petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Trump svojemu odvetniku po »iskanju umazanije« v Ukrajini: »Kaj si našel?« Giuliani: »Več kot si lahko zamisliš!«
V ZDA se bo zgodil še en »zgodovinski dan«, predvsem zato, ker bo ameriški predsednik Donald Trump postal tretji v predstavniškem domu obtoženi in četrti predsednik, ki se je znašel pred ustavno obtožbo.
Predsednik ZDA Richard Nixon je namreč sam odstopil še pred »impeachmentom«, takoj zatem, ko so mu po aferi Watergate njegovi republikanci v senatu sporočili, da ne uživa več njihove podpore.
Toda to je bilo v drugačnih časih.
Danes ne laži in prevare, izsiljevanja in očitne koruptivne prakse ne prepričajo več nikogar, še najmanj pa republikance, ki Trumpa varujejo v senatu.
BREAKING: AP count shows House has the votes to impeach President Trump, with majority now in favor. Vote is expected Wednesday. Follow our full impeachment coverage. https://t.co/aRF3f63gVV
— The Associated Press (@AP) December 17, 2019
Predstavniški dom kongresa bo zato brez velikega upanja v uspeh svoje obtožbe danes glasoval o potrditvi ustavne obtožbe proti ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu.
Demokrati so sprožili postopek zaradi domnevne zlorabe oblasti predsednika in oviranja dela kongresa, kar sledi iz obtožbe, da naj bi Trump pritiskal na Ukrajino zaradi osebne koristi, saj naj bi poskusil na predsedniških volitvah 2020 diskreditirati svojega protikandidata, demokrata Joeja Bidna.
Nato se bo sodni proces preselil v senat.
Ta bi moral predsednika ZDA obsoditi z dvotretjinsko večino, kar pa se očitno ne bo zgodilo, saj imajo republikanci v senatu večino. Še več, nekateri vodilni demokrati v zadnjem trenutku, prav zaradi ustavne obtožbe – prestopajo celo v vrste republikancev.
Donald Trump je tako na primer že pohvalil člana predstavniškega doma Jeffa Van Drewa, demokrata iz New Jerseya, katerega volilna baza je Trumpu zelo naklonjena, ki je prav zato, uradno pa zaradi ustavne obtožbe proti Trumpu, s katero se ne strinja – glasoval proti impeachmentu in nato celo prestopil med republikance.
Donald Trump ga je takoj pohvalil in dejal, da je zanj slišal, da je »zelo pameten.«
Postopek, ki ga bo vodil predsednik vrhovnega sodišča ZDA in kjer bodo senatorji nekakšna porota, se bo zelo verjetno zato za Trumpa končal pozitivno.
Tako bo Trump, kljub številnim dokazom o zlorabi pooblastil – razrešen krivde. Razen, če se ne zgodi kakšen čudež …
Huge Trump impeachment march in NYC. Traffic has stopped to allow thousands to cross #Protest #ImpeachmentEve #NYCProtest pic.twitter.com/mAPyIetmFL
— Taylor Webster, M.A. (@taywebster36) December 17, 2019
To ve tudi Donald Trump, zato je kongresnike v dolgem pismu obtožil »vojne« zoper demokracijo.
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je to Trumpovo pismo označila za »bolno«, Trump pa je obtožbo primerjal z lovom na čarovnice.
Zapisal je, da je od vsega začetka »prevare« z ustavno obtožbo »prikrajšan za svoje osnovne pravice, ki mu jih zagotavlja ustava,« saj da mu niso omogočili, da bi predstavil svoje dokaze.
Zato je celoten postopek primerjal s sojenjem čarovnicam v Salemu v času reformacije, ki da je bil bolj pošten od postopka, ki ga proti njemu vodijo demokrati.
V šest strani dolgem pismu predsednici predstavniškega doma ameriškega kongresa in demokratki Nancy Pelosi je Trump pravzaprav le strnil svoje misli, ki jih je prej objavljal na Twitterju.
Še zadnjič pred glasovanjem je izrazil svoje nestrinjanje s postopkom, ki ga je označil za »odprto vojno« demokraciji.
Svoj telefonski pogovor z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim je znova označil za »odličnega« in ponovil svojo različico teorije zarote, da naj bi Biden poskušal vplivati na odstop ukrajinskega generalnega tožilca, ki je preiskoval njegovega sina Hunterja Bidna, ki naj bi od ukrajinskega energetskega podjetja Burisma Holdings nezakonito prejel 16,5 milijona dolarjev.
The lies have it: Republicans abandon truth in Trump impeachment defence https://t.co/5uFD6atLT7
— Rick Wilson (@TheRickWilson) December 16, 2019
Tudi ta zgodba ni povsem brez dokazov, kar bo Trump s pridom izkoriščal v senatu. Tu bo pozornost usmeril prav na oba Bidna.
Njegov pritisk na Zelenskega bo tako videti manj nepravilen, če bo dokazal, da je na Ukrajino pritiskal zaradi korupcije, v katero sta bila domnevno vpletena oba Bidna. To v pravem sodnem postopku morda ne bi vzdržalo presoje, toda za senat bi lahko bilo dovolj.
Trump je v Ukrajino zaradi zbiranja dokazov že poslal celo svojega odvetnika Rudyja Giulianija. Ta pa napoveduje podpisane izjave ljudi, ki bi lahko obremenili Bidna.
Giuliani je Trumpa poklical že z letališča, ko se je vrnil iz Ukrajine in na vprašanje Trumpa: »Kaj si našel?«, odgovoril z »več kot si lahko zamisliš!«.
Končno sodbo o Trumpu zato ne bo podal »ne frak in ne talar« oziroma v ameriškem primeru ne predstavniški dom in ne senat, pač pa ljudstvo na volitvah.
In glede na to, kako je to ljudstvo izbiralo že prvič ni nujno, da bo Trump na volitvah »obsojen«, kot so bili to trije Trumpovi predhodniki, nekdanji predsedniki ZDA, ki so bili prav tako ustavno obtoženi, razrešeni krivde v senatu in so nato pogoreli, ker so na volitvah zatem – izgubili.
As thousands rally across the US ahead of the vote on Trump impeachment, we look at what exactly is impeachment - and how does it work? #ImpeachmentRally pic.twitter.com/kMojoNlg7r
— Al Jazeera English (@AJEnglish) December 18, 2019
To bi se lahko zgodilo tudi Trumpu.
Toda skoraj še bolj verjetno je, da bo Trump celo prvi, ki bo na volitvah - ponovno zmagal.