REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nezakonito in neustavno: posnetek ameriških enot, ki varujejo sirska naftna polja, izzval jezo in gnus

Nezakonito in neustavno: posnetek ameriških enot, ki varujejo sirska naftna polja, izzval jezo in gnusTrumpove skomine po sirski nafti

Ameriški predsednik Donald Trump se je odločil, da v delu Sirije, kjer so naftni vrelci, v polmeru okoli 150 kilometrov, vendarle pusti del ameriških enot.

Te naj bi »varovale« sirsko nafto, zaslužki od nje pa naj bi se stekali v žepe kurdskih milic, ki so v tem delu Sirije še vedno nekakšen zaveznik ZDA.

Tulsi Gabbard: Da se vojake pošilja v misije ... zaradi nafte, predstavlja nespoštovanje in žalitev naših vojakov.

Kljub temu, da so jih na severu Sirije ZDA že pustile na cedilu, ko so dovolile turško ofenzivo na obmejna območja, kjer živijo Kurdi.

Vendar so sedaj posnetki ameriških enot, kako »varujejo« nafto, ki v resnici ni ameriška in predstavlja naravno bogastvo Sirije, izzvale jezne reakcije marsikje po svetu.

In tudi v ZDA, kot poroča izraelski Haaretz.

Brett McGurk je zapisal: »Preživel sem veliko časa z ameriškimi posebnimi silami na terenu v Siriji, kjer smo imeli jasno misijo v času dveh administracij, da bi premagali ISIS. Slike ameriških sil, kako sedaj v slabo definirani misiji varujejo majhna naftna polja me spravlja v bes.«

V ZDA pa se je oglasila tudi demokratska predsedniška kandidatka in kongresnica s Havajev, Tulsi Gabbard, ki je dejala: »Da se vojake pošilja v misije, ki nimajo ničesar z našo nacionalno varnostjo, pač pa z nafto, predstavlja nespoštovanje in žalitev naših vojakov, to pa je tudi nezakonito in neustavno

Ni povsem jasno, koliko ameriških enot naj bi še ostalo v Siriji, toda po nekaterih ocenah naj bi jih bilo okoli 800, od tega pa jih je 200 v garnizonu al-Tanf v južni Siriji.

Ameriški predsednik je pred tem dejal, da ima »rad« sirsko nafto in da bi bilo prav, da si jo nekaj vzamejo tudi ZDA, da si »povrnejo stroške.«

Pentagon pa je temu takoj nasprotoval, ker se v obrambnem ministrstvu menda zavedajo, da bi to predstavljalo mednarodni zločin.

Težave za ZDA bi se lahko pojavile, kot opozarja Haaretz, tudi zato, ker so »naftna polja - velika«, a ameriški vojaki, ki sicer lahko uporabijo orožje v samoobrambi, pa »ne morejo biti povsod.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek