petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Sneg na cesti, panika!
Zima je. Nič novega, le na sneg smo navajeni kot Afričani na mraz. Poznajo ga že, če ne prej, pa ko ga občutijo. Vedo tudi to, da bo prej ko slej minil in bo spet toplo. Enako je z našimi vozniki. Sneg je nujno zlo. In ker ga imamo zadnja tri desetletja tako zelo malo, sploh v dolinah in nižinah, zakonodaja pa nam veleva zimske pnevmatike, je zima postala birokratski termin, zimske pnevmatike pa priložnost zaslužka za vulkanizerje. Vozniki jih večinoma niti ne potrebujemo, saj so bile vremenske razmere zadnja leta tudi sredi zime precej spomladanske. Poudarek je na besedi bile.
Zimske pnevmatike smo začeli uporabljati tudi v drugih letih časih, kar pomeni, da jih nenehno pregrevamo. Seveda jih vozimo v povprečju precej več kot le dve, tri ali največ štiri sezone, kolikor znaša njihova optimalna življenjska doba. Tudi pet ali šest sezon ni nobena redkost: gume imajo profila dovolj, le trde so kot kamen. Koliko potem »držijo«, če so v takšne stanju? Slabo ali celo zelo slabo. Kajti globina dezena oz. profila nikakor ni merilo za dobro delovanje, temveč štejeta predvsem mehkoba gume in stanje lamel, ki se »zagrizejo« v sneg.
Če bi narava vztrajala pri takšnih zelenih zimah, se najbrž ne bi nihče oglašal. Toda letos pa je drugače. Na Insajderju smo že lani napovedali, da se nam morda bliža nova mala ledena doba. Očitno smo imeli prave insajderske informacije, kajti v zadnjih dveh tednih je večji del Slovenije zimsko obarvan. Tako kot v prvi polovici osemdesetih letih 20. stoletja, ko smo bili vajeni mraza in debelejše snežne odeje.
A ker dolgo nismo spet doživeli prave zime, smo se sčasoma odvadili na vožnjo v zimskih razmerah. V bistvu je ena cela generacija (in še pol naslednje zraven) odrasla v razmerah, ko je bil sneg na cesti nekaj posebnega, neobičajnega, celo eksotičnega. Nekoč smo se smejali Rimljanom in Londončanom, ko jih je pozimi presenetil sneg in je zaradi petih ali desetih centimetrov bele odeje skoraj zastal promet v obeh metropolah. Zase smo verjeli, da smo pravi alpski vozniki, vajeni ne le plundre, ampak tudi poledenelih in zasneženih cest. Slovenci smo »odlični vozniki«, tako poleti kot pozimi, zato je bil občutek superiornosti samoumeven ... vse dokler se k nam ni vrnila zima. Sneg. Začudeni smo gledali v nebo, ko je na začetku februarja začelo snežiti kot pri norcih. Jebela, a sneži?! In to sredi zime?! Je to mogoče? Noreli so tudi mediji in v živo šteli vsak centimeter snega, ki je zapadel. Napovedovali, kaj vse se bo še zgodilo. Kot da smo nekje v Južni Afriki in je zima pri nas od nekdaj zelena, sneg pa poznamo le iz visokih gora in televizije.
Nimam pojma, kaj se dogaja s slovenskim spominom, a očitno je bolj kratek. Letošnji sneg je - jasno, kaj pa drugega - spet presenetil komunalne službe. V prvih dneh je povsem ohromil promet. To pa zato, ker so bili vozniki (posebej pa voznice) v krču, prestrašeni in niso vedeli, kako počasi naj vozijo, da ne bo prehitro. Pogled na ceste, na katerih se je že nabiral sneg, po njem pa so po polžje vozili tako clioti in golfi kot tudi urbani in manj urbani terenci s štirikolesnim pogonom, bi komu na obraz celo izvabil smeh. Kaj pomaga takšen strupen terenec, če pa preplašena damica za volanom pelje 20 kilometrov na uro, za njo pa se v gosjem redu hvaležno pelje dolga kolona.
Težave na cesti povzročajo vlačilci, pravijo? Pa jih res? Ne, vsaj v takšnem številu, kot jih mediji opisujejo, ne. Pogovorite se z vozniki in tole vam bodo povedali:
Ko je na cesti nekaj snega, imamo vozniki (težkih priklopnikov) dovolj dobre pnevmatike za vožnjo. Težava nastane, da bi marsikateri klanec z zaletom in enakomerno vožnjo premagali brez težav, a kaj, ko pred nami ali celo med nami vozijo prestrašeni avtomobilisti in zmanjšujejo hitrost. Nato se naredi zastoj, hitrost pade in nemalokrat se mora kamion, vlačilec ustaviti. Potem pa je konec zgodbe. Seveda kolesa spodrsavajo in je izredno težko, če ne celo nemogoče speljati. Vsi se lepo umaknejo, kamion pa ostane na cesti in vsi kažejo vanj s prstom.
Torej ni težava v pnevmatikah, verigah ali celo cestni službi, ampak gre za kulturo in tehniko vožnje v danih razmerah. Mediji smo polni kronik, nesreč, kazanja s prstom, nihče pa ne izobražuje ljudi, kako se obnašati v dani zimski situaciji.
Avtošole, predvsem pa tisti, ki se ukvarjajo s treningi varne vožnje, naj vsake toliko pogledajo tudi skozi okno in iz teorije preskočijo v prakso. Morda pa ima Donald Trump vseeno prav in nimamo tako očitnega globalnega segrevanja, ampak se vračamo v čase pravih in normalnih (!) zim. Veste, zima je tisti letni čas, ko je zunaj lahko tudi sneg. In ko so temperature celo negativne. Kaj to pomeni za vožnjo, večina slovenskih voznic in voznikov ne ve več čisto natančno. Če bi jim kdo organiziral kak tečaj, televizijsko propagandno-promocijsko oddajo pod pokroviteljstvom AMZS ali celo ugoden tečaj vožnje na snežni podlagi na poligonu na Vranskem, ne bi bilo prav nič narobe. Morda bi komu celo kaj prišlo iz riti v glavo, kot so nam nekoč starejši govorili in v rokah držali gorjačo.
Nekaj izvedb verig, nogavic, trakov, cokla za na pnevmatike celo gosenice, ki vas lahko rešijo iz zagate pri snežnem zametu ali iz globokega blata:
Nori Rus, ki je na montiral posebne lopatice za vožnjo po snegu:
Doma narejene »spajk« pnevmatike na Ladi. Ja, nič ga ne zaustavi:
Poglejte si par profesionalnih načinov čiščenja cest. Marsikaj bi tudi pri nas prišlo prav še posebno metle: