sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Donald Trump dobil nepričakovano »košarico«: Pogajanja z Washingtonom niso »niti modra, niti pametna, niti častna«
![Donald Trump dobil nepričakovano »košarico«: Pogajanja z Washingtonom niso »niti modra, niti pametna, niti častna«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/irantrumpdeal.jpg?itok=sj3YrR8S)
Ameriški predsednik Donald Trump je dobil še eno »košarico«, ki je očito ni pričakoval – in to od Irana.
Prav na dan, ko ga je v Washingtonu obiskal vojnih zločinov obtoženi predsednik izraelske vlade Benjamin Netanjahu, mu je namreč Trump za dobrodošlico dal še eno darilo, namreč uvedbo »maksimalnega pritiska« in nove sankcije za Iran.
Washington je namreč prejšnji torek napovedal nove sankcije proti teheranski naftni industriji, usmerjene proti mednarodni mreži, ki omogoča dobavo iranske nafte na Kitajsko.
Ker je istočasno Iranu ponudil tudi roko sprave, če sklenejo nov sporazum o omejevanju jedrskega orožja, ki bi nadomestil nekdanji JCPOA (ki ga je enostransko in brez utemeljenih razlogov odpovedal prav Donald Trump ob svojem prvem mandatu) so mnogi analitiki pričakovali, da to pomeni nov krog pogajanj z Iranom.
Še več, tudi analitiki kot so John Mearsheimer so prepričani, da si »Trump ne želi vojne« in da bi lahko sedaj mesece vztrajal na tem, da pač izvaja ekonomski pritisk na Iran.
Toda iz Teherana je prišel hiter odgovor, ki morda napoveduje slabo prihodnost za regijo.
Z ameriško administracijo se ne bi smeli pogajati, je dejal iranski vrhovni verski voditelj ajatola Ali Hamenej, ki meni, da pogajanja z ZDA ne bi rešila nikakršne težave.
»S takšno vlado se ne bi smeli pogajati, pogajanja z Washingtonom niso »niti modra, niti pametna, niti častna«, je dejal iranski vrhovni voditelj in opozoril, da so ZDA uničile in kršile jedrski sporazum iz leta 2015, ob tem pa spomnil, da je za to odgovorna »ista oseba, kot je zdaj na oblasti«.
Iranski vrhovni voditelj Ali Hamenej je posvaril, da se bo Teheran na vse sovražne poteze ZDA odzval z ustreznimi ukrepi.
Na petkovem srečanju z osebjem iranskih letalskih sil v Teheranu je Hamenej vztrajal, da »Američani sedijo in prerisujejo zemljevid sveta na papirju - vendar je to le na papirju, brez podlage v realnosti.«
»O nas dajejo izjave, izražajo mnenja in grozijo. Če bodo grozili nam, bomo mi grozili njim. Če bodo te grožnje uresničili, bomo storili enako. Če bodo ogrožali varnost našega naroda, se bomo nedvomno odzvali,« je dejal.
Trump je v sredo izjavil, da želi sodelovati v pogovorih s Teheranom in doseči »preverjen jedrski mirovni sporazum, ki bo Iranu omogočil mirno rast in blaginjo.«
Teheran opozarja, da je bil Iran »zelo velikodušen« in je »popuščal« med pogajanji s svetovnimi silami o skupnem celovitem akcijskem načrtu (JCPOA) iz leta 2015, po katerem se je Iran v zameno za odpravo mednarodnih sankcij odpovedal vojaškemu jedrskemu programu, je dejal.
»Ista oseba, ki je zdaj na oblasti, je pogodbo raztrgala,« je opozoril Hamenej in s tem mislil na Trumpov enostranski umik ZDA iz prelomnega sporazuma
»Ne smemo se pretvarjati, da bodo problemi rešeni, če bomo sedli za pogajalsko mizo s to vlado. S pogajanji z ZDA ne bomo rešili nobenega problema,« je dodal.
Hamnej ima v rokah zunanjo in varnostno politiko Irana, zato je njegovo mnenje odločilno in tudi nad mnenjem sicer že bolj »prozahodno« usmerjenega predsednika države Masuda Pezeškiana.
Posledica odpovedi JCPOA je bila ponoven zagon jedrskih centrifug Irana, s katerimi so začeli bogatiti uran veliko nad ravni, določenih v sporazumu.
Zato imajo že dovolj urana za izdelavo jedrskih bomb, čas za izdelavo pa se je iz let in mesecev skrajšal na dneve.
Ukaza za to sicer iranski znanstveniki še vedno naj ne bi dobili, medtem pa je v ZDA slišati vse več pozivov, da naj Izrael napade jedrske objekte Irana, s pomočjo ZDA.
Po navedbah nekdanjega inšpektorja OZN Scotta Ritterja je že Joe Biden dal v izdelavo dva vojaška načrta, kjer so za uporabo v funkciji protibunkerskih bomb navedene tudi bombe z jedrskimi bojnimi glavami.
Prav z uporabo tega orožja naj bi ZDA grozile Iranu, od katerega so ZDA pričakovale dogovor o novem sporazumu, nato pa iransko sodelovanje pri poplavljanju trga z iransko nafto, kar naj bi znižalo cene nafte in Rusiji zmanjšalo dohodke.
Stranska posledica bi seveda bila uničenje ameriških proizvajalcev nafte...
Toda medtem sta Rusija in Iran dosegla nov, obsežen strateški dogovor, ki je to možnost očitno izničil.