REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vozi, Miško: Kolinda niza trk za trkom, lomi in tepta vse pred seboj, državljani pa plačujejo kazni ...

Vozi, Miško: Kolinda niza trk za trkom, lomi in tepta vse pred seboj, državljani pa plačujejo kazni ...Kolinda in razvpiti avtobus aktualne predsednice Hrvaške
Čeprav je policija pozneje naredila zapisnik, je za incident naposled okrivila - voznika tovornjaka, češ da se ni »dovolj umaknil varovani kolini vozil« hrvaške predsednice.

Na Hrvaškem poteka prvi krog volitev za predsednika države. Medtem pa javnost še zmeraj komentira predvsem bizarna ravnanja dosedanje hrvaške predsednice.

Potem ko je avtobus hrvaške predsednice v Malem Bukovcu v Zagorju nedavno trčil v avtomobil mlade ženske, ki je na sedežu za seboj vozila sinčka, in nato nadaljeval vožnjo, ne da bi se sploh ustavil, kot da se nič ni zgodilo, se je le nekaj dni zatem pripetil še en podoben »spodrsljaj« z varovano kolono Kolinde Grabar Kitarović.

Kot poroča RTL, voznik z območja Kaštela trdi, da je v bližini mesta Zvjerinac pri Kninu isti avtobus oplazil tudi njegovo tovorno vozilo in mu ob tem zlomil levo vzvratno ogledalo.

Čeprav je policija pozneje naredila zapisnik, je za incident naposled okrivila - voznika tovornjaka, češ da se ni »dovolj umaknil varovani kolini vozil« hrvaške predsednice.

Toda voznik vztraja, da se je pravilno ustavil na svoji desni strani, in se umaknil z vozišča pač največ, kolikor je lahko, pa je navkljub temu Kolindin avtobus trčil v levo stran njegovega vozila ...

Oškodovanec hkrati razkriva, da je policija zapisnik spisala šele nekaj ur pozneje, ko so ga poklicali na policijsko postajo.

Potem, ko so ugotovili škodo na avtobusu varovane kolone, pa je moral celo plačati globo v višini 650 kun (okoli 90 evrov).

Razkačeni voznik opozarja, da zase smatra, da je dejansko oškodovan s takšnim ravnanjem policije.

Pa tudi, če bi ostal na mestu mrtev, če bi me ubili – oni ne bi bili dobesedno za nič odgovorni!

Osupel je nad potezo policistov, ki so mu naložili kazen in to razložili z besedami, da »za nesrečo ni mogoče kriviti varovane kolone v prometu.«

»En policist je fotografiral prizorišče, drugi se je pogovarjal, me dal na alko tekst, rezultat je bil 0,0. Nato mi je povedal, da se varovana kolona ne ustavlja in da ne more biti kriva, da so trčili vame. Pa tudi, če bi ostal na mestu mrtev, če bi me ubili – oni ne bi bili dobesedno za nič odgovorni!? Vprašal sem jih, kaj naj zdaj storim, tovornjak imam poškodovan, pa so mi odvrnili, da mi sledi še kazen od 3000 do 7000 kun (med 420 in 900 evrov) in 30 dni brez vozniškega dovoljenja, ter še tri kazenske točke. Rečem jim: 'Ampak ustavil sem se, nisem peljal naprej!' Če tega ne bi storil, bi razumel ves postopek, vendar nisem naredil nobenega prekrška, tam je ob cesti kanal in sem se umaknil največ kolikor je šlo,« je jezno opisal potek dogodkov za hrvaško televizijsko postajo RTL.

»To, kar govorijo, da varovana kolona ne odgovarja za nobeno kaznivo dejanje, ki ga povzroči, je nesmiselno! Lahko bi ubili tako mojo punco kot mene, pa nikomur nič?! Voznik (Kolindinega) avtobusa mora odgovarjati za svoje postopke, ne glede na to, da je šlo za 'varovano kolono',« pristavi nič hudega sluteč udeleženec nesreče s Kolindinim avtobusom Mate Gavran.

Hrvaški mediji spominjajo, da je voznik Kolinde Grabar Kitarović pred tem povrzočil še eno prometno nesrečo, v kateri je bil poškodovan otrok, toda vozilo se sploh ni ustavilo, predsednica Hrvaške pa se je tudi glede tega neljubega dogodka zavila v molk.

Hrvaško notranje ministrstvo je sicer potrdilo, da sta se obe nesreči zgodili, vendar vztrajajo, da sta kriva voznika tako osebnega avtomobila kot tovornega vozila.

V primeru voznika tovornjaka celo pravijo, da je ovadbo zoper njega podal tudi policist, zadolžen za varovanje varovane kolone predsednice Hrvaške.

Iz MNZ Hrvaške so razkrili, da se varovana kolona vozil nikoli ne ustavi zaradi lažjih prometnih nesreč z manjšo materialno škodo, oziroma da se ugotavljanje okoliščin takšnih dogodkov izvaja - naknadno.

»Iz vsega navedenega je razvidno, da je prometno nesrečo z materialno škodo povzročilo nespoštovanje predpisov s strani voznika tovornjaka,« so sklenili v hrvaškem MNZ-ju.

Tudi predstavnik za tisk hrvaške predsednice, Zoltan Kabok v bran svoji šefinji izpostavlja, da se avtobusu, ki je del predsedniške kampanje, kljub dejstvu, da je izzval prometno nesrečo s potniškim vozilom v katerem je bil otrok, ni bilo potrebno ustaviti na mestu nesreče, ker gre za »vozilo varovane osebe.«

To je izzvalo novi val jeze na socialnih omrežjih, kjer so se komentatorji spomnili dogodka z eno drugo kolono vozil z »varovano osebo« - predsednikom države za katero se sicer smatra, da je mnogo manj demokratična kot je denimo Hrvaška.

Gre za dogodek, ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan nemudoma ustavil svojo varovano kolono, ki je prečkala most, da bi rešil samomorilca.

»Pred natanko štirimi leti je predsednik Turčije ustavil varovano kolono, da bi rešil gotove smrti mladeniča, ki se je namenil storiti samomor s skokom z mostu,« so primerjali hvale vredno dejanje Erdoğana z zavržnim postopanjem aktualne hrvaške predsednice.

»Kolinda trčila v avto z otrokom in nadaljevala pot, kot da se nič ne bi zgodilo,« opozarja portal Paraf.hr.

Besede Zoltana Kaboka je kmalu žegnalo tudi notranje ministrstvo na Hrvaškem, nakar so hrvaški mediji komentirali, da bi se »varovana kolona« na ukaz predsednice vendarle lahko ustavila, da preveri, kaj se je zgodilo s potniki v avtomobilu, v katerega je trčil Kolindin avtobus.

»Ni opravičila za obnašanje Kolinde Grabar Kitarović«, »Kolinda sramoti državo,« so le nekateri od naslovov, ki so se kritično odzvali na nedavna odbita dejanja predsednice, na vrhuncu predvolilne kampanje.

Zagrebški portal Index ugotavlja, da ni povsem jasno, kaj je preprečilo predsednici Grabar Kitarović, da se ni nemudoma ustavila na kraju prometne nesreče.

»Pojasnilo, ki ga ponuja Kabok, vsekakor ne zveni dobro za Grabar Kitarović,« opozarja Index.

Naposled se je oglasil tudi volilni štab predsednice (in ne Kolindaa osebno!).

Štab predsednice je še kako dobro vedel, da so bili vpleteni v nesrečo, a so o tem molčali vse dokler jih o dogodku niso začeli spraševati novinarji.

»Volilni štab Kolinde Grabar Kitarović iskreno obžaluje manjšo nesrečo, ki se je zgodila. Hvala Bogu, gre le za lažjo prometno nesrečo z manjšo materialno škodo. Tudi sam sem bil takrat v tistem avtobusu, skupaj s kandidatko. Nič se ni slišalo ali čutilo,« je RTL-u popolnoma neprizadeto glede dogodka, v katerem je bil poškodovan otrok, zaupal Kabok.

Indeks razkriva, da je policija tudi v tem primeru šele naslednji dan opravila preiskavo na avtobusu predsednice.

Nesreča se je pripetila v Malem Bukovcu v Krapinsko-zagorski župniji v poznih popoldanskih urah, ko je voznik avtobusa, v katerem je bila predsednica, zadel osebno vozilo in nato nadaljeval proti Loborju, kjer je imela Grabar Kitarović predvolilni shod.

Kolindin avtobus je bil udeležen v več prometnih nesrečah. Nato so policisti na Hrvaškem ocenili, da so krivi lastniki osebnih oziroma tovornih vozil. Vir: Twitter

Šele tam je bil naslednjega dne avtobus pregledan in to le zaradi prijave lastnice poškodovanega avtomobila.

Index piše, da je štab predsednice še kako dobro vedel, da so bili vpleteni v nesrečo, a da so o tem molčali, vse dokler jih o dogodku niso začeli spraševati iz redakcije RTL.

Voznica poškodovanega avtomobila Silvija Soldo je ob tem za RTL opisala, kaj se je pravzaprav zgodilo na cesti.

Ogorčena zaradi take nevednosti, Silvija Soldo je nato poslala dopis Uradu predsednice, v katerem je vprašala Kolindo, kakšno sporočilo se s takšnim vedenjem pošilja otrokom«.

»Avtobus nas je oplazil. Uničena je cela leva stran mojega avtomobila, odtrgano je vzvratno ogledalo, a najslabše so jo odnesla zadnja vrata, kjer je bil sinček. Udaril se je v koleno. Boli ga, zato smo ga peljali na pregled h kirurgu,« je dejala mlada mati in dodala, da jo je najbolj prizadelo, da se »nihče iz te ogromne kolone,« kot je rekla, »ni ustavil ali obrnil, da bi preveril, kaj se je zgodilo.«

Ogorčena zaradi take nevednosti, Silvija Soldo je nato poslala dopis Uradu predsednice.

V pismu je vprašala Kolindo, »kakšno sporočilo se s takšnim vedenjem pošilja otrokom«.

Sama bi, pravi Silvija Soldo, ki jo ves dogodek neizmerno žalosti, ustavila vozilo tudi - če bi povozila psa …

Indeks s kančkom cinizma ugotavlja, da za Silvijo, navadno državljanko, in Kolindo Grabar Kitarović, ki je trenutno kandidatka za predsednico Hrvaške v naslednjem petletnem mandatu, očitno ne veljajo enaka pravila.

Šele potem, ko je RTL javnosti razkril celotno zgodbo in so se o tem razpisali tudi drugi mediji, se je znova oglasil tiskovni predstavnik predsednice in naznanil, da bo Kolinda poslala svojega odposlanca k družini Soldo.

Kaj bi bilo, če mediji te zgodbe ne bi objavili?

»Oseba, ki opravlja dolžnost predsednice Republike Hrvaške in vrhovnega poveljnika oboroženih sil Republike Hrvaške, torej ne premore niti toliko poguma, da se osebno sooči z ljudmi, katerih avtomobil je zadel luksuzni avtobus iz njenega spremstva, niti se jim ne namerava opravičiti iz oči v oči. Čeprav se predstavlja kot predsednica, ki je blizu ljudem, ji je takšno dejanje očitno pod častjo,« piše ​​Index.

Vprašanje je, piše portal, kaj bi bilo, če mediji te zgodbe ne bi objavili.

Najhujše od vsega je, pravijo, da je predsednica nato opravila predvolilni shod, kot da se nekaj ur pred tem sploh nič ni zgodilo.

Na družbenih omrežjih je vneto objavljala svoje misli in pripombe, pohajkovala po drugih delih Hrvaške, med drugim imela naravnost kičast nagovor privržencem na Reki, kjer se je še posebej razgovorila o svoji duši.

»Moja duša je hrvaška, primorska, grobniška, sušaška, istrska, slavonska, dalmatinska, zagorska, hercegovska, srednje bosanska in bosanskega Posavja, in taka bom tudi ostala,« je izpostavila Kolinda.

Toda Index ugotavlja, da duša Kolinde Grabar Kitarović vendar ni takšna, da bi se opravičila ljudem, katerih avto je uničil njen avtobus, v katerem se je prevažala.

Konec koncev, dejstvo, da se po zakonu »varovani koloni« ni bilo treba ustaviti, še ne pomeni, da tega ne bi smeli storiti, poudarja zagrebški portal.

»Preprosto povedano, če bi Kolinda povedala, naj se kolona ustavi, potem ko so trčili v osebno vozilo - bi se kolona morala ustaviti,« sklene Index.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek