REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Odziv Kitajske na satirično oddajo iz Evrope: Za nas je to brutalna žalitev

Odziv Kitajske na satirično oddajo iz Evrope: Za nas je to brutalna žalitevKitajska-Švedska

Švedska javna radiotelevizija Sveriges TV se je Kitajski morala uradno opravičiti zaradi satiričnega šova, na katerega se je jezno odzvala oblast v Pekingu.

Peking se je namreč pritožil zaradi skeča, ki je bil prejšnji teden predvajan v "švedskih novicah", ker je ta žaljiv za Kitajsko, poroča agencija Associated Press.

V Pekingu je tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang v ponedeljek dejal, da je sporna oddaja "ogrozila Kitajsko" in da takšno norčevanje "pomeni grobo žalitev in grozljiv napad na Kitajsko in kitajski narod."

V oddaji je bilo povedano, da Kitaci na Švedskem ne smejo istočasno jesti in opravljati velike potrebe.

Geng je ob tem opozoril, da si je Kitajska pridržala pravico do nadaljnjih ukrepov, vendar jih ni konkretiziral.

Švedska televizijska postaja je ob opravičilu Pekingu poskusila zagovarjati svoje novinarje z obrazložitvijo, da je bil šov zasnovan tako, da se na satiričen in duhovit način komentirajo aktualne novice. Toda iz zornega kota Pekinga, je švedski televiziji ta poskus - neslavno spodletel.

Skeč, ki je povzročil tako močno reakcijo Kitajske, je bil zamišljen kot nekakšen "vodnik" za kitajske turiste na Švedskem, z domnevnimi navodili o tem, kaj lahko počnejo in kaj sploh ne smejo v tej skandinavski državi.

Skeč je bil pravzaprav odgovor na kitajske pritožbe zaradi maltretiranja kitajske družine, ki jo je švedska policija izgnala iz hotela v Stockholmu, v katerem so bili nameščeni.

V oddaji je bilo med drugim povedano, da kitajski turisti ne smejo opravljati potrebe ob švedskih zgodovinskih spomenikih, da na Švedskem ne smejo istočasno jesti in opravljati velike potrebe ter da Kitajci pse, ki jih domačini (Švedi) sprehajajo naokoli, "ne smejo zamenjevati za kosila."

Peking je prav tako užalil na Švedskem objavljen zemljevid Kitajske, na katerem nista bila vrisana Tibet in Tajvan.

Avtorji spornega skeča so sicer zatrdili, da so "Švedi tolerantni in da vse ljudi vrednotijo enako". Nato pa hudomušno pristavili - "razen kadar prihajajo s Kitajske".

Švedski novinarji so, po prvih jeznih odzivih Kitajcev sicer trdili, da je šlo za satiro in tudi kritiko švedskih stereotipov, ki jih ni mogoče razumeti brez dobrega poznavanja fines švedskega jezika, vendar so na Kitajskem taka in drugačna "opravičila" Švedov prezrli in jih obravnavali kot dokaz sinofobije ter kot rasizem in žalitev Kitajske.

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang je dejal, da je sporna oddaja 'ogrozila Kitajsko'.

Odnosi med uradnim Stockholmom in Pekingom so se začeli zapletati, ko se je Kitajska besno odzvala na incident, ki se je zgodil 2. septembra v švedski prestolnici; Peking je obtožil švedsko policijo zaradi "brutalne zlorabe" turistov.

Kitajska družina se je namreč zglasila v hotelu v Stockholmu (po trditvah švedske strani) ob polnoči in je želela prenočiti v sobi, ki so jo v naprej rezervirali, hotelski uslužbenci pa so jih obvestili, da jim rezervacija velja šele od naslednjega dne, zato je soba že zasedena. Torej - da morajo počakati do poldneva naslednjega dne, ko bo soba spet prosta. Kitajska družina pa je nato moledovala in prosila hotelsko sebje, če lahko do trenutka, ko bodo dobili sobo, ostanejo vsaj v preddverju hotela.

Osebje je to prošnjo zavrnilo in vztrajalo, da so kitajski gostje prišli na napačen dan. Ker se kitajska družina ni hotela umakniti iz hotela, v katerem so imeli rezervirano sobo, so jih s pomočjo policije "odstranili" in vrgli na ulico. Vso to dogajanje je bilo, na nesrečo švedske strani - posneto.

Posnetek so si ogledali milijoni Kitajcev, ki jih je grobost švedske policije zgrozila.

Švedska policija je kasneje sicer zanikala kakršnokoli napačno ravnanje s strani svojih uslužbencev...

Napetosti med Stockholmom in Pekingom so se okrepile, ko je Kitajska pridržala švedskega državljana, rojenega na Kitajskem, zaradi suma, da je izdajal državne skrivnosti. Kitajska je zavrnila švedsko zahtevo po izpustitvi osumljenega prodajalca knjig iz Hong Konga Gui Minhaja (53), ki ga je 20. januarja letos policija "snela" z vlaka na vzhodu Kitajske, ko je Minhai v družbi dveh švedskih diplomatov potoval v Peking.

Nato je sledil "povračilni ukrep" iz Evrope, ko je julija švedsko sodišče prepoznalo za krivega in obsodilo na 22 mesecev zapora nekega moškega, obtoženega, da je kitajski vohun, ki zbira informacije o Tibetancih, ki so se zatekli na Švedsko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek