REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Industrija električnih avtomobilov na robu propada: Vlili denar v nedobičkonosen izdelek

Industrija električnih avtomobilov na robu propada: Vlili denar v nedobičkonosen izdelekStroški zavarovanja in vzdrževanja električnih avtomobilov so se izkazali za veliko višje, kot so mnogi pričakovali. Vir: Posnetek zaslona, X

Propad industrije električnih avtomobilov se je šele začel, stane pa že milijarde, piše britanski Telegraph. Vse več zahodnih podjetij, ki proizvajajo električne avtomobile, doživlja padec prodaje, sama panoga pa doživlja kolaps.

Dobiček nemškega avtomobilskega velikana Mercedes je v petek upadel, saj je prodaja nove serije električnih avtomobilov v prostem padcu.

Porsche je znižal svoje prodajne cilje za avtomobile na baterije zaradi upada povpraševanja kupcev.

Ford izgubi skoraj 50.000 dolarjev na vsakem prodanem električnem vozilu, medtem ko je Tesli dobiček padel za 45 odstotkov.

V preteklih dneh je postalo jasno, da je industrija električnih avtomobilov tik pred propadom.

Politični voditelji in odvisniki od subvencij so v to industrijo vložili na stotine milijard evrov, dolarjev in funtov in skrajni čas je bil, da se ogromne količine davkoplačevalskega denarja razglasijo za zapravljanje denarja.

Samo v zadnjih dneh iz proizvajalcev avtomobilov prihajajo slabe novice.

Mercedes se trudi ponoviti svoj uspeh pri bencinskih avtomobilih z baterijskimi avtomobili.

Tesla je znižala cene in ponudila velikodušne finančne pogodbe, da bi poskusila oživiti šibko povpraševanje.

Delnice nemške družbe Warta so v preteklem mesecu padle za 70 odstotkov zaradi poročil, da bo treba podjetje morda rešiti pred stečajem po velikih izgubah pri baterijah za hibridne športne avtomobile.

Stroški zavarovanja in vzdrževanja električnih avtomobilov so se izkazali za veliko višje, kot so mnogi pričakovali.

Razmere so se še dodatno spremenile, ko so Kitajci vstopili na trg z novo paleto elegantnih in cenejših vozil.

Kot piše britanski »Telegraph«, je čas, da se politiki začnejo odzivati ​​na katastrofo, ki se dogaja.

Oblikovalci politik so pod pritiskom industrijskih skupin in lobistov za podnebne spremembe izbrali svoje favorite – električne avtomobile in zanje porabili vrtoglave zneske davkoplačevalskega denarja.

Že leta 2019 je francoski predsednik Emmanuel Macron napovedal francosko-nemški načrt za prevlado v proizvodnji baterij s 700 milijoni evrov, ki jih bo vložila Francija, in dodatno milijardo evrov s strani Nemčije.

EU se ponosno hvali, da je bilo v verigo električnih vozil vloženih 80 milijard evrov.

Razmere so še hujše v ZDA, kjer je Bidnova administracija pred kratkim podelila skoraj 2 milijardi dolarjev nepovratnih sredstev za pomoč pri ponovnem zagonu ali razširitvi proizvodnje in sestavljanja električnih vozil v osmih državah.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek