REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemškemu avtomobilskemu gigantu grozi bankrot: Ali obstaja rešitev za »Volkswagen«?

Nemškemu avtomobilskemu gigantu grozi bankrot: Ali obstaja rešitev za »Volkswagen«?Nemčija je kot voditeljica EU pod krinko lepih besed o evropski enotnosti in blaginji uničila celotne industrije vzhodnoevropskih držav, rezultati nedeljskih volitev pa kažejo, da je v vzhodnih deželah te države večina sita napačne politike Berlina. Vir: Posnetek zaslona, X

Odprto je novo poglavje v kroniki deindustrializacije Nemčije, saj je vodstvo Volkswagna napovedalo, da bi podjetje lahko prvič v svoji 87-letni zgodovini lahko zaprlo tovarne v tej državi.

Gre za morebitno likvidacijo dveh podjetij - za proizvodnjo avtomobilov in komponent, piše Irina Alksnis za RIA Novosti.

Nič manjši šok v javnosti in medijih je povzročilo sporočilo, da »koncern zaradi varčevanja razmišlja o prekinitvi dogovora s sindikati, ki je bil podpisan do leta 2029«.

»Volkswagen« namreč v Nemčiji velja (čeprav bi bilo verjetno pravilneje reči, da je veljal) za delodajalca »zlatega standarda«: najzanesljivejša služba, najbolj radodarna socialna jamstva, najvišje plače, zato so načrti podjetja sprožili vihar ogorčenja, predvsem sindikalnih struktur, ki so napovedanim načrtom napovedale množičen odpor.

Oblasti s svoje strani pritiskajo na »Volkswagen« in vztrajajo pri iskanju alternativ, ki bi se izognile navedenim ukrepom.

In morda jim bo ta cilj za nekaj časa celo uresničiti, saj o radikalni rešitvi nastalih težav ni treba govoriti.

Dejstvo je, da nepriljubljeni načrti »Volkswagnovega« vodstva temeljijo na vse bolj neugodni realnosti, trendi pa so za Nemce črnogledi in upanja, da bi se obrnili vsaj na srednji rok, ni.

Po besedah ​​izvršnega direktorja družbe Oliverja Blumeja »Nemčija kot kraj poslovanja vedno bolj zaostaja na področju konkurenčnosti«, na splošno pa je »evropska avtomobilska industrija v zelo težkem in resnem položaju«.

Blume navaja, da je razlogov za takšno stanje veliko.

Eden od razlogov je zelo draga delovna sila v Nemčiji, vajena najvišje stopnje socialne varnosti.

Tu je še vzpon kitajske avtomobilske industrije, predvsem proizvajalcev električnih vozil, nato izguba poceni ruskega plina (katerega cena je v veliki meri kompenzirala visoko ceno dela), pa tudi »strel v koleno«  v obliki odhoda z ruskega trga in še veliko več…

Alksinsova navaja, da vodstvo »Volkswagna« očitno čaka stečaj, in da bi se izognili takšnemu neprijetnemu scenariju v prihodnosti, se podjetje sooča s potrebo po sprejetju drastičnih ukrepov.

Poleg tega je jasno: dlje kot se bo z odločitvijo odlašalo, bolj boleč bo udarec, Nemčija kot taka pa vse bolj spominja na Titanik, zato ne bo nihče zelo presenečen, če se bo na koncu »Volkswagen« odločil dokončno zapustiti potapljajočo se ladjo.

Nemčija je kot vodilna v Evropski uniji pod krinko lepih besed o evropski enotnosti in blaginji uspešno uničila celotne industrije vzhodnoevropskih članic EU, spominja tiskovna agencija

Rezultati nedeljskih volitev na Saškem in Turingiji so pokazali, da je vsaj v vzhodnih deželah Nemčije večina ljudi sita takšnega pristopa, navaja Alksnisova.

Res je, doslej tako nemški kot zahodni esteblišment nista pokazala niti najmanjšega namiga o spremembi politike in je pripravljen še naprej trmasto vztrajati pri svoji liniji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek