REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Širjenje virusa razkrilo gnilo jedro vodilnih«: Znana kitajska javna osebnost ostro udarila po Xi Jinpingu in »njegovi kliki«

»Širjenje virusa razkrilo gnilo jedro vodilnih«: Znana kitajska javna osebnost ostro udarila po Xi Jinpingu in »njegovi kliki«Kitajska v boju proti virusu Covid-19
Profesor Xu Zhangrun za sedanjo nacionalno krizo bremeni neposredno predsednika Xi Jinpinga in »kulturo zatiranja in 'sistemske nemoči'«, ki jo je ustvaril.

Ugledni kitajski intelektualec je postal prva znana javna osebnost, ki je voditelja države Xi Jingpinga obtožila za krizo, ki jo je izzvala epidemija nevarnega koronavirusa, češ da je širjenje smrtonosnega virusa »razkrilo gnilo jedro kitajske vlade.«

Medtem ko bolezen razsaja na Kitajskem in po svetu, Xu Zhangrun, profesor prava na eni najboljših svetovnih univerz (Tsinghua University), v eseju z naslovom »Virusna budnica: Ko bes premaga strah,« z vso močjo udriha po vladi Xi Jinpinga.

V eseju profesor Xu Zhangrun za sedanjo nacionalno krizo bremeni neposredno predsednika Xi Jinpinga in »kulturo zatiranja in 'sistemske nemoči'«, ki jo je ustvaril.

Profesor Xu vzrok vsega gorja vidi naravnost v Xi Jinpingu in kliki, ki ga obdaja, navaja britanski Guardian.

Gre za sistem, ki vsako naravno nesrečo spremeni v še večjo katastrofo, ki jo ustvari človek.

»Gre za sistem, ki vsako naravno nesrečo spremeni v še večjo katastrofo, ki jo ustvari človek. Epidemija koronavirusa je razkrila gnilo jedro kitajskega vodstva; krhko in votlo srce drhteče zgrajene države se je pokazalo v vsej svoji goloti, kot ga še nikoli nismo videli,« je ocenil profesor Xu Zhangrun.

Nadalje opisuje izbruh epidemije kot »nacionalno katastrofo«, ki vključuje politiko, gospodarstvo in »etično tkivo naroda«, zaradi česar je koronavirus postal »nevarnejši celo od same vojne«.

Tako javna, odprta in ostra kritika Xi Jinpinga je na Kitajskem prava redkost, a zgodila se je prav v trenutku, ko se država na vse kriplje poskuša vrniti v neko normalno stanje in se podjetja in tovarne po tednih karantene počasi vračajo na delo.

Po nekaj tednih, ko ga ni bilo na spregled javnosti, je Xi Jinping prejšnji teden obiskal neko sosesko in bolnišnico v Pekingu, nato pa opravil video klic z zdravstvenimi delavci v z nevarnim koronavirusom najbolj prizadetem Wuhanu.

Xi Jinpingu so javno izmerili tudi temperaturo, sam pa je vsem predlagal, da naj se pri srečanju ne rokujejo.

Javno so mu izmerili tudi temperaturo, sam pa je vsem predlagal, da naj se pri srečanju ne rokujejo.

Njegovemu nastopu v javnosti so bile nato posvečene naslovnice v državnih medijih.

Toda sledil je »hladen tuš«, ko je profesor Xu objavil svoj esej in v njem naštel »pet zahtev« vladi Xi Jinpinga glede svobode govora in zbiranja, ob tem pa tudi ustanovitev neodvisnega organa za preiskavo odziva oblasti na krizo, ki je nastala zaradi koronavirusa.

Za razmere na Kitajskem eksplozivni esej v resnici odraža naraščajoči gnev javnosti zoper vlado, ki je po nenadni smrti zdravnika žvižgača, 34-letnega Li Wenlianga prejšnji teden dosegel nov vrhunec.

Visoki vladni uradniki so sicer skušali breme odgovornosti za ravnanje z žvižgačem iz bolnišnice v Wuhanu prevaliti na birokrate nižjega ranga, toda kljub temu manevru si nekateri »višji šefi« vendarle niso uspeli rešiti svojegs fotelja.

Kitajska Komunistična partija je tako v četrtek odpustila svoje najvišje uradnike v provinci Hubej in njeni prestolnici Wuhan.

Nov udarec za Xi Jinpinga je tudi odprto pismo, ki ga je podpisala skupina kitajskih akademikov.

Akademiki so v odprtem pismu vlado pozvali, naj se opraviči umrlem zdravniku Wenliangu.

Akademiki so v odprtem pismu vlado pozvali, naj se opraviči umrlem zdravniku Wenliangu in zahtevali večjo zaščito za več svobode govora in pravic, ki jih zagotavlja ustava.

Zahteva se nanaša tudi na profesorja Xu Zhangruna, ki so ga oblasti že lani suspendirale na univerzi, potem ko je objavil prav tako piker esej o Xi Jinpingu.

Zhangrun je naposled končal v hišnem priporu kljub dejstvu, da nikjer ni izrecno navedel ime Jinpinga, vendar je uporabljal druge izraze, ko je omenjal voditelja države.

CNN poudarja, da so smrt dr. Wenlianga in nespametne ter nerodne reakcije kitajskih oblasti le še poglobile krizo, ki že pretresa temelje države.

Smrt dr. Wenlianga in nespametne ter nerodne reakcije kitajskih oblasti so le še poglobile krizo, ki že pretresa temelje države.

Kitajska vlada je namreč od prehoda iz socializma k državnemu kapitalizmu in brutalnega zatiranja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1989 temeljila svojo legitimnost na sposobnosti krepitve gospodarstva.

Toda epidemija koronavirusa zdaj ogroža omenjeni ustroj na dva načina.

Prvič, neuspeh preprečevanja epidemije je ogrozil na stotine milijonov ljudi zaradi rizika okužbe, hkrati pa je njen izbruh in neučinkovita prizadevanja oblasti, da bi se spoprijela z njo, še en hud udarec za gospodarstvo, ki že trpi zaradi ameriško-kitajske trgovinske vojne.

Godlja po oblast Xi Jinpinga je toliko hujša, ker obstajajo dokazi, da je Komunistična partija pritisnila na podrejene uradnike v Wuhanu, da so sprva prikrivali informacije o nevarnosti novega virusa.

Nevladna organizacija Amnesty International opozarja, da smrt dr. Wenlianga in odziv Kitajske na epidemijo kažeta na kronično pomanjkanje človekovih pravic.

Tragična usoda dr. Li Wenlianga

»Primer Li Wenlianga je tragičen opomnik, kako je skrb kitajskih oblasti, da za vsako ceno ohranijo 'stabilnost' privedla do teptanja pomembnih informacij o zadevah, ki so v javnem interesu. Kitajska se mora naučiti lekcije iz primera dr. Wenlianga in sprejeti pristop k spoštovanju pravic v boju proti epidemiji. Nikomur ni treba trpeti nadlegovanja ali sankcij zaradi tega, ker je spregovoril o javni nevarnosti, samo zato, ker bi bila to lahko sramota za vlado,« je dejal regionalni direktor organizacije Nicholas Bequelin.

Kitajske oblasti so v zadnjem tednu okrepile nadzor nad informacijami, nato pa »dovolile« objavo pozitivnih zgodb o pogumu.

Toda tragična smrt dr. Wenlianga je razkrila le kruto resničnost - da so posamezniki lahko zamenljivi, ko gre za stabilnost Partije, sklene CNN, medtem ko BBC ugotavlja, da je smrt dr. Li Wenlianga epska politična katastrofa za kitajsko vodstvo.

Če je bil odziv vlade Xi Jinpinga na nevarno zdravstveno krizo, da policija gre nadlegovati in ustrahovati zdravnika, ki je med prvimi poskušal objaviti znak za alarm, potem ni dvoma, da je kitajska struktura oblasti hudo načeta ali celo zlomljena, navaja ta medij na svoji spletni strani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek