REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šarec v Salzburgu: čaka ga razprava o migrantih, brexitu, Madžarski in zastrupitvah z novičokom

Šarec v Salzburgu: čaka ga razprava o migrantih, brexitu, Madžarski in zastrupitvah z novičokom

Voditelji držav in vlad članic Evropske unije, med njimi prvič tudi novi slovenski premier Marjan Šarec, se bodo v sredo in četrtek zbrali na neformalnem vrhu v Salzburgu. V ospredju pogovorov bodo migracije in notranja varnost, prizadevali si bodo zbližati tudi stališča glede brexita.

Neformalni vrh unije v Salzburgu bo Šarčeva prva pot v tujino, odkar je prejšnji teden prisegla nova slovenska vlada. Kot je napovedal, bo glede migracij tako kot prejšnja vlada zagovarjal solidarnost med državami članicami s poštenimi in jasnimi pravili.

Novega slovenskega premierja bo po napovedih ob robu vrha na spoznavnem srečanju sprejel predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Po navedbah virov pri EU naj bi govorila o temah vrha. Pričakovati je, da se bo sešel tudi s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in imel še druge dvostranske pogovore.

Neformalni vrh unije v Salzburgu bo Šarčeva prva pot v tujino, odkar je prejšnji teden prisegla nova slovenska vlada

Voditelji osemindvajseterice se bodo v sredo zvečer sešli na delovni večerji, na kateri bodo govorili predvsem o migracijah. Pritok migrantov v Evropo je sicer danes na stopnji pred krizo, ki je vrhunec doživela v letih 2015 in 2016.

Gostitelj srečanja, avstrijski kancler Sebastian Kurz bo na večerji poročal o implementaciji različnih vidikov migracijske politike, o stikih čez poletje glede načrtov za izkrcavanje v Sredozemlju. Kolege bo seznanil tudi z nedavnim obiskom v Kairu, kjer sta se skupaj s Tuskom z egiptovskim predsednikom Abdel Fatahom al Sisijem pogovarjala tudi o možnosti organizacije vrha med EU in Arabsko ligo v začetku prihodnjega leta.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claud Juncker

EU želi poglobiti sodelovanje z Egiptom, tudi na področju migracij. V Kairu so si boj proti tihotapcem z migranti zadali za eno od prioritet. Pri tem so uspešni, saj, kot poudarjajo v EU, letos iz te države v Evropo niso zabeležili nobenih migracij.

Avstrijski kancler naj bi kolege seznanil tudi z dvostranskimi pogovori avstrijskega predsedstva z državami članicami o dublinski reformi, pri čemer pa ni preboja. Poročilo o tem naj bi sicer avstrijsko predsedstvo prestavilo na oktobrskem vrhu unije v Bruslju.

Italija naj bi v Salzburgu predstavila svoje predloge glede ravnanja z migranti. Viri pri EU ne pričakujejo preboja glede predloga Rima, po katerem bi se pri sprejemanju migrantov, rešenih v okviru evropske misije Sophia, izmenjevala različna evropska pristanišča.

Ob koncu večerje bo britanska premierka Theresa May predstavila svojo oceno napredka v pogajanjih o brexitu. Izstop Velike Britanije iz EU bodo sicer voditelji 27 članic unije obravnavali tudi v četrtek na delovnem srečanju, ko bodo imeli priložnost izmenjati mnenja z glavnim pogajalcem EU za brexit Michelom Barnierjem. Kurz je primerno pripravo na brexit nedavno označil za "najpomembnejši izziv avstrijskega predsedovanja Svetu EU".

V pogajanjih o izstopu Velike Britanije iz EU, predvidenem za 29. marec prihodnje leto, vse bolj zmanjkuje časa. Da bi se izognili brexitu brez dogovora, morata strani še pred koncem leta doseči dogovor. Odprti ostajata težki vprašanji irskega protokola in skupne politične izjave o prihodnosti.

Theresa May

Kot je Tusk izpostavil v vabilu voditeljem na srečanje v Salzburgu, šest mesecev pred izstopom Združenega kraljestva iz EU vstopamo v zadnje tedne pogajanj. Zato želi, da bi v Salzburgu pregledali napredek v pogajanjih ter se pogovorili o poti naprej, pri čemer bi morali imeti v mislih tri cilje. Prvi je doseči dogovor o naravi skupne izjave o prihodnjem partnerstvu z Londonom. Govorili bodo tudi o organizaciji zadnje faze pogajanj o brexitu, vključno z možnostjo novega vrha novembra. Po Tuskovih besedah bo pomembno tudi potrditi skupno in enotno stališče, da ne bo ločitvenega sporazuma brez irskega protokola.

"V našem skupnem interesu je, da omejimo škodo zaradi brexita. Žal je vedno možen tudi scenarij, po katerem ne bo dogovora, a če vsi ravnamo odgovorno, se lahko izognemo katastrofi," je v vabilu voditeljem na neformalni vrh zapisal Tusk.

Voditelji unije bodo v četrtek govorili tudi o notranji varnosti. Po napovedih Tuska se bodo pri tem osredotočili na okrepitev policijskega in pravosodnega sodelovanja, krepitev varovanja meja in zagotovitev boljše zaščite na spletu.

Predsednik Evropske komisije Juncker je prejšnji teden v govoru o stanju EU predlagal utrditev zunanje meje EU z novo stalno enoto 10.000 pripadnikov mejne straže z izvršnimi pristojnostmi in lastno opremo do leta 2020. Ta naj bi delovala tako vzdolž zunanje meje EU kot zunaj unije. Evropski mejni in obalni straži, naslednici oziroma nadgradnji agencije za meje Frontex, naj bi po predlogu razširili pristojnosti, a še vedno naj bi služila v podporo članicam, ne pa prevzela njihove odgovornosti pri upravljanju zunanje meje in vračanja nezakonitih migrantov.

V Salzburgu napeto pričakujejo tudi nastop madžarskega premierja Viktorja Orbana, saj bo to prvi vrh unije po začetku postopka proti Madžarski zaradi kršitev temeljnih evropskih vrednot.

Še posebej krepitev mandata za delovanje v članicah ter kadrovska oz. finančna krepitev povzročata nesoglasja med članicami. Avstrijsko predsedstvo ima sicer ambiciozne načrte, da bi reformo Frontexa sklenili do evropskih volitev, Bruselj predlaga končanje reforme do leta 2020.

Voditelji EU bodo govorili tudi o Junckerjevih predlogih za umik terorističnih vsebin s spleta v manj kot eni uri.

Po napovedih se bodo dotaknili tudi skupnega odziva na naravne in druge nesreče, Mayeva pa bo kolege seznanila z najnovejšimi ugotovitvami britanskih obveščevalcev glede afere Skripal. Velika Britanija trdi, da za zastrupitvijo bivšega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke Julije z živčnim strupom novičok na britanskih tleh stoji Rusija.

V Salzburgu napeto pričakujejo tudi nastop madžarskega premierja Viktorja Orbana, saj bo to prvi vrh unije po začetku postopka proti Madžarski zaradi kršitev temeljnih evropskih vrednot. Ob robu vrha v Salzburgu se bodo v sredo sešli voditelji iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP), kar bo zanimivo tudi v luči razprave o možni izključitvi Orbanove stranke Fidesz iz EPP. Srečanja EPP se bo po napovedih udeležil tudi Juncker.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek