sreda, 05. marec 2025 leto 30 / št. 064
Fant od fare: to je predsednik, ki pri 94 letih drugim gradi hiše – pa ne zaradi volitev

Bil je predsednik najmočnejše države sveta, nato pa se je vrnil k svojemu drugačnemu poslanstvu: kmetovanju, odpravljanju konfliktov po svetu in izgradnji hiš za druge.
Že več kot 32 let gradi hiše, pri tem pa ga ni ustavil tudi nedavni zlom kolka ob padcu.
True hero, Jimmy Carter by far has more humanity in his pinkie finger, than all of the Presidents in my time https://t.co/J0gIjMHXNU
— Todd Poirier (@toddap123) August 30, 2019
Jimmy Carter ob tem vsega tega dela na počne zaradi kamer ali javne podobe, ker mu to ne pomeni prav nič, saj nikoli več ne bo kandidiral za nobeno politično funkcijo, je poudaril CNN.
Za razliko od, na primer, slovenskega predsednika, ki se sicer rad slika za kamere ob svojih različnih »opravilih«, za katere pa vsi vemo, da so zgolj »šminka« in propagandni vložki in čisto nič drugega.
Nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter je najstarejši še živeči nekdanji ameriški predsednik. O sedanjem predsedniku nima dobrega mnenja.
Lani spomladi je uspešno prestal operacijo kolka, po zlomu, ki je sledil padcu.
Sedaj pa se je ponovno, kot delavec-prostovoljec pridružil organizaciji Habitat for Humanity, ki gradi poceni domovanja za ljudi, ki jih potrebujejo.
Following hip surgery at 94 years old, President Carter is returning with his wife Rosalynn, to building homes with Habitat for Humanity. Since 1984, they've helped build over 4,300 homes. They make America great, not Trump.#TuesdayThoughts #Resist #Trump #1u #tcot #JimmyCarter pic.twitter.com/sGf2qhBwAb
— Richard Angwin (@RichardAngwin) September 3, 2019
Tako bo pomagal pri postavitvi 21 novih hiš, pri tem pa mu pomaga tudi njegova soproga Rosalynn Carter.
Hiše bodo oktobra postavljali v Nashvillu, v zvezni državi Tennessee.
Zakonca Carter tej organizaciji kot prostovoljca pomagata že 35 let.
Skupaj z več kot 103.000 prostovoljci sta v 14 ameriških zveznih državah pomagala zgraditi, renovirati ali popraviti 4331 domov.
»Mi smo kristijani in to nam daje možnost, da naša verska prepričanja usmerimo v praktične projekte. In zelo težko je za nas, bogatejše, prestopiti to mejo med nami in tistimi, ki nikoli niso imeli poštenega mesta za življenje,« opozarja Jimmy Carter.
Former President Jimmy Carter and his wife Rosealynn will be coming to Nashville next month to build homes for working class locals having a hard time qualifying to purchase a home. #TNnews #HabitatForHumanity https://t.co/seNVkQUKZW
— WSMV News4 Nashville (@WSMV) September 6, 2019
Hiša, na kateri pravkar dela bo kmalu pripadla Cleori Taylor, 36-leti samohranilki s štirimi otroki.
Material za hišo bo obročno odplačala, vendar brez obresti.
In mnoge je strah, da bo to delo še potrebnejše, kajti cene nepremičnin bi se zaradi napovedane krize lahko znova dvignile.
Leta 2017 so morali Jimmyja Carterja celo nujno odpeljati v bolnišnico v Winnipegu, v Kanadi, ker je postal dehidriran, ko je na terenu delal za Habitat.
Odpustili so ga naslednjega dne.
Carter je leta 2015 uspešno prestal tudi terapijo zaradi nekaterih rakavih celic, ki so se pojavile na možganih in odstranitev majhnega dela maščobe iz jeter.

Za Carterjeva je dom pomembna stvar.
In Jimmy Carter je edini moderni predsednik, ki se je iz Bele hiše vrnil domov.
Skupaj s soprogo še vedno živi v isti dvosobni hiši v Plainsu, ki sta jo zgradila leta 1961 in njuno življenje je znova podobno tistemu, ki sta ga živela pred predsedniško funkcijo.
He was a wonderful President and a wonderful person. He remains wonderful and I hope he will be still around for a long time yet. https://t.co/wCF79Peo8A
— Miranda Allison Young (@mirandaayoung5) September 3, 2019
Še vedno si sama kuhata hrano in se udeležujeta maš v svoji baptistični cerkvi, kjer Carter uči v nedeljski šoli.
Nikoli ne boste videli, da bi Jimmy Carter govoril na srečanju investicijskih bankirjev in za to dobil na stotisoče dolarjev – kar radi počnejo ostali nekdanji ameriški predsedniki, opozarja Time.