sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Pasti pri nakupu rabljenega avta (1. del)
Kako prelisičiti prodajalske lisjake?
Nakup rabljenega vozila je po navadi poln preprek in ugank. Pa še srečo je dobro imeti na svoji strani. Kako se lotiti premetencev, ki to delajo vsak dan in ob tem tudi (vsaj nekateri) dobro zaslužijo? 50% je tehničnega znanja, 50% pa psihologije. In če nimate prvega, se splača slednjega vsaj malo naučiti. Poleg vzemite nekoga, ki vam bo pregledal avto, tudi če ga plačate in boste imeli vsaj mnogo boljše pogajalsko izhodišče. Za pogajanja za ceno pa raje izpilite svoje veščine.
V veliki večini primerov se (pre)prodajalci niti ne spuščajo v tehnične podrobnosti in (skrite) pomanjkljivosti avtomobilov. Kupujejo na debelo, kar pomeni vsaj 10 do 20 avtomobilov na enkrat, da dobijo dobro ceno "na kos". In nato avte s čim manj ali celo nič vložka čim bolje prodati. In izjava »saj bomo popravili, če boste kupili« je bolj ali manj iz trte zvita. Zakaj to niso uredili, ko so pripeljali avtomobil na svoje dvorišče? Ker bi radi prodali takega, kot je. Da pa ne bom metal vseh v en koš: med prodajalci se najdejo tudi pošteni, ki poskrbijo za kompleten tehnični pregled in servis vozila ter ga prodajo s krajšo garancijo.
Zato je priporočljivo kupiti vozilo tam, kjer imajo »pri hiši« servis, da če gre kaj narobe, jim ga lahko dostavite nazaj na popravilo. Najbolj neugodno je, da kupite vozilo, gre kaj narobe, nato pa vas pošiljajo od enega »prijatelja« do drugega. In to tako dolgo, da obupate in na svoje stroške usposobite vozilo, izgubite kar nekaj denarja in ga s slabo vestjo prodate naprej. Takega scenarija si res ne želimo.
Poglejmo si nekaj osnovnih pravil, ki veljajo tudi za nova vozila:
1. Naredite svojo raziskavo, predno obiščete prodajalno avtomobilov (avto.net, mobile.de…).
2. Vedno ponudite nizko ceno, 10 do 20% pod primerljivimi.
3. Ne nasedajte posebnim opcijam in dodatnim popravilom.
4. Nikoli ne preplačajte dodatnih garancij na obrabo.
Naj se igra prične.
1. Naredite svojo raziskavo, predno obiščete prodajalno avtomobilov (avto.net, mobile.de…).
Za raziskavo je najbolje uporabiti spletne iskalnike vozil: avto.net je slovenski, mobile.de pa nemški oz. vseevropski. Tudi kakšna bolha.net in osebni obisk lokalnega preprodajalca, da ga malo izprašate. Čisto za občutek, kaj vam bo povedal in ponudil, da lahko uredi oz. najde željeno vozilo. Določite si mejne vrednosti, kot so: letnik: od-do, najvišja cena, tip motorja, največ prevoženih kilometrov in podobno. Tako dobite vpogled, kaj je v ponudbi: nivo dodatne opreme, prevoženi kilometri … seveda za ceno, ki si jo lahko privoščite.
Priporočam tudi, da pokličete ali še bolje obiščete uradni servis avtomobilske znamke, ki jo nameravate kupiti. Tako lahko konkretno povprašate po hibah in pogostih okvarah točnega tipa vozila. Tudi o ceni rednega servisa in tekočega vzdrževanja. O teh stvareh je veliko govora tudi na klubskih spletnih forumih. Se splača kakšno stvar malo prebrati. Boste vsaj vedeli, kaj vas čaka.
2. Vedno ponudite nizko ceno, 10 do 20% pod primerljivimi.
Ko se odločite za obisk pri prodajalcu, imejte čas ter nekoga s seboj, ki se spozna na avtomobilsko tehniko. Ura obiska naj bo čez dan, ko je dovolj sončne svetlobe in naj ne bo tik pred malico ali koncem delovnika. Podrobno si oglejte vozilo, vse kar vas moti ali vas zanima, pa si zabeležite na papir (ali v telefon). Tako imate »pisni« argument za pogajanje. In to je močno orožje. Na testni vožnji najprej zaženite hladen motor in ga opazujte na mestu, kako deluje. Če klub visokim obratom, ker je hladno, deluje mirno in brez pretiranih zvokov ter postopoma obrati padajo, ko se segreva, je najverjetneje vse OK. Ob hladnem zagonu tudi vidite samo kapaciteto akumulatorja - ali je lahko zagnal motor, ali pa se je »matral«. To je lahko prvo presenečenje oz. strošek, ki vas bo doletel.
Ko se lotite pogovorov, najprej pustite prodajalcu, da pove svojo »zgodbo«. Nato mu predočite pisne argumente – napake, opazovanja. Preglejte vse dokumente, ki so poleg vozila: prometna in kako se datumi registracij ujemajo in sledijo. Servisna knjiga: lahko je fizična in mora biti žigosana, pa ne vsi žigi enaki in narejeni v razmaku petih minut in podpisi z enim in istim kemičnim svinčnikom … Če pa je servisna knjiga elektronska, si vzemite kak dan več in preverite na uradnem servisu. Verjemite mi, da vas bodo prodajalci jemalo skrajno resno. Če bodo imeli slabe namene, se vas bodo (v vašo korist) poizkusili čim prej znebiti. Tudi prav, »mačka v žaklju« pa res ne potrebujemo!
Ponujena cena z vaše strani naj bo takoj 20% nižja. To je vaše izhodišče, zato potrebujete čim boljše argumente za to: napake na vozilu in konkurenca na trgu. Ne kažite navdušenja in pretirane želje po vozilu. To vam samo dviguje ceno. Eno je racionalni nakup, drugo pa čustveni. In pri slednjem boste zadevo zagotovo preplačali … povem iz osebnih izkušenj.
3. Ne nasedajte posebnim opcijam in dodatnim popravilom.
Majhne poškodbe in nepravilnosti. V kolikor ima avtomobil nepravilnosti in vam prodajalec obljublja, da v kolikor ga kupite, jih bo uredil, bodite zelo previdni. Najprej se poraja vprašanje: zakaj te napake niso odpravili, še predno je šlo vozilo v prodajo? In pa kdo ga bo popravil: prodajalci sami, »prijateljski« servis na črno?
Poškodbe laka, stare pnevmatike, luknjica v steklu, počena luč, zamegljena plastika na lučeh … to so vse stvari, kjer so lahko napake ali iztrošeni deli. In našteti so samo vidni na zunaj. Obrabljena notranja oprema da slutiti naravo prejšnjega lastnika, njegovo skrbnost, vozniške navade in podobno. Tudi prevožene kilometre po mestu, ko je veliko vstopanj/izstopanj iz vozila, uporabo volana, stopalk, prestavnih ročic … obrabljeni materiali izdaj(aj)o zgodovino. Tudi polomljeni nosilci predalov, shranjevalnih mest, vrat in podobno niso nezanemarljiv strošek.
Skrite napake kot so zavore, iztrošeni turbinski polnilniki, napake na kompresorju klime ... vas znajo močno udariti po denarnici.
4. Nikoli ne preplačajte dodatnih garancij na obrabo.
Vedno si izborite pisno garancijo, ki je že v osnovni ceni vozila, pa naj bo vsaj teden dni ali prvih 500 kilometrov. Tako boste po prvem valu navdušenja nad »novim« vozilom tega pričeli gledati z drugačnimi očmi. In prav takrat se bo videlo marsikaj pa tudi delovanje avtomobila se bo pokazalo v svoji polni »luči«. Se splača imeti takšen kos papirja v roki. Ne samo ustno obljubo potencialno prevarantskih prodajalcev.
V naslednjem delu vam opišemo kako se lotiti samega testa vozila.