskal tudi predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika državnega zbora Dejana Židana in predsednika vlade Marjana Šarca.

In medtem ko se slovenski politiki pogovarjajo, se hrvaški – dogovarjajo.

Zaradi zamujanja pri dogovorih s Kitajsko utegne Slovenija postati slepo črevo tudi v pogledu železniških povezav.

Pristanišče v Kopru bo s kitajskimi investicijami v pristanišči na Reki in v Trstu dobilo velika tekmeca, z načrti hitre železniške povezave med Avstrijo in Trstom pa utegne Slovenija postati slepo črevo tudi v pogledu železniških povezav.

Vendar pa je neizpodbitno dejstvo tudi to, da Slovenija pri razvijanju odnosov s Kitajsko zamuja. Hrvaška jo prehiteva že dolga leta. Slovenski politiki so pod vplivom svoje »evroatlantske ideologije« in zaradi čakanja na signale iz Washingtona in Bruslja spregledali, da se s kitajsko dogovarjajo že vsi razen - Slovenije.

Številni kitajski poslovneži – spomnimo se samo fiaska z najemom letališča v Mariboru in državne prepovedi kitajskih pismenk na letališču – pa so v Sloveniji naleteli na slab sprejem.

Toka zgodovinskih procesov ni mogoče napovedovati, vendar pa je neizpodbitno dejstvo, da bo Kitajska do leta 2050 postala vodilna svetovna država tudi po bruto proizvodu. Po eni od analiz Svetovne banke bo takrat njen bruto proizvod oziroma ustvarjena nova vrednost zanašala 58.000 milijard dolarjev, ZDA pa 36.000 milijard dolarjev.

Nekdanji minister Uroš Gašperšič
Nespoštljivo: kitajske pismenke v Mariboru je z lažnimi navedbami prepovedalo ministrstvo nekdanjega ministra Uroša Gašperšiča, ker vlada ni izpolnila obljub do kitajskega investitorja, pa se je le-ta umaknil iz Slovenije.

To pomeni, da bo Kitajska po gospodarski plati skoraj enkrat močnejša od ZDA. To je država, ki bo odločilna za prihodnost vsega sveta, zato moramo z njo čim bolj sodelovati.

Ne le tako, da izdelujemo polizdelke, ki jih vgrajujejo v nemške BMW-je, ki jih izvažajo na Kitajsko.

Uroš Lipušček: Preiti moramo iz pragmatičnega sodelovanja na strateško sodelovanje. Vse vodilne države EU pa tudi večina sosednjih držav, na primer Avstrija, so že v tej skupini.

Na to je v intervjuju za Insajder.com opozoril tudi  novinar in urednik, dr. Uroš Lipušček.

»Preiti moramo iz pragmatičnega sodelovanja na strateško sodelovanje. Vse vodilne države EU pa tudi večina sosednjih držav, na primer Avstrija, so že v tej skupini,« je opozoril Lipušček.

Na vprašanje, ali je Hrvaška že v tej skupini pa je menil tako:

»Še ni, je pa že na dobri poti. Kitajska podjetja gradijo na primer most na Pelješac in zaradi tega, Hrvati v odnosih s Kitajsko hitro napredujejo. Hrvaška je tu korak pred Slovenijo. Kot sem slišal, bi jo lahko že kmalu v Pekingu uvrstili med države, s katerimi imajo strateško sodelovanje. Mi pa smo še vedno v skupini držav, ki imajo s Kitajsko razvito le pragmatično sodelovanje.«

Zakaj je Slovenija glede vsega tega še zelo zaplankana in kako kljub takšnemu diplomatskemu leporečju, kot smo ga videli danes, v resnici odganja kitajske investitorje in kako drugače ravnajo po svetu pa si lahko preberete v povezanih tekstih ter intervjuju z Urošem Lipuščkom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek