REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vročinski val v Sibiriji napoveduje najtoplejše poletje 2020 v zgodovini

Vročinski val v Sibiriji napoveduje najtoplejše poletje 2020 v zgodoviniSegreta Sibirija

Vsi poznamo sibirske zime. Toda sedaj spoznavamo tudi sibirska poletja.

Klimatska kriza in spremembe so prinesle nenavaden pojav tudi v zmeraj hladni Sibiriji. Temperature so se dvignile celo do 30 stopinj Celzija.

Tega so veseli kopalci, toda takšne temperature prinašajo tudi požare, razlitja nafte, sproščanje metana iz razmočenega permafrosta, izjemen porast števila lubadarjev in roje komarjev.

Dolgotrajni toplotni val v Sibiriji je »brez dvoma alarmanten« se strinjajo znanstveniki.

Temperature naraščajo zato, ker tokovi nosijo s seboj toplejši zrak proti severu, tam pa se topita sneg in led, ki bi sicer odbijala svetlobo.

Sibirska vročina tako zgodaj v maju in juniju je po napovedih vremenoslovcev samo uvod v verjetno najtoplejše leto, ki je pred nami in to kljub delnemu upadu - zahvaljujoč pandemiji - emisij plinov, ki onesnažujejo okolje.

Temperature naraščajo zato, ker tokovi nosijo s seboj toplejši zrak proti severu, tam pa se topita sneg in led, ki bi sicer odbijala svetlobo.

Ruska mesta so zato zabeležila izjemne temperature, na primer Nižnaja Peša 30 stopinj 9. junija, ter Katanga 22. maja 25 stopinj Celzija, čeprav jih ima običajno nič stopinj.

Prejšnji rekord je bil 12 stopinj Celzija.

V maju so bile temperature na površini Sibirije 10 stopinj nad povprečjem.

Takšne visoke temperature bi se brez vmešavanja človeka v Sibiriji zgodile le enkrat v 100.000 letih.

Po oceni Martina Stendela iz Danskega meteorološkega inštituta bi se v Sibiriji takšne visoke temperature brez vmešavanja človeka zgodile le enkrat v 100.000 letih.

Marina Makarova, glavna meteorologinja v ruski vremenski službi Rosgidromet je dejala, da je bila »ta zima najbolj topla v Sibiriji v zadnjih 130 letih, povprečne temperature pa so šest stopinj Celzija višje.«

Tudi predsednik Vladimir Putin je opozoril na nevarne posledice. »Nekatera od naših mest so zgrajena severno od arktičnega kroga, na permafrostu. In če se ta prične taliti, potim si lahko predstavljate, kaj se bo zgodilo. To je zelo resno.«

Pretekli konec tedna se je vročinski val razširil, na Laponskem so temperature dosegle skoraj 30 stopinj Celzija in nič ne kaže, da se bo ta teden kaj ohladilo.

V švedskem mestu Boden so izmerili 29,8 stopinje Celzija, v finskem Ylitornio Meltosjärvi 28,8 stopinje Celzija, v norveškem Merå​ker-Egge pa 28,1 stopinje Celzija.

Temperatura

Medtem pa morski tok v Beaufortovem morju poganja led, ki se topi, vendar bi tega lahko zmanjkalo v slabem mesecu.

Severno morje bi tako lahko bilo brez ledu že pred avgustom, grozi tudi, da se bo iz permafrosta na dnu morja sprostilo 50 milijard ton metana.

Zaradi nenavadno vztrajnih vročinskih valov v Sibiriji so znanstveniki napovedali najtoplejše poletje na Artiki v več milijonih let.

Gladina morja je ob ruski obali toplejša za 15 stopinj Celzija, temperature zraka v zahodni in vzhodni Sibiriji, ruskem daljnem vzhodu in na Aljaski so 30 stopinj Celzija višje kot običajno.

Hladnejši zrak je medtem nižje nad celinsko Evropo.

Kroženje vročega zraka na severu je široko in dokaj stabilno, zato se lahko obdrži precej časa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek