REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Veliki Britaniji skok okužb cepljenih, izračunali tudi verjetnost, da boste okuženi, kljub dvema odmerkoma cepiva

V Veliki Britaniji skok okužb cepljenih, izračunali tudi verjetnost, da boste okuženi, kljub dvema odmerkoma cepivaCepljenje - koronavirus. Vir: Twitter

Cepljenje v vseh državah Evrope je bistveno zmanjšalo število okužb.

Vendar tudi cepljenje, predvsem zaradi novega, »delta« seva ne bo čarobna paličica, s katero bi se pandemija lahko že takoj ustavila.

David King, nekdanji znanstveni svetovalec britanske vlade in vodja neodvisne skupine Sage je izdal opozorilo zaradi tretjega vala potem, ko so v Veliki Britaniji ugotovili, da je vsak dan okuženih tudi na stotine tistih, ki so prejeli oba odmerka cepiv proti koronavirusu.

V Veliki Britaniji, ki je po precepljenosti sicer v vrhu med državami sveta, je pričelo znova naraščati število okuženih.

V zadnjem času zato v Veliki Britaniji, ki je po precepljenosti sicer v vrhu med državami sveta, pričelo znova naraščati število okuženih.

Razveljavitev vseh omejitev za 21. junij letos je bila s strani vlade zato preklicana in preložena.

In čeprav množično cepljenje infekcije še zmeraj zadržuje pod nadzorom gre za nevaren razvoj dogodkov.

Okoli tretjina nedavno umrlih v Veliki Britaniji je bila namreč v popolnosti cepljena zoper koronavirus, torej z obema odmerkoma cepiv.

Ustavite širitev kotronavirusa - napis iz Velike Britanije Vir: Sky News, posnetek zasliona
Ustavite širitev koronavirusa - napis iz Velike Britanije. Vir: Sky News, posnetek zaslona

Sedaj pa podatki kažejo, da se tudi okoli 400 ljudi, ki so bili v celoti cepljeni, dnevno okuži s koronavirusom.

Še vedno sicer drži, da so tisti, ki so cepljeni z obema odmerkoma cepiv »relativno varni« ob soočanju z nevarnim virusom.

Toda pri tem se na vsakih 25 primerov okuženih pojavi tudi primer obakrat cepljenega pacienta, ki je prav tako okužen, kar britanski strokovnjaki ocenjujejo kot nevaren zasuk v razvoju pandemije.

»Umiranje ni edino, čemur se tukaj želimo izogniti. Število ljudi, ki trpijo za 'podaljšanim covidom' v državi je enormen in ko ste enkrat dobili cepivo, to ni več navadna gripa,« ocenjuje David King.

Sedaj pa podatki kažejo, da se tudi okoli 400 ljudi, ki so bili v celoti cepljeni, dnevno okuži s koronavirusom.

Delta sev, najprej odkrit v Indiji je okoli 40 odstotkov bolj prenosljiv na odprtih prostorih in 60-odstotno bolj prenosljiv v okviru istega gospodinjstva.

Simptomi tega seva so tudi hujši in zaradi bruhanja in podobnih posledic se okuži tudi večje število oseb, ki so v stiku z bolnikom.

In kakšna je možnost, da ste okuženi s tem sevom, če ste bili cepljeni z obema odmerkoma cepiv?

To so raziskovali znanstveniki s King's Collega v Londonu, ki so preverili podatke 1,1 milijona oseb, ki so delile svoje podatke iz aplikacije z raziskovalci in so bili cepljeni z enim ali dvema odmerkoma cepiva Pfizer ali AstraZenecca.

Ugotovili so, da je bilo okuženih 2394 in med njimi 187 tistih, ki so dobili prvi ali drugi odmerek.

Glavobol po koronavirusu
V Veliki Britaniji zdravnike skrbijo tudi posledice dolgega covida. Vir: Twitter

To pomeni, da je verjetnost samo 1 proti 500 oziroma 0,2 odstotka, če ste cepljeni z enim in 3,333  oziroma 0,03 odstotka, če ste bili cepljeni z dvema odmerkoma, kar pa je odvisno tudi od števila okuženih s covidom v vašem kraju.

Ob tem pa je samo 104 oseb med cepljenimi končalo v bolnišnici, kar je 0,04 odstotka.

Tisti, ki so slabega zdravja in starejši pa imajo znova več možnosti, da zbolijo.

Vendar to ni edini problem; največji problem je, da se virusi sedaj v vse večjem številu borijo proti imunskemu sistemu ljudi, ki postaja odpornejši.

Vendar to ni edini problem; največji problem je, da se virusi sedaj v vse večjem številu borijo proti imunskemu sistemu ljudi, ki postaja odpornejši.

Večina jih zato propade.

Toda virusi, ki bodo ta boj preživeli, bodo zato nujno nevarnejši in bolj kužni, morda pa tudi bolj smrtonosni…

V Latinski Ameriki so tako na primer pravkar odkrili novo, še hujšo različico od delta seva, imenovano »lambda.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek