sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Pasti pri nakupu rabljenega avta (2. del)
Nakup novega vozila ima svoje prednosti in slabosti. Vsekakor je tovarniška garancija, »sveža« ne uporabljena mehanika vozila ter nenazadnje najnovejši model velik razlog za novega, a je padec cene v prvih letih in relativno visoka nakupna cena razlog, da se veliko ljudi odloči za nakup rabljenega.
In prav v tem grmu tiči zajec: vsakdo praviloma svoje vozilo ceni previsoko. To boste močno dojeli, če ga boste razbili (ali pa vam ga bo kdo drug) in vam bo zavarovalnica izplačala »njihovo« vrednost vozila. Zato se pri nakupu obnašajte kot zavarovalnica: pozabite na sentimentalno vrednost vozila prejšnjega lastnika ali pa na lepe spomine ob spočetju otroka. Za vas naj bo to le predmet, ki ga želite za svojo uporabo. Pa čeprav bi želeli početi isto.
Ego in matematika
Na sam nakup avtomobila vedno vplivata dva faktorja: čustveni in racionalni. To je v naši naravi, ki pa je procentualno za enega ali drugega malo drugače zastopan v odvisnosti od spola in starosti kupca.
Čustva vplivajo na izbor modela, po navadi čim višjega razreda, na čim več motorne moči pod pokrovom, končna hitrost, široke gume, dodatna oprema, ugled, ki ga določeno vozilo ima v naši okolici ali med ljudmi, ki bi jih želeli impresionirati. Tokrat kupujemo igračo za »svojo dušo«.
Racionalno razmišljanje pa nas sili, da gledamo porabo goriva, stroške registracije in zavarovanja, stroške vzdrževanja in popravil. Sedaj pa gledamo skozi svojo denarnico in če je odstopanje že iščemo opravičila pred svojim partnerjem.
Na koncu pa je še sam tretji razlog, ki ga ne smemo zanemariti: bo vozilo za prevoz od točke A do točke B ali pa bo to »podaljšek« našega ega. Najbrž vsakega po malo, če smo si čisto odkriti.
Zakaj rabljen
Novi avtomobili največ vrednosti izgubijo v prvih dveh do treh letih, če so bile kakšne mehanske napake ali »otroške bolezni«, se tudi največkrat pokažejo v tem času. Če je bil lastnik nekdo, ki si je ta avtomobil tudi finančno brez težav privoščil, pa ga je načeloma tudi pravilno vzdrževal. Torej je avtomobil zrel za našo polno in neusmiljeno uporabo, še vedno dovolj svež, da daje vtis novega in je naši denarnici prijazen. Tako zadovoljimo tudi čustveno plat.
Kako pristopiti k nakupu
V kolikor niste dokončno odločeni, katero znamko in model želite, vam svetujem, da najprej naredite domačo nalogo in si spišite nekaj smernic, mi pa vam bomo podali razloge in razlago.
Koliko kilometrov naredite dnevno
Zakaj je to pomembno: veliki pogonski sklopi ter sami diesel motorji potrebujejo več časa, da se ogrejejo na delovno temperaturo. Pogojeno je tudi s temperaturo okolice, a povprečno med 10 in 15 km. Če delate krajše razdalje (služba, šola, vrtec…), si raje omislite bencinski motor manjše protornine. Če bo poleg turbo polnilnik, vozite temu primerno (ko je hladen, ga ne silite v visoke obrate, in ko se ustavite, počakajte nekaj sekund, da se turbina umiri, vrtljaji padejo na nižje, šele nato ga ugasnite).
Koliko kilometrov naredite na letnem nivoju
Ta podatek vam prinese izračun letnega stroška za gorivo, ki pa nikakor ne sme biti edino merilo. Iz tega lahko izračunate tudi letne stroške vzdrževanja: redno po prevoženih kilometrih, obraba potrošnega materiala (gume, zavore,…).
Koliko se vas vozi vsak dan
Tudi če imate veliko družino ni nujno, da imate pretirano velik avto. Kot tudi obratno. Primer: za dopust potrebujemo velik prostora, ker vedno vzamemo vse s seboj. A zaradi tega boste vsak dan uporabljali stvar, ki vam dejansko pride prav le enkrat ali dvakrat na leto. Če so stvari problem, si omislite strešni kovček ali manjšo tovorno prikolico: v njo gre ogromno stvari, pa še kolesa lahko pripnete na pokrov prikolice in ne na streho vozila.
Finančni limit
Najprej končni znesek za nakup, ki si ga lahko privoščite. Nato znesek letne registracije in zavarovanja. Ter še okvirni znesek rednega vzdrževanja.
Prvega si določite na osnovi prejemkov ali prihrankov. Drugega okvirno na osnovi, koliko velik in močan motor bi želeli, oziroma si lahko privoščite (na spletu so tabele in ta podatek dobite zelo hitro). Ta tretji podatek pa je najbolje, da obiščete servis znamke vozila, ki ga kupujete in vam bodo znali svetovati koliko stane vzdrževanje ter originalni potrošni material.
Vrnimo se k prvemu delu plačila: bo to enkratni znesek ali nakup po obrokih. Koliko je mesečni obrok (poleg drugih dveh stroškov), ki si ga še lahko privoščimo? Takšen celoten izračun nam hitro podre čustveni nakup in pristanemo na trdnih tleh racionalnega dela. Žal, a bolje to narediti prej kot pa biti »suženj« predmetu. In si narediti nepotrebne težave.
Določitev okvirnih parametrov v okviru želja
- Omislil(a) si bom vozilo razreda: limuzina, karavan, enoprostorec, terensko,...
- Finančni limit nakupa je med XX in XX eur.
- Ne bom kupil(a) vozilo, ki ima manj ali več kot XX prevoženih kilometrov.
- Ne bom kupil(a) vozilo, ki je mlajše ali starejše od XX let.
- Želim oz. potrebujem 4x4 pogon.
Sedaj se šele prične
To so večinoma vsi bistveni podatki, ki jih potrebujemo predno pričnemo z iskanjem rabljenega vozila. Sedaj pa naredimo še domačo nalogo pregleda, kaj ponuja trg v okviru naših želja (čustva) in zmožnosti (finančna matematika).
Ker večina nismo ravno odlični poznavalci popolnoma vseh znamk, modelov in izvedenk, da bi takoj naredili selekcijo, v prvi fazi pustimo to portalom, ki ponujajo rabljena vozila. Presenečeni boste, ko boste v ožji izbor dobili vozilo, ki ga še ne poznate ali pa nanj sploh niste pomislili.
To je najbolje narediti, da željene parametre vpišete v primer: avto.net (slovenski portal) ali mobile.de (nemški oz. evropski portal) in pregledate rezultate.
Ko si izberete nekaj vozil, naredite obratni izračun: točne podatke željenega vozila vnesete v sistem za izračun registracije in zavarovanja ter pridobite informacije o vzdrževanju.
Po nekaj poizkusih si boste zbistrili sliko o potencialnem vozilu, ki vam ustreza. In znotraj nekaj modelov izberete željenega.
Na koncu še pokličite ali obiščite nekaj prodajalcev, da dobite odgovore zakaj se prodaja, koliko časa se že prodaja, koliko časa so že lastnik in podobno.
Pa srečno pri sanjarjenju o vašem »novem« jeklenem konjičku.